Emmanuel Macron a Napoleon. Zadziwiający artykuł w "NYT"

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

Ukazał się on w niedzielnym wydaniu "New York Times" {TUTAJ(link is external)}.  Jego autor, Andrew Roberts, napisał przedtem biografię Napoleona i postawił pytanie: "Czy Macron będzie Napoleonem XXI wieku?".  Obszerne streszczenie tej publikacji w języku polskim można znaleźć w portalu Interia.pl {TUTAJ(link is external)}.  Roberts zauważa, że:

  "Miał zaledwie trzydzieści lat, kiedy doszedł do władzy, pokonując złowrogie i ultraprawicowe ugrupowanie zagrażające zniszczeniem Francji. Oczytany i inteligentny, zdobył najwyższej jakości francuskie wykształcenie i zrobił z tego najlepszy użytek. Miał duże ambicje, by zjednoczyć europejski kontynent i uczynić Francję czołowym państwem tej integracji. (...) Pragnął, żeby jeszcze raz przyczynili się do budowania życia w swoim kraju. Obiecał nic innego, jak powszechną rewolucja mającą na celu "odblokowanie Francji".
Zarówno Emmanuel Macron, jak i Napoleon Bonaparte doskonale pasują do powyższego opisu, zakładając, że to Macron zwycięży nad Marine Le Pen z Frontu Narodowego w ostatniej rundzie francuskich wyborów (...). Nawet ataki Le Pen na Macrona, w których oskarża go o to, że nie kocha Francji, powracają echem jakby wyjęte z życia Napoleona urodzonego na Korsyce. Macron, którego partia En Marche! (Naprzód!) przyjęła w nazwie wojskową metaforę tak ukochaną przez Bonapartego, zdaje się nie mieć nic przeciwko tym wszystkim porównaniom.".

  Teraz wiemy, że Macron faktycznie wygrał wybory, uzyskując prawie 2/3 głosów.  Roberts pisze:

  "Macron składa obietnice, wykazując się podobną odwagą [co Napoleon]: "Nie proponuję wam reformowania Francji. Proponuję przekształcenie jej u podstaw".
Czy jego "demokratyczna rewolucja" może stworzyć równie trwałe zabytki, co w przypadku Napoleona Bonaparte?".

  Dlaczego uważam artykuł Robertsa za zadziwiający?  Większość komentatorów uważa, że prezydentura Macrona będzie po prostu dalszym ciągiem słabej prezydentury Hollande'a i doprowadzi do pogorszenia się sytuacji we Francji.  Sama napisałam notkę "Czy były bankier Rotszyldów pogrzebie Francję?" {TUTAJ}.  Roberts wyraża nadzieję, iż Macron okaże się silnym przywódcą, podobnym do Napoleona.  No cóż - czas pokaże.

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)

Komentarze

Ciekaw jestem na czym Roberts to opiera? W czym Macron podobny jest do Napoleona? Roberts wyraźnie, choć jest biografem Napoleona,  mało zna historię, choćby tylko rewolucji francuskiej i ówczesnej Europy. Napoleon, kiedy przechodził do polityki miał niezwykłe, jak na owe czasy, osiągnięcia wojenne i władzę jako I konsul objął, mając na swoim koncie autorytet, jakiego we Francji wówczas nikt nie posiadał, natomiast Macron ma tylko obietnice i historię rodzinną, nieco do napoleońskiej podobną, ale tylko nieco. Swoją drogą ciekawa prognoza i warto czekać. 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1539366

Uczony Roberts skojarzył wzrost Napoleona z niewysokim Macronem. Wzrost niepokaźny charakteryzuje prezydentów Francji od kilku kadencji. Sarkozy nosił buty z podwyższonymi obcasami. Hollande nie robił tego, choć także był niewysoki. Coż, Hallande nawet jeśli by chodził na szczudłach to wydawałby się mały. I  intelektem i wymiarem koncepcji politycznych, no i powagą przede wszystkim. Zobaczymy czy Macron przerośnie swój wzrost, ale nie sądzę. To produkt biurokracji współczesnej Francji, a nie jakiś wizjoner. Pewne we Francji Macrona będzie tak jak jet teraz, może tylko będzie  więcej w powietrzu swądu ze spalonego trotylu. Źle to widzę. Biedna słodka Francja. Żal.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Traczew

#1539381

Za panią Walewską ,to od bidy może robić Róża Thun von Graffin und (...) . A jak prezytentowi Macaronowi uroi się wyprawa na Moskwę ,to niech teraz nas ominie albo od południa albo przez Skandynawię . :-)

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1539390

Trzeba się przygotować do bojkotu francuskich auchanów, le clerków, czy innych merlinów na wypadek gdyby Macron próbował zrealizować swoje groźby wobec Polski. Musi wiedzieć, że ucierpią na tym francuskie firmy w Polsce. Warto propagować to działanie na forach społecznościowych WYPRZEDZAJĄCO!

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Leopold

#1539388

Macron to produkt made in Bank. Banki chca wojny bo to tylko zresetuje ich dotychczasowe manipulacje i malwersacje. Narodowi francuskiemu nie dano tak naprawde prawdziwego wyboru prezydenta, co tylko potwierdza moja teorie, ze Francja przekroczyla linie bez odwrotu. Ten kraj toczy lewacka gangrena, ktora niebawem zmieni Europe w zombie.

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1539392

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1539397

zapewne nieraz popierający publicznie "demokrację" (i z pewnością Izrael  - jak czytam:"In many writings, he has come out in support of neo-conservative influenced socio-political viewpoints") zauważył, że Napoleon popełnił wojskowy  zamach stanu?

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1539398

Nie czepiajcie się I Damy we Francji.
Kto,jako dziecko,nigdy nie pocałował żaby,licząc,że zamieni się w księżniczkę,niech pierwszy rzuci kamień.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

zawiedziony

#1539424