Potrzebny (oprócz dobrze wyposażonej armii zawodowej) etos obywatela-rycerza

Obrazek użytkownika Janusz 40
Kraj

Obserwuje się w Polsce pewną mobilizację, pewną aktywność w dziedzinie obronności. Słyszy się od kilku lat o "wzmocnieniu wschodniej flanki NATO". Mieliśmy w Warszawie "Szczyt NATO", Mieliśmy międzynarodowe ćwiczenia "ANAKONDA", ostatnio "DRAGON". Realizujemy (w większości, to jeszcze etap zamówień i negocjacji) zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Modernizuje się posiadane uzbrojenie.

W szczególności - armia wyposaża się w najnowocześniejszą na świecie broń artyleryjską i moździerzową polskiej produkcji - (to armato-haubica Krab i samobieżny moździerz RAK), także wkrótce nowoczesne HOMARY (o zasięgu 300 km) zastąpią poczciwe LANGUSTY (zasięg do 40 km. -następczynie Grada i wcześniej jeszcze ruskiej KATIUSZY). To wszystko będzie (już jest) produkowane (i koordynowane) przez najlepszą hutę na świecie - to HUTA STALOWA WOLA)

Obserwuje sie postęp w negocjacjach dotyczących zamówienia nowoczesnych systemów obrony antyrakietowej PATRIOT (program WISŁA). Mamy nadzieję na szybkie utarcie sie poglądów na rodzaj i ilość bojowych śmigłowców, gdyż zamieszanie wokół zamówienia tego sprzętu wojskowego trwa już dostatecznie długo. Podawane są informacje o zmówieniu okrętów podwodnych. Marynarka Wojenna posiada okręty o kończących sie resursach i właściwie jest nie do uniknięcia luka w gotowości bojowej tego rodzaju wojsk (wdrożenie do służby nowych jednostek, to sprawa czasochłonna). Pewne nadzieje daje pobudzenie aktywności Stoczni Marynarki Wojennej, która w przeszłości zbudowała przynajmniej kilkadziesiąt okrętów (głównie dla armii sowieckiej).

Można jeszcze wspomnieć o lotnictwie - posiadanie 49 nowoczesnych samolotów (nie licząc rozsypujących się MIG-ów 29 i przestarzałych SU-22 - to zbyt mało ("upadająca" Grecja ma ich znacznie więcej, a Izrael, czy Turcja - 6-8 razy więcej).

Powołanie nowej formacji SAMOOBRONY, czy OBRONY TERYTORIALNEJ, co było sztandarowym pomysłem por. Szeremietiewa a teraz ministra A. Macierewicza (o nieznanym mi stopniu wojskowym) i przedstawianie tego jako zasadnicze - skokowe zwiększenie siły bojowej naszej armii - jest jednak sporym nieporozumieniem. Muszę się jednak zastrzec, że uważam Antoniego Macierewicza za człowieka posiadającego najwspanialszy życiorys z okresu walki z komuną, a biorąc pod uwagę jego olbrzymi potencjał intelektualny i doświadczenie polityczne - uważam, że bardzo dobrze działa na polu odbudowy gotowości bojowej i siły naszej armii. Oczywiście - widać czasem braki znajomości problematyki wojskowej, ale i tak przewyższa w tej dziedzinie większość generałów (zarówno tych co zakończyli już służbę wojskową, jak i służących w niej obecnie)...

Charakter notek zamieszczanych na portalach zmusza mnie do zakończenia wpisu, chociaż ma on tylko rolę wstępu do rozważań na temat etosu (a raczej jego braku) - obywatela - rycerza - gotowego stawać w obronie Ojczyzny (ale odpowiednio do niej przygotowanego)...

O tym w następnym artykule...

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.8 (głosów:7)

Komentarze

...raczej rycerza nie znajdziesz.
Antoni Macierewicz – Izaak Singer – (członek-założyciel KOR – żydokomuna [KOR powstał z najbardziej antypolskich struktur partyjnych: WKP(b), KPZU, KPU(b), KPB(b), KPF, KPD(Niemiec), MOPRu.]; przyjął chrzest podczas internowania)
Zamach warszawski jest takim przykładem, który faktycznie ma swe głębokie misterium antychrześcijańskiej duchowości i żydowskiej sakralnej mentalności manipulacji gojami, która trzyma w ryzach ten smoleński reżim kłamstwa. A co np. ostatnio przejawiło się nagle protestami przeciw ekshumacjom zwłok ofiar smoleńskich. Gdzie nikt, kto ma zdolności obserwacyjne, nie może zaprzeczać, że interes zamachowców w utrudnianiu dojścia do prawdy ma tutaj swe wsparcie w krypto-żydowskich rodzinach członków delegacji do Katynia. Rodziny te są oczywistą agenturą zamachowców, a ich cnotą jest podległość żydostwu, a nie potrzeba prawdy czy lojalność wobec Polski.

http://www.gazetawarszawska.com/zamach/zamach-warszawski/4739-klamstwo-s...

http://spartakus62.blog.pl/2017/06/21/skad-wiemy-ze-macierewicz-jest-zyd...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-10

Verita

#1549475

Wysil się trochę i poczytaj sobie historię Maciarewiczów. Polaków i patriotów i to jak ojciec Antoniego był szykanowany i zniszczony przez UB. A czy ty czasami nie jesteś jakimś antysemitą?

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1549493

...jakby jednego było mało. Owszem, jestem antysemitą....bo jak wszystkie adasie wiedzą, antysemitą jest nie ten , który nie lubi żydów...ale ten , którego żydzi nie lubią. A czy ty czasami nie jesteś jakimś semitą? Sądząc po ilości punktujących...nie jesteś sam.
Co do historii rodu Maciarewiczów, może i masz rację.......ale ja mówię o kimś innym, o MACIEREWICZU.
Naczelnemu „zawiedzonemu” NP powiem ,że taki z niego ginekolog jak z koziej d....trąba.
Natomiast Januszowi 40 polecam książkę E. Polak-Pałkiewicz „Rycerze wielkiej sprawy”. Mowa w niej jest o przedstawicielach prawdziwej elity tworzącej Rzeczpospolitą przez całe stulecia . Wbrew pozorom ich historia trwa nadal. Oni, gdyby nigdy nie służyli w wojsku, nie braliby się za sprawy obronne , zatrudniając na swoich doradców bawidamków w rodzaju Jenigerów i Misiewiczów.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

Verita

#1549523

Z Macierewicza to taki żyd jak z Ciebie kobieta.

ps.
A rokowania lekarzy psychiatrów były już tak obiecujące.
Długa drogą jeszcze przed Tobą,długa

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1549517

Idąc tokiem Twojego rozumowania, skoro Verita z penością jest 100 % kobietą, to Macierewicz jest 100 % ...
No właśnie :).

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-2
#1549536

Podpatrywałeś ?

Wrazenia ????
a nie mówiłem żeś ......

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1549537

Do tego, żeby "podpatrywać", musiałbym mieć Twój charakter :).

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1549539

nieprzekupny - lecz jako minister popelnil wiele bledow (kto ich nie popelnia?) - lecz pewnie jest najlepszym ministrem z mozliwych.

Co do jego kompetencji wojskowych bylbym bardzo ostrozny: mial do czynienia z WSI (podczas jego likwidacji), w zyciorysie nie znalazlem faktu odbycia sluzby wojskowej (chociaz jest to dziwne: wiekszosc opozycjonistow w WP nie sluzyla, chociaz bylo to obowiazkowe w czasach momuny i wybronic sie bylo naprawde ciezko).

Wazne jest, zeby umial korzystac z doswiadczen innych - i tutaj mam wiele watpliwosci, bo dotychczasowi doradcy macierewicza na wojsku znali sie jak co najmniej... kury na gwiazdach (slawny Misiewicz czy Janniger).

Co do "najnowoczesniejszej na swiecie broni artyleryjskiej" polskiej produkcji tez bylbym ostrozny, gdyby byla najnowoczesniejsza, to zapewne byloby wielu chetnych na jej zakup - tymczasem nie slychac o zmozonej produkcji i sprzedazy poza granice - mimo udzialu w targach zbrojeniowych.

Dobrze, ze sie cos robi - jednak wartoby porownac parametry (rzeczywiste) polskiej broni z ta najlepsza na swiecie - ale coz... pewnie tajemnica wojskowa.

Coz, mysle, ze Macierewicz ma jeszcze wiele do zrobienia - byleby nie wyglupial sie jak z francuskimi okretami (tymi sprzedanymi do Egiptu, nie do Rosji), a w doborze sprzetu dla polskie armii pasowaloby poradzic sie chocby kilku emerytowanych generalow - nie wszyscy z nich to zatwardziale komuchy... 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-8

mikolaj

#1549476

 Witam!  Wijesz się kolego jak piskorz. Chciałbyś, ale Twoje wrośnięte poglądy Ci nie pozwalają ocenić pozytywne zmiany. Co do Pana Antoniego, to wyjątkowy człowiek wielkiego serca na właściwym miejscu! Co do drugiego... Pan Misiewicz naruszył hydrę WSIowej zbrojeniówki, więc judasze i GW przylepili fałszywą twarz osobie, która miała pilnować legalności interesu handlu bronią. Kończyły się lewe interesy ludzi świty Bula, więc przykryli fałszywą narracją Misiewiczem. Pozdrawiam! 

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1549483

A ten student "doradca", to w jakiej dziedzinie był ekspertem i jaką "hydrę naruszył" ?.
Może Pan mnie oświecić ?.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-3
#1549511

Tak właśnie funkcjonuje niepoprawna elita III RP czyli PostPRL. Albo same tumany albo agenci. Innej możliwości nie widzę.
Specjalista wojskowości Szeremietew określa działanie Macierewicza jako nieudolne. Założenia obronności kraju są fałszywe. A wszystko co robi to są fajerwerki. Obecna obrona terytorialna, którą Macierewicz buduje jest pomocna jedynie podczas wojny i tylko wojsku...to nie jest podstawowy element obrony terytorialnej społeczeństwa. Jeżeli napadnie nas wróg...to znowu będziemy bezbronni i trzeba będzie budować konspirację. System dowodzenia jest nieskuteczny.Trzeba go zmienić...a już 2 lata nic się nie zmieniło. Na każdym poziomie dowodzenia jest 3 dowódców.
Produkcja broni szwankuje....bo nie wiadomo jakiej broni armia potrzebuje.
Nazywanie obecnego ministra najlepszym....w porównaniu z poprzednimi nic nie znaczy. Merkel jest też najlepsza....w porównaniu....tak jak Szydło w porównaniu z Kopacz a Duda w porównaniu z Wałęsą.

https://www.youtube.com/watch?v=_A0zXLXcwgM

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

Verita

#1549544

Budujesz napięcie prawie jak Szekspir w swoich najlepszych tragediach , nie ujmując Szekspirowi oczywiście, no dobrze, żeby było bliżej prawdy powiem, ze twoje monologi są najbardziej spektakularne właśnie wtedy, gdy wprowadzasz elementy  comic relief.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1549546

O "rycerskości" w dzisiejszych czasach armia mająca zwyciężać, musi zapomnieć, chyba, że tylko w zakresie gotowości do poświęceń.Faktycznie A. Macierewicz jest dotychczas najlepszym  MON jednak nie zauważa, że w obecnej sytuacji bardziej trzeba wzmacniać "flankę zachodnią" niż wschodnią.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

antyleming

#1549481

W filmie „Szczęśliwego Nowego Yorku” padło takie stwierdzenie, że najbardziej amerykańscy są ci, którzy są w Ameryce najkrócej. Podobnie jest w naszym kraju, najwięksi eksperci od „wojny” to ci, którzy byli w wojsku i strzelali z kałasznikowa. Oni są największymi specjalistami i wiedzą o armii wszystko, tak jak autor powyższego artykułu. Przez tyle lat nic nie robiliście, siedzieliście cicho jak zbite psy, kiedy niszczono polskie struktury obronności a teraz potraficie tylko krytykować i negować wszystko co się zmienia. Nie wszystko da się odbudować w dwa lata ale widzę przynajmniej zaangażowanie i zapał rządzących do przeprowadzenia zmian. A pan czym zasłużył się dla Ojczyzny?

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1549494

Akurat to zdrobnienie pasuje do Twoich poglądów na armię. Odpowiem - zrobiłem dla polskiej armii sporo. Pierwsze memoriały na temat uzbrojenia pisałem do władz wojskowych i państwowych już w latach sześćdziesiątych, a w czasie rządów PO-PSL (kiedy to rzeczywiście zniszczono struktury polskiej obronności) - wysmażyłem kilkadziesiąt krytycznych artykułów (kierowanych do prezydenta państwa i ministra ON). Muszą Cię jednak oświecić, ze strzelania z Kałacha na strzelnicy, to zabawy harcerskie (a jeszcze przy ładnej pogodzie). Cóż, w czasach mojej zawodowej służby wojskowej uzbrojenie było na średnim światowym poziomie, także przeszkolenie rezerw. Zarzut, że to służyło komunie jest taki sam, jak zarzut wojownikom powstań narodowych (zawodowym wojskowym w zaborach), także bohaterom legionowym, którzy przedtem służyli  (i awansowali) w armiach zaborców. Posiadanie przeszkolonych wojskowych rezerw, to nieoceniony kapitał narodowy; warto to sobie w końcu uświadomić...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Janusz40

#1549505

gratuluję porównania. w końcu, skoro tam się było, to widzi się rycerza i powstańca a nie żadnego kolaboranta, nieprawdaż?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1549560

Budowa etosu obywatela-rycerza trwa od dobrych kilku lat; jej mocnym fundamentem jest przywracanie pamięci o  żołnierzach podziemia niepodległościowego (Żołnierzach Niezłomnych-Wyklętych). W budowie tego etosu WOT będzie niewątpliwie spełniał ogromną rolę - służył jako konkretny wzór w swoich środowiskach świadomego zaangażowania obywateli do obrony Polski - nie tylko zresztą z bronią w ręku, ale także choćby do obrony dobrego imienia Polski. Bez wątpienia do zmiany  świadomości na propaństwową przyczyni się "rewolucyjny" w swym charakterze program 500 +, który najbliższy jest wielkim ideałom Solidarności.

Pozdrawiam

PS A za zasługi dla obronności Polski (i nie tylko) Antoni Maciarewicz zapisał się już na dobre w historii Polski!   

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1549499

21 wiek, to nie czasy na rycerskość w walce z wrogiem. Dziś jest czas wojowników... bezwzględnych wojowników. W przeciwnym razie znów grozi nam "rycerskie" Powstanie Warszawskie, Westerplatte, Katyń itp...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1549643

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

Verita

#1549646

Pytanie do autora : w jakim rodzaju sił zbrojnych służył ? 

Ja - radiolokacja i łączność.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

#1549650

Uzbrojenie

                                    Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Janusz40

#1549665

Uzbrojenie

                                    Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Janusz40

#1549666

Uzbrojenie

                                    Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Janusz40

#1549667

Pytanie do autora : w jakim rodzaju sił zbrojnych służył ? 

Ja - radiolokacja i łączność.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

#1549651