Prezydent A. Duda jako jedyny uczestnik "debaty" - "Kawa na ławę"

Obrazek użytkownika Janusz 40
Kraj

PAD udzielił wywiadu red.Romaszewskiemu w formule "Kawa na ławę", ale bez innych debatujących i w Belwederze. Oczywiście - red Romaszewski nie musiał występować sztucznie w roli advocatus diaboli, gdyż to jego naturalna polityczna opcja (ściślej - opcja jego stacji TV).
Cóż - prezydent na taką formułę się zgodził i Romaszewski nie oszczędzał go; poruszył prawie wszystkie istotne bieżące sprawy. M.in. kwestię ustaw dotyczących KRS i SN, rekonstrukcji rządu, sporu z ministrem ON, zmian w ordynacji wyborczej - nawet wyborów w Nowoczesnej. Także sprawę manifestacji przed pałacem prezydenckim i głosów opozycji zarzucających prezydentowi łamanie konstytucji.

PAD w zasadzie dobrze się zaprezentował i będąc bądź, co bądź doktorem prawa - wyjaśnił szczegółowo swoje stanowisko - w żadnym stopniu nie naruszające konstytucji. Nieprzyjazne i oszczercze słowa ze strony opozycji (nawet szefa PO Schetyny) - skwitował: Ze strony opozycji nazywającej siebie - totalną - nigdy nie padły żadne przyjazne słowa w stosunku do obozu politycznego, którego częścią się czuję.

W jednym tylko przypadku - prezydent Duda mnie nie przekonał - mianowicie, co do jego racji w sporze z ministrem Macierewiczem. Podkreślał, jak mantrę - jako prezydent, jako prezydent - mam swoje konstytucyjne uprawnienia wynikające z faktu, ze jestem jednocześnie zwierzchnikiem sił zbrojnych i nigdy nie pozwolę, by minister ON atakował moich współpracowników (gen. J. Kraszewskiego). Minister Macierewicz (jego służby) pozbawił generała prawa dostępu do informacji niejawnych. To, że minister ON też działa w ramach swoich konstytucyjnych uprawnień - prezydent AD nie wspomniał. Naciski prezydenta w tej mierze polegają na wstrzymaniu czternastu generalskich nominacji. Oczywiście narracja jest inna - trzeba najpierw wypracować formułę dowodzenia armią zarówno w czasie pokoju, jak i na okres wojny i "pod tę koncepcję dowodzenia powołać odpowiednich generałów".

Jest to tłumaczenie naciągane i nieracjonalne. Otóż, całkiem niezależnie od przyjętego modelu dowodzenia armią - zawsze będą potrzebni generałowie "branżowi" - będą potrzebni "lotnicy", "marynarze", specjaliści od wojsk lądowych, od wojny hybrydowej (cybernetycznej), czy wreszcie od WOT. Taka, czy inna forma dowodzenia armią nie ma wpływu na specjalności oficerów nominowanych na pierwszy generalski stopień; wiadomo, że nie zajmą oni od razu stanowisk w naczelnych organach wojska - w dowództwach rodzajów sił zbrojnych czy w Sztabie Generalnym, czy w innej centralnej wojskowej władzy. Skład ilościowy i specjalność nominowanych nowych generałów zawsze byłby taki sam. Oczywiście - generałowie powinni uczestniczyć w wypracowaniu właściwej koncepcji dowodzenia armią - jako najbardziej w tej mierze doświadczeni; w przypadku, gdyby nie potrafili sie znaleźć w takiej czy innej formule dowodzenia, zawsze mogą podać się do dymisji.

W każdym razie wstrzymywanie generalskich nominacji jako nacisku na ministra ON jest działaniem niegodnym prezydenta RP.

Natomiast niesprawdzona informacja, która do mnie dotarła dotycząca wstrzymywania przez prezydenta RP nominacji na pierwszy stopień oficerski (to też prerogatywa prezydenta) - byłaby wydarzeniem horrendalnym, mającym niebagatelny wpływ na gotowość bojową wojska. Nie było to poruszone przez red. Romaszewskiego i nie mając pewności, co do prawdziwości tej plotki - poprzestanę na tym.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.4 (głosów:10)

Komentarze

daje 8x24 pkt.

 

-))))

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1553630

Nie mam pojęcia skąd sie wziął ośmiokrotny zapis; w dodatku nie mogę tego usunąć - udało mi się usunąć jeden wpis, dalej nie idzie, ani w całości, ani poprzez likwidację na niebiesko - nie wiem, tak za bardzo, to sie na tych wszystkich sztuczkach nie znam...      

 

                                                                                                         Pozdrawiam

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Janusz40

#1553638

Prawdopodobnie kliknąłeś wielokrotnie przycisk. Pousuwałem kopie. Usunąć wpisy można poprzez "edycja" i przycisk "usuń" na samym dole.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1553648

Ten sposób oczywiście znam i korzystałem kilkakrotnie. w tym przypadku zadziałał jeden raz; później wyświetlało sie coś na czerwono i usunięcie nie skutkowało. Teraz sprawdzałem i jest tylko jeden wpis. prawdopodobnie zadziałali admini, skoro sam szef się zainteresował. 

                                                                                                Dziękuję i pozdrawiam

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Janusz40

#1553662

Słyszałem, że niektórzy nie mogą ostatnio wkleić treści na tym portalu. 

Natomiast pan Janusz 40 chyba nie może narzekać. Wręcz przeciwnie sukces i to 8 razy!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

ość

-----------------------------------

gdy prawda ponad wszystko, życie bywa piękne

wtedy żyć się nie boisz i śmierci nie zlękniesz

#1553645

Zaręczam, że nigdy o tego rodzaju sukcesy n ie zabiegałem, to stało sie poza mną...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Janusz40

#1553663

i tylko żartowałem :-)

Pozdrówka

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

ość

-----------------------------------

gdy prawda ponad wszystko, życie bywa piękne

wtedy żyć się nie boisz i śmierci nie zlękniesz

#1553664

" Nie matura, a chęć szczera zrobi z ciebie oficera" .
Wedle tej zasady partyjni analfabeci awansowali w Ludowym Wojsku Polskim. Awansowała do stopnia generała cała obsługa cekaemu (1 DP)  dowodzona przez Florka…

Polsce potrzebna jest zgoda. Zgoda między Pałacem a Radą Ministrów - też! Doświadczony mąż stanu powinien przyjść przed 15 sierpnia do młodego, gniewnego na winiaczek i ostatecznie uzgodnić propozycje nominacji generalskich. Kandydaci do nominacji powinni być wcześniej „rozpracowani na czynniki pierwsze” na spotkaniach roboczych MON z BBN. Kto tego bardzo istotnego problemu nie czuje niech lepiej wiersze kleci…

Moja bardzo subiektywna ocena sytuacji (bo baba babę najlepiej rozumie!) wygląda tak…

Nikt inny tylko Agata Kornhauser-Duda postawiła sprawy jasno i klarownie. Albo masz jaja i jesteś Prezydentem, albo nie masz jaj i jesteś (tu sobie proszę wpisać co kto uważa). Jeśli to drugie, to z nami KONIEC !!! Koniec z upokorzeniami z Twojego powodu !!! I Chyba zadziałało... Jak rzekł Kwiczoł z "Janosika": cyt. „z babą źle, ale bez baby jesce gozej”.

PS

Małżeństwo jest zgodne, kiedy żona panuje nad mężem, a mąż nad sobą.

~ Zdzisław Dolatowski

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

casium

#1553647

A może Rymanowski?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

x Marek Czech

#1553666

Freudowska pomyłka ;).

A poza tym wpis bardzo dobry!

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1553680