Mój wtręt do polemiki Warzecha - Ziemkiewicz

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

No to ja się, pardon, wtrącę do polemiki między Warzechą a Ziemkiewiczem. Polemika jest jak najbardziej użyteczna bo sprzyja refleksji i uwzględnianiu nowych argumentów.

Najpierw może skonstruuję pole teoretyczne do dyskusji. Na wydarzenia na Powązkach, ktore ŁW oprotestowuje można popatrzeć jako na proces interakcji transakcyjnej. Zawsze bierzemy udział w tego rodzaju społecznych grach wymiany.

Są dwa typy interakcji czy wymiany - materialne i symboliczne i reguły w nich stosowane są w zasadzie identyczne chociaż nie do końca, co wynika z ich odmiennej natury. A takimi interakcjami interesuje się także nauka, a konkretnie w tym przypadku jej dyscyplina zwana teorią gier.

Jeżeli jedna ze stron interakcji czy wymiany narusza reguły, a szczególnie jeśli robi to notorycznie, to realizm poznawczy nakazuje nam zweryfikować sytuacje w jakich do tego dochodzi i poddać je ocenie. Okazuje się wtedy, że relacje między stronami są asymetryczne, gdyż jedna ze stron permanentnie reguły narusza. Wobec tego mamy możliwość, i o tym mowi teoria gier, zweryfikować swój stosuneki do partnera naruszającego reguły gry, a następnie koniecznie go ukarać. Tyle mowi teoria gier, ktora służy do analizy strategii działań ludzi i stosowanych przez nich reguł zachowania.

W świetle tego co powiedziałem wyżej - gwizdy i buczenie można potrakować jako symboliczną , jak najbardziej na miejscu, formę ukarania nielojalnego partnera interakcji. Chyba co do tego nie może być wątpliwości. Z badaniami naukowymi na miejscu ŁW bym nie polemizował. A skoro można na cmentarzu oddać symboliczną salwę karabinową, to tym bardziej można udzielić symbolicznej nauczki obłudnikom.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

A jaka alternatywa dla buczenia? Stać i milczeć - patrząc, jak bezczelnie lansują się wrogowie Powstania na grobach Powstańców????????

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pobudka!

#282861

A gdzie jest ta polemika? Bo chętnie bym przeczytał.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#282868

Łukasza Warzechę masz tutaj:
http://wpolityce.pl/dzienniki/dziennik-lukasza-warzechy/34096-warzecha-n...
Artykuł Ziemkiewicza jest dostępny w wersji papierowej/subskrypcji e-kiosk.pl
Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#282869

dzienks

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#282906