Dokształt blogerski: czym jest polityka?

Obrazek użytkownika civilebellum
Kraj

Różni jajogłowi (od Arystotelesa począwszy) próbowali na to pytanie odpowiedzieć i im do końca nie wyszło, więc… nie chodzi o definicję (dokształt to nie szkoła, nawet ta „wyższa”).

 

Dokształt jest tu i teraz, na aktualnych przykładach, bo to jest mądre życiowo, a nie teoretycznie.

A właśnie mamy (dziś) dwa super-przykłady na ten pytajnik i, niestety, same błędne odpowiedzi na blogach. No to dajmy, w ramach dokształtu, prawidłową odpowiedź:

1.przykład śląski. PiS wygrywa w sejmiku, ale przegrywa z… przegranymi – gdzie tu logika? No nigdzie, bo polityka jest alogiczna, ale skoro jest alogiczna, to żadne „tęgie głowy” się do niej nie nadają, gdyż chodzi tylko o to, żeby być skutecznym! Nie po to się wygrywa, żeby zawieść wyborcę!

Odpowiedź na pytanie tytułowe brzmi zatem: polityka jest umiejętnością działań skutecznych, moi Mili Barankowie.

2. przykład europejski. UE i TSUE grożą kłopotami. Podjęte przez rząd działania skuteczne (w przeciwstawieniu się kaście) mogą się okazać przeciwskuteczne, zatem politycznie nieudolne (bo vis maior) i nie można się kopać z koniem. Co robić? Jasne: poczekać, aż koń osłabnie (obrazowo lepiej by było napisać: aż zdechnie, ale żal mi tego życzyć koniu), a to przecież tylko pół roku czekania!!!

A w tym czasie przygotować sobie Ustawę o Ustroju Sądu Najwyższego (konstytucja nic nie mówi, jaki ten SN ma być!) i po maju zgrabnie, i ku uciesze publiki, ją przegłosować…

Odpowiedź polityczna brzmi zatem: polityka jest umiejętnością… tak jest, kursanty: działań skutecznych.

 

I to by było na tyle.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)

Komentarze

... jest to koń ? A nie dajmy na to słoń .  Straszenie ,że kopie może robić wrażenie ,na kimś kto za bardzo nie wie jak takie zwierze się zachowuje . Właściwie powinien "kopnąć" kilka krajów za dużo poważniejsze sprawy , ale są zaprzyjaźnione z właścicielem "besti". No może nadepnąć ... ,ale kopnięcie właściwie byłoby przeciwko wszystkim skodyfikowanym prawom fizyki ,szczególnie w tym przypadku.

Natomiast w mediach "obróbka" ... koń kopnie , koń kopnie , koń kopnie i zobaczcie jaki to duuuuży koooooń ,a wszystkie konie kopią ... :-) ... i to właściwie chyba jest "największy" problem - "narracja"

Poza tym zobaczyć jak taki słoń kopie ,wykręcając potrójnego axla , jednocześnie z saltem do przodu i trzymając się tylnią nogą za prawe ucho ,całość niepodparta  ... bezcenne :-) . A chyba takie musiałoby być "uzasadnienie" :-)

Chociaż co prawda w tym cyrku "sprawiedliwości" to odnotowano już lepsze "numery" :-) :-( ... Ale jest ryzyko jest zabawa ...

A w "polityce" ,to w ogóle ... zgodnie z radami Machiavelego podobno "drogi Bronisław" "potrącił na pasach , sprawną inaczej (...) zakonnicę " 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1575712

nie chciałem przeciągać tej kwestii, ale JAKOŚ NIKT NIE ZAUWAŻYŁ, że ten prezes luksemburski zamamrotał, że "nie trzeba zmieniać ustawy" (żeby wprowadzić te jego "zabezpieczenia") i PiS mu UTARŁ NOSA I WYTRĄCIŁ KNUTĄ TAM OPCJĘ UKARANIA POLSKI...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1575731