Nacjonaliści w „sercu” Unii? Ale to nie Polska - i Merkel nie zabierze głosu

Obrazek użytkownika Apoloniusz
Artykuł

To nacjonalizm w czystej postaci” - grzmiała w połowie listopada kanclerze Niemiec Angela Merkel podczas debaty budżetowej w Bundestagu, broniąc paktu migracyjnego ONZ (Global Compact for Safe Orderly and Regular Migration, GCM), odnosząc się do przeciwników paktu. Ciekawe jak zareaguje teraz, gdyż ulicami „serca” Unii Europejskiej – Brukseli – przeszła dziś demonstracja przeciwko temu dokumentowi.

- Ten pakt w sprawie migracji, tak samo jak pakt w sprawie uchodźców, jest właściwą próbą odpowiedzi w kwestii rozwiązywania globalnych problemów także na płaszczyźnie międzynarodowej i przy wspólnym udziale.

- przekonywała miesiąc temu kanclerz Niemiec.

W międzyczasie dokument został podpisany 10 grudnia przez 164 państwa.

Jednak nie zrobiły tego m.in. Stany Zjednoczone, Izrael, Polska, Węgry, Estonia, Australia, Austria, Czechy, Szwajcaria, Słowacja, Bułgaria, Łotwa, Chile. A już po podpisaniu wycofanie się z paktu zapowiedział prezydent elekt Brazylii Jair Bolsonaro.

Ponadto, jak pisała „Gazeta Polska Codziennie”, dokument wywołał kryzys w belgijskim gabinecie ministrów. Rząd Belgii utracił większość parlamentarną po tym, gdy z koalicji rządzącej odeszła prawicowa flamandzka partia Nowy Sojusz Flamandzki (NVA). Był to protest przeciwko podpisaniu przez kraj GCM.

Nie zakończyło to jednak sporu i podgrzało nastroje społeczne, w wyniku czego dziś z kolei ulicami „serca” UE przeszedł 6-tysięczny marsz flamandzkich stowarzyszeń prawicowych, przeciwko paktowi migracyjnemu ONZ.

Ocena polecanki: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)

Komentarze

Deja vu!

Jakim to kulszowa rwa cudem 80 lat później Reichskanzler znowu definiuje czystość nacjonalizmu?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1577177

Zobaczysz jak będą maszerować. Jeden w drugiego, w równych kolumnach przez Europę. Kanclerka zaklina rzeczywistość, to takie mydlenie oczu. Wydaje mi się, że Jankesi przejrzeli tę grę, szkoda tylko, że te kasztany spróbują wygarnąć cudzymi rękami, jak zawdy.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Apoloniusz

#1577228