I tak będę płacić więcej za gaz!

Obrazek użytkownika Marcin B. Brixen
Humor i satyra

Tuż po Nowym Roku doszło do potężnego zamieszania. A było to tak: Hiobowscy oglądali noworoczne orędzia. Liderzy opozycji pozazdrościli tego, że premier czy prezydent mogą wygłaszać swoje teksty do narodu. Udało im się namówić jedną z prywatnych stacji telewizyjnych i tam dostali swoje okienko w porze najwyższej oglądalności.
Hiobowscy dowiedzieli się o tym od mamy Wiktymiusza, która specjalnie przyszła ich o tym poinformować.
- Obejrzyjmy - zaproponował tata Łukaszka. - Chociaż wątpię by powiedzieli coś nowego...
Najpierw przemawiał lider partii WTEM! składającej się z trzech osób. Był to rekord Guinessa, najmniejsza partia świata. Lider pożegnał nadchodzący rok i powitał ustępujący.
- Ale śmieszne, ale śmieszne - mama Łukaszka kręciła głową z dezaprobatą patrząc na resztę rodziny turlającą się ze śmiechu po podłodze.
- Zaraz wam te uśmieszki zejdą z twarzy! - wykrzyknęła triumfująco mama Wiktymiusza. - Wiem coś, czego wy nie wiecie. Schegorz-Grzetyna zaraz powie, że... - i wskazała władczo ekran.
A na ekranie pojawił się Schegorz-Grzetyna, który oświadczył, że na ten Nowy Rok ma dobrą wiadomość:
- Będzie źle - oświadczył i z miejsca się zaplątał. - To znaczy nie, będzie dobrze. Będzie dobrze, bo będzie źle. Ale tylko dla niektórych. I to wreszcie połączy wszystkich, bo cóż nie łączy tak jak bieda? Zwłaszcza, że będzie dobrze!
Po czym Schegorz-Grzetyna sięgnął po kartki i płynnie już wytłumaczył, że jest sukces. Jego i całej opozycji. Po wielu pismach, monitach, wezwaniach i donosach, Rosja podniosła ceny gazu dla Polski.
- Sukces!!! - upajał się Schegorz-Grzetyna. - Nasz sukces!!! Wreszcie Polacy zapłacą więcej i zobaczą jak złe są obecne rządy!!! Ich porażka!!!
- Pani widzę bardziej zorientowana - odezwał się Łukaszek drapiąc po głowie. - Czy pani mogłaby mi coś wyjaśnić? Jak to jest, że tu sukces a tam porażka?
- Chłopcze, żeby ktoś wygrał, ktoś musi przegrać, mam ci tłumaczyć takie rzeczy?
- Może być też remis - wtrąciła się siostra Łukaszka i mama Wiktymiusza wyrzuciła ją na korytarz.
- Dlaczego Rosja podniosła ceny?
- Bo opozycja ją o to poprosiła.
- I to jest sukces?
- Oczywiście. Wreszcie Polacy przejrzą jak złe są obecne rządy! Kultura, sądy, dramaty esbeckich wdów odartych z rent po mężach, nic ich to nie obchodzi! Może jak się ich uderzy w portfel to zobaczą kolejną porażkę partii rządzącej!
- Więc to jest porażka partii rządzącej?
- Oczywiście! Przecież oni teraz rządzą, prawda? - i mama Wiktymiusza zaczęła się śmiać snując wizje, że z powodu horrendalnej podwyżki ceny gazu miliony Polaków wylegną na ulicę, obalą rząd, przywrócą do telewizji fachowców zarabiających krocie za odcinek, znów będą się wstydzić Polski, kupować masowo "Wiodący Tytuł Prasowy"...
- A gaz? - spytał tata Łukaszka i wybił mamę Wiktymiusza z rytmu.
- Co: gaz?
- Czy jak opozycja obejmie rządy to obniży ceny gazu?
Mama Wiktymiusza westchnęła.
- A kto podniósł ceny gazu?
- Rosja.
- No to co rząd Polski ma do tego? Oczywiście, że nie obniżą. To może tylko Rosja.
- Zaraz, zaraz - próbowała się połapać babcia Łukaszka. - Czyli jak podnoszą cenę to wina rządu, ale następny rząd nic nie zrobi bo ta cena od niego nie zależy?
- No wreszcie jedna osoba, która rozumie! - zawołała uradowana mama Wiktymiusza, ale oto jej uśmiech zniknął z twarzy. Bowiem dziadek Łukaszka przełączył ukradkiem na telewizję państwową. A tam premier Moteusz-Marawiecki z kamienną twarzą oświadczył, że ceny gazu nie zdrożeją.
Mama Wiktymiusza zamarła wpół oddechu.
- Przecież Rosja podniosła nam ceny gazu - przypomniał nieśmiało prowadzący.
- Rząd będzie przeciwdziałał - rzekł z przekonaniem premier.
- Jak? Unia Europejska zablokowała wszelkie możliwości...
- Wprowadzimy dodatkową opłatę przesyłową - rzekł z chytrym uśmiechem premier. - To nam wolno.
- Przecież w ten sposób gaz jeszcze bardziej podrożeje!
- A wcale, że nie. Bo państwa mogą dowolnie kształtować wielkość stawki. Nasza będzie ujemna. Czyli to państwo zapłaci obywatelowi za to, że mu prześle gaz. Tak dobierzemy wielkość opłaty, że ceny zostaną na tym samym poziomie! - i premier rzekł patrząc prosto w kamerę:
- Polacy nie zapłacą więcej za gaz!
Twarz mamy Wiktymiusza wyglądała strasznie.
- Tyle knucia i wszystko na nic - zachichotał dziadek.
Mama Wiktymiusza ocknęła się, rzuciła na telewizor spojrzenie pełne nienawiści i wybiegła z mieszkania.
- I po co szczujecie biedną kobietę, jeszcze blok wysadzi - lamentowała babcia Łukaszka.
- Przesada - prychnął tata Łukaszka ale jakoś czuł się nieswojo. Po kwadransie oznajmił, że jednak zakradnie się pod drzwi mamy Wiktymiusza czy aby nie śmierdzi gazem. Tak na wszelki wypadek.
Otworzył drzwi na korytarz i zderzyłby się z wolno skradającą szafą, gdyby oczywiście szafy się skradały. A tak zderzył się z panią Sitko, dozorczynią bloku. Skradała się po korytarzu w stronę drzwi mamy Wiktymiusza.
- Stało się coś? - zapytała ciekawa babcia Łukaszka.
- Chyba pożar - zaświszczała napiętym głosem dozorczyni.
- Dlaczego: chyba?
- Bo się nie pali.
Tata Łukaszka popatrzył w sufit potrząsając głową.
- Żeby był pożar musi się palić - powiedział do dozorczyni.
- No właśnie sama nie wiem. Zamiatałam pod blokiem, spojrzałam do góry, a tam wszystkie okna u nich otwarte! I powietrze tak drga jakby od gorąca. Ale dymu nie ma, to fakt. Nic, zadzwonię, zobaczę.
- Lepiej zastukać niż zadzwonić - ostrzegł tata Łukaszka i poszli razem.
Zastukali do drzwi. Otworzyła im mama Witktymiusza ubrana wyłącznie w kuchenny fartuszek.
- Zaskoczyliśmy panią w trakcie? - speszył się tata Łukaszka. Ale mama Wiktymiusza wciągnęła ich do środka. Okazało się, że pomimo otwartych okien w mieszkaniu jest bardzo gorąco. Nic dziwnego. Na wszystkich palnikach kuchenki buzował zapalony gaz odkręcony do maksimum.
- Cha cha! - triumfowała mama Wiktymiusza. - I co? I co?! Gdzie jest teraz ten premier? Co on zrobi? Co? Nędzny kłamca! Że niby Polacy nie zapłacą więcej!! A ja i tak zapłacę więcej na gaz!!!
-------------
marcinbrixen.pl
http://www.wydawnictwo-lena.pl/brixen3.html - blog w formie książki
https://pl-pl.facebook.com/marcin.brixen

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:8)

Komentarze

Czytam Twoje teksty niezbyt regularnie, musze to zmienic,bo zawsze sie dobrze ubawie.

Polacy, jakie to typowe dla nas. Skloceni, kazdy wie wszystko lepiej od drugiego: jak ten"Pawel i Gawel" ,"strzyzone-golone"albo "jestem przeciw! - a o co chodzi ?".

Znacie to przyslowie: "Gdzie kucharzy trzech, tam nie ma co jesc" Ja znam lepsze, jest popularne za granica, wymyslil je prawdopodobnie Bismarck - jak wiemy nie palal miloscia do Polakow, ale cos w tym powiedzeniu  jest. Oto one:  "Gdzie dwoch Polakow , tam na pewno 3 rozne zdania"

I tak nas ze soba sklocaja, a my do tego jestesmy tacy glupi, ze dajemy to ze soba zrobic.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Gosia

#1577879

to było trochę inaczej, bo to były kucharki i było ich sześć, tak jak tych króli. Wszyscy też wiedzą, że gdzie kucharek sześć tam jest co  .........ć.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1577989

Nowy podatek w benzynie nie miał spowodować wzrostu ceny benzyny. Producenci mieli obniżyć swoje zyski ha ha ha :)

Naród podobnop każdą bajkę kupi. No to sobie teraz producenci odbijają. Oj jak odbijają. W Stanach benzyna staniała na stacjach o 25%. A w Polsce... nie drożeje. Tak jak obiecano. W Niemczech benzyna jest już tańsza niż w Polsce, a w Polsce... nie drożeje. Polscy producenci tak jak obiecali nie podwyższyli ceny. Dobrze jest!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1577916