trudno dzisiaj kupić w sklepie prawdziwy chleb. Zdecydowana większość to produkty chlebopodobne. Mój bochenek składa się z mąki razowej, wody, zakwasu i soli. Poza tymi czterema składnikami nie trzeba niczego więcej

Obrazek użytkownika wilre
Artykuł

...

    zwyczajny bochenek chleba jest kwintesencją naszego podejścia do życia i do świata. Z jednej strony mamy prosty, zdrowy i żywy produkt będący efektem współpracy niezliczonych istot, którym tylko pozwalamy robić swoje, z drugiej zaś mamy rezultat nieustannego poprawiania natury, czynienia z wystarczająco dobrego czegoś jeszcze lepszego i jeszcze lepszego. Za takim ulepszonym chlebem również stoi niezliczona rzesza – w tym przypadku jednak laboratoriów chemicznych i instytucji napędzanych kroplówkami z ropą naftową. I po co to wszystko? – można by zapytać.

Pieczenie chleba to dla mnie prawdziwy rytuał życia. Biorę mąkę, wodę i zakwas w swoje ręce i wyrabiam ciasto. A później cierpliwie czekam wiele godzin, aż wyrośnie. Gdy przyglądam się, jak na powierzchni ciasta tworzą się bruzdy, a tajemnicza siła wybrzusza je, niezmiennie czuję radość. To bardzo pierwotna radość wypływająca z faktu uczestnictwa w elementarnym, życiowym procesie, który karmi moje istnienie. Gdy patrzę na wyrośnięte ciasto i wącham unoszący się zapach pieczonego chleba, mam poczucie, że współistnieję z niezliczonymi istotami, których efekty współpracy przyjmuję jako dar.

Chleb mój powszedni, moje życie, w które zanurzam się patrząc, słuchając, dotykając, wąchając i smakując. Tak niewiele potrzeba, by odkryć prawdziwy skarb w tej prostocie.

Ryszard Kulik

________________________________________

DODATEK.

29 maja 2019

Chlib Kulikowski

Chleb kulikowski wersja qd.
Składniki:
50 g maki żytniej typ 720
500 g maki pszennej typ 650 lub 750 ( chlebowa) + ok. 50 g do formowania
400 – 450 g  wody ( w tym 50  g  do rozprowadzenia drożdży)
40 g zakwasu  (  używam żytniego zakwasu na mące żurkowej – 1450)
10 g drożdży świeżych lub 2 łyżeczki drożdży instant
15 g soli ( 2 łyżeczki z górką)
10 g cukru ( 2 płaskie łyżeczki)
4 g czarnuszki ( opcjonalnie  – 2 płaskie łyżeczki)
10 g oleju ( 1  łyżka stołowa)
Wykonanie:

10 g świeżych drożdży rozetrzeć z 2 łyżeczkami cukru i rozpuścić w 50 g wody, ew. posypać 1 łyżką mąki i odstawić do spienienia ( można użyć drożdży instant , 2 łyżeczki wsypać bezpośrednio do mąki i cukier wówczas też dodać bezpośrednio do mąki)

50 g maki żytniej wsypać do miski i zalać 350 (400 jeśli używamy drożdży instant) ml wrzącej wody; wymieszać najlepiej trzepaczką w kształcie rózgi ( grudki i tak będą widoczne, ale nic nie szkodzi); odstawić do przestygnięcia pod przykryciem

do przestygniętej ( ale jeszcze cieplej)zaparzonej mąki dodać resztę składników i wyrobić dosyć luźne ciasto, jeśli wyda się wam zbyt luźne – dosypać łyżkę mąki ( albo i dwie)

ciasto w misce przykryć i odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 – 60 minut

wyrośnięte ciasto przełożyć na blat posypany dość obficie mąką, rozciągnąć i odgazować; podzielić na 4 części i uformować  4 bułki; uwaga! ciasto jest dość mocno lepiące się

na desce lub blaszce z piekarnika położyć papier do pieczenia, na papierze ułożyć uformowane bułki sklejając po dwie ( jednym bokiem), przykryć i odstawić do rośnięcia na 30 – 60 minut

7.nagrzać piekarnik do 250 stopni z kamieniem lub blachą wewnątrz.

wyrośnięte ciasto przełożyć wraz z papierem na kamień/ blachę i obniżyć temperaturę do 230 stopni piec 15 minut, spryskać wodą, a potem kolejne 15 w 200 stopniach C. Chleb powinien być jasny.

Po wyjęciu z piekarnika spryskać wodą i studzić na kratce.

Uwagi: można zamiast czarnuszki dodać cale ziarna kminku. Można również posypać chleb na wierzchu czarnuszką.

Jest dziurka kolo dziurki!
http://kulinarki.eu/index.php/lwowski-chleb-kulikowski-wersja-qd/

Twoja ocena: Brak Średnia: 4 (6 głosów)

Komentarze

Vote up!
5
Vote down!
-1


,,żeby głosić kłamstwo, trzeba całego systemu, żeby głosić prawdę, wystarczy jeden człowiek”.

#1596694

Ja daję 100ml wody a resztę maślanki, nie dawałam jeszcze czarnuszki, ale daję siemię lniane. Pozdrawiam.

 

 

Vote up!
3
Vote down!
0

Niueste

#1596721

...ale siemię lniane nie za bardzo. Wg medycyny św. Hildegardy nadaje się tylko do okładów zewnętrznych.

Zamiast pszenicy lepiej orkisz. Pszenica jest dziś genetycznie modyfikowana i wchłania wszystkie zanieczyszczenia środowiska...orkisz nie, bo ma podwójną łuskę.

Orkisz

Orkisz (łac. Triticum spelta, niem. Dinkel), jeden z trzech produktów w stu procentach przyswajalnych przez ludzki organizm, zawiera najwięcej energii życia, viriditas. [ang. Spelt]. To prastare zboże zachowało swoją pierwotną formę, ponieważ, w odróżnieniu od innych, nie poddaje się modyfikacjom genetycznym. W ich wyniku traci swoje cenne właściwości i po prostu przestaje być orkiszem. Orkisz uprawiany był w starożytnym Egipcie, Azji i Europie. Wspominają o nim teksty biblijne (Wj 9, 32; Iż 28,25; Ez 4,9). W XIX w. został wyparty przez coraz intensywniej uprawianą, wydajniejszą pszenicę. Dzięki ponownemu odkryciu nauk Hildegardy do łask wróciło również to chwalone przez nią zboże. Orkisz jest w medycynie Hildegardy najważniejszym środkiem odżywczym i zarazem leczniczym. Święta pisze o nim tak:…jest najlepszym ze wszystkich zbóż. Ogrzewa, odżywia, wzmacnia i jest łagodniejszy od innych ziaren. Daje człowiekowi mocne mięśnie i zdrową krew, szczęśliwy umysł i pogodną duszę. A dalej:…wspomaga ukrwienie, działa natłuszczająco i łagodniej, niż wszystkie inne ziarna zbóż. Orkisz pozwala rosnąć mięśniom, troszczy się o prawidłowe wytwarzanie krwi oraz o dobre samopoczucie.

https://www.hildegarda.pl/orkisz

 

 

Vote up!
4
Vote down!
0

Verita

#1596724

Przecież zarówno grafiki jak i polecanki  mało kto czyta, mało kto zwraca na nie uwagę.

Szkoda aby takie wartościowe teksty , jak np. ten o psychiatrii lądowały na śmietniku historii. Nawet pies z kulawą nogą, nawet huski   ich nie znajdzie. Wieszaj je na głównej stronie, wtedy może pieskie bzdety i inne szklarskie bohomazy nie będą wisieć tygodniami.

Pozdrawiam

https://www.youtube.com/watch?v=Z4gDJUUAx2w

Vote up!
2
Vote down!
0

Verita

#1596738

Chleb razowy z maki pszennej z dodtakiem 50gram maki zytniej na zakwasie z drozdzami!!!!
Ten przepis to przepis na trujacy chleb gdyz maka pszenna jest obecnie trucizna !!!!
Prawdziwy chleb razowy na zakwasie jest z maki razowej zytniej, a najlepiej orkiszowej bez dodtaku drozdzy.Zakwas robimy sami na pare dni przed robieniem chleba.Chleb na zakwasie rosnie powoli czasem nawet 24 godziny ale jest bez drozdzy i zdrowy.
Tak ze zapomnijcie o pszennej mace z MONSANTO z glikofasem i innym swinstwami.
A tak naprawde zeby byc zdrowym to zapomnijcie o wyrobach macznych wlacznie z chlebem ,ja wiem ze przyzwyczajenie, bieda czlowieka zmusila aby jesc maczne wyroby co nie jest pokarmeme naturalnym dla czlowieka, owies niech je kon a nie my w postaci platkow owsianych o kukurydzianych nie wspomne pszenice niech dziobie ptactwo i nie te co znosi nam jaja bo te pszenice w postaci jajka my zjemy.
Ja jem dziennie kromke chleba orkiszowego badz zytniego na zakawsie i to mi wystarcza, maka to cukier ,ktory w naszym organzimie nie zamienia sie w energie tylko w niestrawiony tluszcz ktory sie odklada.Najzdrowsze jest mieso,od dziczyzny zaczynajac, poprzez baranine,kozine,kroliki, ryby ptaki, owoce morza,konczac na swininie i wolowinie.Na talerzu jesli juz to tylko jeden kartofel jako warzywo,kasza jaglana i gryczana powinna zastapic wlasnie ta kupe ziemniakow, ktore sa w polskiej kuchni serwowoane aby zapchac kaldun.Zamiast zemniakow do np.gulaszu ja jem gotowane warzywa brukiew kalarepka , marchew itd.Wikszosc mies jem bez koniecznego wypelniacza nie ma potrzeby popychania chlebkiem.Uwaga tez na salatki z czego sa robione gdyz to jest najwieksze zrodlo trucizn tak ze bycie obecnie wegetarianinem i kupowanie w super markiecie to samobojstwo.Tluszcz i mieso to podstawa zdrowego zywienia powinno go byc w 70% naszej diety.
Jedzmy maslo z chlebem nie odwrotnie krojmy go jak serek, a wystrczy jedna kromka na dzien.

Vote up!
2
Vote down!
0
#1596764

Wilku kochany, nie każdy może je jeść. A kaszę gryczaną a także jaglaną wypiekaną z warzywami ( konieczny dodatek fasoli) i z masłem polecam. 

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Niueste

#1596816