Rozmowy Trump - Kim w Singapurze. Czyj sukces?

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

Dziś [12.06.2018] rano zakończyło się pierwsze w historii spotkania prezydenta USA, Donalda Trumpa z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem.  Kto na nim wygrał?  Oskar Górzyński pisze w portalu Wp.pl:

  "Po wszystkich fanfarach, serdecznych gestach i wzajemnie wymienianych komplementach obu przywódców, konkretny owoc szczytu w Singapurze jest jeden. To podpisane przez nich wspólne oświadczenie. (...)
  W porównaniu do wielkich ambicji administracji Trumpa, której oficjele obiecywali "całkowite, weryfikowalne i nieodwracalne" rozbrojenie północnokoreańskiego arsenału nuklearnego, trudno nazwać to wielkim sukcesem. W dokumencie właściwie nie ma niczego nowego; są jedyne ogólniki i zobowiązania, które Kim złożył już wcześniej. Przede wszystkim brakuje kluczowych słów "weryfikacja" i "nieodwracalne". Zamiast "Korea Północna" jest "Półwysep Koreański", co oznacza, że Pjongjang oczekuje wycofania się sił USA z Południa. W rzeczy samej już podczas konferencji prasowej Trump zapowiedział, że skończy z "prowokacyjnymi" ćwiczeniami wojskowymi amerykańskich żołnierzy na półwyspie, a jego ostatecznym celem jest całkowite wycofanie wojsk. To byłoby nie tylko zwycięstwo dla Pjongjangu, ale wielki geopolityczny prezent dla Pekinu." {TUTAJ}

  Rzeczywiście, Kim zobowiązał się tylko do "starań" o denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.  To właściwie nic nie znaczy.  PAP donosi, że:

"2018.06.1212:15
Singapur/ Trump zadowolony ze szczytu z Kimem, zapowiada denuklearyzację (krótka)2018.06.1211:25
Trump: prawdopodobnie będzie potrzebny kolejny szczyt lub spotkanie z Kimem. (PAP)
  2018.06.1211:17
Trump: w ubiegłym tygodniu wstrzymałem plany nałożenia sankcji przeciwko Korei Płn. na 300 nowych podmiotów, gdyż byłby to "brak szacunku". (PAP)
  2018.06.1211:14
Ekspert o deklaracji Trumpa z Kim Dzong Unem: nadal możemy mówić o braku zaufania między nimi".

  Na stronie Straitstimes.com {TUTAJ} można znaleźć sprawozdanie z dzisiejszej konferencji prasowej Trumpa:

  "1. ON DENUCLEARISATION OF THE KOREAN PENINSULA
"He (North Korean leader Kim Jong Un) reaffirmed his unwavering commitment to the complete denuclearisation of the Korean peninsula... We are starting that process very quickly. Very, very quickly."
  2. ON THE LIFTING OF SANCTIONS ON NORTH KOREA
"The sanctions will come off when we are sure that the nukes are no longer a factor. I hope it is soon... at a certain point, I look forward to taking them off."
  3. ON CESSATION OF WAR GAMES WITH SOUTH KOREA
"We will be stopping the war games which will save us a tremendous amount of money... The war games are very expensive, we pay for the majority of them. Under the circumstances, that we're negotiating... I think it's inappropriate to be having war games."
  4. ON HUMAN RIGHTS
"We did discuss it today, strongly. We will be doing something on it. It's rough. It's rough in a lot of places, by the way."
  5. ON PULLING OUT US TROOPS FROM SOUTH KOREA
"I'd like to be able to bring them back home.... (The issue is) not part of the equation right now... At some point I hope it will be."".

  Jak więc widać, żadna ze stron do niczego konkretnego i definitywnego się nie zobowiązała.  Jeśli chodzi o sprawy wizerunkowe, to zyskał przede wszystkim Kim.  Rozmawiał z prezydentem USA jak równy z równym.  Górzyński zaczął swój artykuł od słów:

 "Kim Dzong Un otrzymał prestiż, nimb światowego lidera i gwarancję bezpieczeństwa USA. Trump - i świat - uzyskali zobowiązanie Pjongjangu do "całkowitej denuklearyzacji". To znaczący krok naprzód - o ile tylko zostanie wcielony w życie." [ Kim zobowiązał się tylko do "starań"].

  Trzeba cierpliwie poczekać na ewentualne następne spotkanie Trump - Kim.
  

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:6)

Komentarze

Historyczne spotkanie Donalda Trumpa i Kim Dzong Una!                                                                                                     Cztery godziny rozmawiali o trudnej sytuacji (opozycji) w Polsce.

 Kim obiecał, że włączy się w pomoc budowania demokracji w Polsce. Wdzięczny mu za to Trump dał Kimowi telefon do Timmermansa aby przyspieszyć realizacje zapowiadanych deklaracji ze strony demokraty Kima...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1565770

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1565780

Bo dostał gwarancje od USA?

- Ukraina także dostała takie gwarancje i Rosja sprawdziła ile są warte;

Bo się boi, iż go USA zbombi?

- już wcześniej Trump obiecywał i co, nic "wycykał się";

Bo jest jedynym krajem spoza "układu" ?

- Izrael także posiada broń nuklearną i nikt od niego nie żąda aby się pozbył.

Moim zdaniem KRLD jako harcownik Chin ma za zadanie zrobić rozeznanie jak bardzo zdeterminowane są Stany w przypadku odsprzedaży technologii i samych głowic na Bliski Wschód np., do Iranu, Iraku i Syrii, a w przyszłości do Niemiec.

Komunistyczna Korea to nie Polska, tam niem kogo klepać po pleckach.

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Apoloniusz

#1565795

"Komunistyczna Korea to nie Polska, tam niem kogo klepać po pleckach."

Czy ja wiem ??

 

Mali dyktatorzy zachowują się podobnie wobec dużego prezydenta.

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1565815

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1565817