Wspólnie chcemy wybrać Polkę Stulecia i tym szczególnym akcentem zakończyć świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Obrazek użytkownika Jacek Mruk
Kraj

https://konfederacjakobiet.pl/polka100.html

PolkaNa100 3c774

Plebiscyt #PolkaNa100: przedstawiamy sylwetki wspaniałych Polek niepodległego stulecia!

Włączając się w uroczystości 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jako Konfederacja Kobiet RP pragniemy przypomnieć o tych, bez których naszej Ojczyzny by nie było a z całą pewnością nie byłaby taka wspaniała – o wyjątkowych kobietach, o pełnych odwagi, miłości i pasji Polkach. O tych legendarnych, o których wiedzieć powinno każde dziecko. O tych, których pamięć niedawno udało się przywrócić. O tych, o których wiemy ciągle za mało. I o tych, które swoją życiową postawą dają świadectwo w dzisiejszych czasach. Przez ostatnie 100 lat kobiety odegrały ogromną rolę w codziennej walce o niepodległy byt polskiego narodu. W czasie wojen jako wierne żony i oddane matki, krzepiły serca i dodawały sił swoim mężom i synom, idącym na front. Gdy była taka potrzeba, same chwytały za broń, roznosiły meldunki, leczyły rannych. Poprzez sztukę, naukę czy sport krzewiły polskość, gdy chciano ją siłą i cenzurą z polskich serc wyrwać. Dbały o patriotyczne wychowanie kolejnych pokoleń, dając w codziennej i pokornej pracy wzór wierności Bogu, ojczyźnie i rodzinie. Zaś w dzisiejszych czasach nie wyrzekły się wyznawanych ideałów i nie dały porwać się nurtowi feminizmu, pokazując czym jest prawdziwa kobiecość. Nasze bohaterki, którym przyszło żyć w trudnych czasach walki o wolność, sprawiedliwość, solidarność i godność, nigdy nie zapomniały o najważniejszym powołaniu każdej kobiety – o małżeństwie, o macierzyństwie i o pomocy potrzebującym. Stawiamy je za wzór nie dlatego, że zrobiły karierę, były popularne czy kontrowersyjne, ale dlatego, że potrafiły ofiarować siebie innym. Nie sposób wymienić je wszystkie, nie sposób też je porównać. Nie chcemy ich też różnicować na gorsze, lepsze i najlepsze. Plebiscyt #PolkaNa100, do udziału w którym chcemy Państwa zaprosić, ma na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat pięknego życia tych niezwykłych kobiet, z których jako Polacy możemy być dumni na całym świecie.

Zachęcamy zatem do przeczytania krótkich not biograficznych, do pogłębienia wiedzy o ich niezwykłym życiu, do oddania głosu na najbliższą Państwa sercu Polkę oraz do rozpowszechnienia Plebiscytu wśród bliskich i znajomych. Głosowanie potrwa do 15 stycznia.

inka 829e4

Danuta Siedzikówna ps. „Inka”

(1928-1946) – sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, ratująca życie żołnierzy po obu stronach konfliktu. Została zamordowana przez rozstrzelanie w wieku 17 lat przez komunistów, ginąc z okrzykiem na ustach „Niech żyje Polska!” W grypsie, krótko przed śmiercią, „Inka” napisała: Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba.

Głosuj

marianna popieluszko 9fc96

Marianna Popiełuszko

(1920-2013) – żona, matka 5 dzieci, w tym Jerzego Popiełuszki – błogosławionego Kościoła katolickiego, niezłomnego duchownego, którego nauczanie odmieniło losy Polski i pokrzepiało serca Polaków. Wybaczyła jego mordercom.

Głosuj

anna walentynowicz 6d322

Anna Walentynowicz

(1929-2010) – żona, matka, nieustraszona opozycjonistka w PRL, niestrudzona pracownica Stoczni Gdańskiej. Represjonowana przez SB, nigdy się nie ugięła. Bohaterka Sierpnia 80’, współzałożycielka NSZZ „Solidarność”, która całe swoje życie poświęciła walce o wolną Polskę. Legendarna, a przy tym zawsze skromna. Dama Orderu Orła Białego.

Głosuj

urszula leduchowska 6e11e

Urszula Ledóchowska, właś. Julia Maria Halka-Ledóchowska

(1965-1939)– zakonnica, święta Kościoła katolickiego, założycielka Urszulanek Serca Jezusa Konającego, wychowawczyni dziewcząt w duchu pokory, poświęcenia i pracy. Zaangażowana w Komitet Pomocy Ofiarom Wojny, poprzez akcję odczytową kształtująca wrażliwość społeczeństw skandynawskich na sprawę niepodległości Polski.

Głosuj

agata mroz 4c275

Agata Mróz

(1982-2008) – żona, matka, mistrzyni Europy w siatkówce kobiet. Walczyła o medale zmagała się z ciężką chorobą - białaczką. Nie zgodziła się na aborcję i na parę miesięcy odsunęła leczenie, które mogłoby zagrozić rozwijającemu się dziecku. Po szczęśliwym urodzeniu córki przeszła zabieg przeszczepu szpiku kostnego. Niestety nastąpiły komplikacje i 14 dni później zmarła. Dziś jej córeczka ma 10 lat.

Głosuj

zdzislawa bytnarowa 1fcb7

Zdzisława Bytnarowa ps. "Sławska"

(1901-1994) – żona, matka Danuty i Jana Bytnara „Rudego”. Przed II WŚ jako pedagog zakładała i prowadziła szkoły dla dzieci upośledzonych i z trudnych rodzin. Podporucznik Armii Krajowej, w czasie Powstania Warszawskiego organizowała tajne nauczania, była kierowniczką Harcerskiej Poczty Polowej w Śródmieściu. Po wojnie pracowała w administracji szkolnej, aż do śmierci określano ją "Matulą Polskich Harcerzy".

Głosuj

irena illakowicz 6f30e

Irena Iłłakowicz ps. „Irena”, „Barbara Zawisza”

(1906-1943) – żona, matka, alpinistka, podporucznik Narodowych Sił Zbrojnych, wyróżniała się niezwykłą urodą. W czasie II WŚ należała do Organizacji Polskiej, z racji odwagi, urody i znajomości języków była agentką wywiadu Związku Jaszczurczego, kryptonim „Z” – zachód, pracując w sieci rozpoznania wojskowego, gospodarczego i komunikacyjnego, nawet w Berlinie. Więziona, przesłuchiwana i torturowana na Pawiaku , nikogo nie wydała. Zamordowana przez nieznanych sprawców, prawdopodobnie przez komunistów.

Głosuj

hanna chrzanowska 818ca

Hanna Helena Chrzanowska

(1902-1973) – żona, matka, pielęgniarka, błogosławiona Kościoła Katolickiego. Działaczka charytatywna, pisarka, pedagog. Zapoczątkowała w Polsce pielęgniarstwo rodzinne, domowe i parafialnego. W czasach PRL organizowała pielgrzymki służby zdrowia na Jasną Górę. Naczelna redaktor pisma Pielęgniarka Polska, współorganizatorka Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Głosuj

wanda poltawska 88df2

Wanda Półtawska

(ur. 1921) – żona, matka, lekarka, doktor nauk medycznych oraz specjalista w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej. Przyjaciółka i doradczyni św. Jana Pawła II. Kobieta twarda, bezkompromisowa, waleczna. Ocalała z piekła obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, a misją swojego życia uczyniła walkę o prawa nienarodzonych dzieci.

Głosuj

faustyna kowalska a9e5c

Faustyna (właś. Helena) Kowalska

(1905-1938) – zakonnica, święta Kościoła Katolickiego, stygmatyczka, mistyk i prorok naszych czasów. Orędowniczka Miłosierdzia Bożego, autorka „Dzienniczka”, w którym opisała swoje duchowe i mistyczne doświadczenia spotkania z Jezusem. Na podstawie jej objawień powstał obraz Jezusa Miłosiernego oraz modlitwa Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Głosuj

stanislawa leszczynska 0e996

Stanisława Leszczyńska

(1896-1974) – żona, matka, bohaterska położna przyjmująca na świat noworodki urodzone w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Ryzykując każdego dnia własne życie, stanowczo odmawiała nazistowskiemu lekarzowi dr. Mengele zabijania dzieci, będąc uosobieniem dobra i miłości w czasach zagłady. Przeżyła wojnę i kontynuowała pracę jako położna, odbierając kilka tysięcy porodów.

Głosuj

karolina lanckoronska 533f0

Karolina Lanckorońska

(1898-2002) – pochodziła z rodu arystokratycznego, profesor historii sztuki, wykładowca Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, porucznik Armii Krajowej. We "Wspomnieniach wojennych" opisała zbrodnię na profesorach lwowskich. Wybitna działaczka Polonii we Włoszech, założyła Polski Instytut Historyczny w Rzymie. Nie mając potomków, przekazała należący do jej rodu zbiór dzieł sztuki, który historycy sztuki określają jako najcenniejszy dar w 200-letnich dziejach polskiego muzealnictwa. Po otrzymaniu Orderu Polonia Restituta mówiła: „Moją ziemską boginią jest nauka polska. Przyszło mi jej służyć w sposób różnorodny, zależny od zmiennych losów Ojczyzny. Celem było przekazanie oraz rozwijanie naszych najwyższych, jakże zagrożonych dóbr nauki i kultury łacińskiej.”

Głosuj

wanda modibowska c14d1

Wanda Modlibowska

(1909-2001) - polska lotniczka sportowa i szybowniczka, rekordzistka świata w szybownictwie, instruktor-pilot. W 1939 r. zmobilizowana jako pilot eskadry sztabowej, pierwsza emisariuszka Rządu RP w 1940 roku wysłana do okupowanej Polski. Żołnierz AK, uczestniczka powstania warszawskiego, więzień NKWD i PRL. Odznaczona za wybitną działalność w polskim szybownictwie.

Głosuj

danuta szykszkian ce077

Danuta Szyksznian ps. „Sarenka”

(ur. 1925) – żona, matka, nauczycielka, łączniczka Okręgu Wilno Armii Krajowej w grupie "Kozy". Podczas nauki w Wilnie, wzięła udział w strajku szkolnym na znak protestu przeciwko usuwaniu przez władze litewskie polskich nauczycieli ze szkół. Jako żołnierz AK brała udział w operacji „Ostra Brama”. Aresztowana, za działalność niepodległościową zesłana do łagrów koło Saratowa. Autorka książki „281 dni w szponach NKWD”. Do dziś zaangażowana w działalność kombatancką w Szczecinie.

Głosuj

elzbieta zawadzka 7a166

Elżbieta Zawacka ps. „Zo”

(1909-2009) – matematyk, profesor nauk humanistycznych specjalizująca się w historii najnowszej. Żołnierz Armii Krajowej, kurierka Komendy Głównej. Podczas II WŚ przekraczała granice III Rzeszy ponad sto razy, nielegalnie przenosząc meldunki i informacje. Jako jedyna kobieta znalazła się w elitarnym gronie 316 cichociemnych. Aresztowana przez UB, w więzieniu spędziła 4 lata. W 1996 r. jako druga Polka w historii Wojska Polskiego awansowana na stopień generała brygady. Dama Orderu Orła Białego.

Głosuj

maria wittek 47065

Maria Stanisława Wittek ps. „Mira”

(1899-1997) – generał brygady Wojska Polskiego, pierwsza Polka w historii Wojska Polskiego, która została mianowana na stopień generała. W czasie II WŚ była komendantką Wojskowej Służby Kobiet, walczyła w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie prześladowana, pracowała w kiosku Ruchu przy Polskim Radiu. Wspierała działalność „Solidarności” i organizacji kombatanckich.

Głosuj

hanka ordonowna 641ba

Hanka Ordonówna, właśc. Maria Anna Tyszkiewicz

(1902-1950) – żona, polska piosenkarka, autorka wierszy oraz tekstów piosenek, tancerka i aktorka. Była ikoną okresu międzywojennego, występującą w filmach, koncertach, kabaretach. Aresztowana w Wilnie przez NKWD, wywieziona do łagru w Uzbekistanie. Po uwolnieniu organizowała ośrodki pomocy dla osieroconych dzieci polskich wygnańców.

Głosuj

maria lorys 556af

Maria Eleonora Mirecka-Loryś, ps. „Marta”

(ur. 1916) – żona, matka, prawnik, dziennikarka, w konspiracji narodowej w latach 1939–1945. Członkini Narodowej Organizacji Wojskowej i Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Zagrożona prześladowaniami wobec partyzantów podziemia antykomunistycznego, wyjechała do USA. Tam przez 32 lata była redaktorem „Głosu Polek”, organu Związku Polek w Ameryce, a także dyrektorem Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Głosuj

wiktoria ulma ff6b9

Wiktoria Ulma

(1912-1944) – żona, matka, polska rolniczka. Wraz z mężem i szóstką dzieci została zamordowana przez Niemców za ukrywanie i pomoc Żydom. W chwili śmierci była w dziewiątym miesiącu ciąży. Razem z nimi zginęli również wszyscy ukrywani Żydzi. Wiktoria i Józef Ulma zostali pośmiertnie odznaczeni medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Ich imię nosi Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, które otwarto w Markowej 17 marca 2016 r.

Głosuj

zofia kossak

Zofia Kossak

(1989-1968) - żona, matka, legendarna polska powieściopisarka, współzałożycielka dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce: Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom Żegota. Za działalność literacką odznaczona już w 1937 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, zaś za pomoc Żydom medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Więziona w obozach koncentracyjnych, nigdy się nie złamała. Walczyła w Powstaniu Warszawskim, po wojnie sygnatariuszka "listu 34" wyrażającego sprzeciw wobec cenzury. Autorka m.in. "Z otchłani", "Krzyżowców", "Pożogi".

Głosuj

anna leska

Anna Leska

(1910-1998) – żona, matka, pilot, pierwsza kobieta i jedna z trzech Polek w brytyjskim Air Transport Auxiliary RAF, czyli powołanej na czas wojny brytyjskiej pomocniczej lotniczej służbie transportowej. Posiadała uprawnienia do pilotowania szybowców, balonów, samolotów, pilotowała je z fabryk i warsztatów remontowych na lotniska polowe, uczestniczyła w przerzutach sprzętu latającego. Odznaczona honorową odznaką Golden Wings przyznawaną starszym oficerom, lotnikom ze stażem powyżej 6000 godzin w powietrzu.

Głosuj

emilia szlachta

Emilia Szlachta, ps. "Maj"

(1919-2014) – żona, matka, harcerka, porucznik Armii Krajowej. W 1945 r. podjęła w ramach kontrwywiadu NIE, pracę maszynistki w Wydziale Śledczym WUBP, gdzie miała dostęp do dokumentów toczonych tam śledztw, dzięki czemu liczni żołnierze podziemia zostali uprzedzeni przed grożącym im aresztowaniem. Potem więziona, dostała wyrok śmierci, zamieniony na 15 lat więzienia, który odbyła w ciężkim więzieniu dla kobiet w Fordonie, aż do 1956 r. Ujawniła się dopiero w latach 90, została Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Do końca życia zaangażowana w ruch kombatancki.

Głosuj

alina janowska

Alina Maria Janowska-Zabłocka

(1923-2017) - polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Grała w teatrze i Teatrze Telewizji. Gwiazda kabaretów Szpak, Buffo, STS, U Lopka. Ceniona i kochana przez krytyków i widownię. Aresztowana w 1942 roku, została oskarżona o współpracę z podziemiem i pomoc rodzinie żydowskiej. Przez 7 miesięcy więziona na Pawiaku w Warszawie. Wzięła udział w powstaniu warszawskim, przyłączając się do niego już 1 sierpnia. Była łączniczką dowództwa batalionu „Kiliński”, pod pseudonimem „Alina” Wielokrotnie przesłuchiwana na Szucha. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Głosuj

© Konfederacja Kobiet
kontakt@konfederacjakobiet.pl

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (1 głos)

Komentarze

Niektóre z nich nosiły nawet furażerki

Lecz wybór jest jeden z podanych Bohaterek

Szkoda, przy wyborze będzie wiele rozterek

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1577720