Chappaquiddick

Obrazek użytkownika Tadeusz Korzeniewski
Historia

Moją pierwszą fuchą w Ameryce była digitalizacja archiwów dla agencji artystycznej na West 57th Street w Nowym Jorku.

Jedna z naszych młodszych agentek literackich była „boiler room girl”. Boiler room znaczy dosłownie kotłownia, a w amerykańskim lingo politycznym i handlowymi pokój, w którym siedzą i nadają w telefony (i dziś internety) jak najęci, bo są, agenci handlowej czy politycznej sprawy. Zaś „boiler room girls” w Ameryce odnosi się jednoznacznie do grupy sześciu młodych kobiet w wieku – wtedy – 23-28 lat, koordynujących z Waszyngtonu regionalne biura kampanii prezydenckiej Roberta Kennedy’ego.

Samo to nie byłoby powodem do ich historycznej rozpoznawalności, ale w czerwcu 1968 RFK zostaje zastrzelony, a w czerwcu rok później tych sześć dalej niezamężnych młodych kobiet i sześciu w tym pięciu żonatych mężczyzn wynajmuje domek na wysepce Chappaquiddick obok ekskluzywnej Martha’s Vineyard w Massachusetts na grillowy wieczorek z drinkami. Około północy jeden z żonatych, senator Edward Kennedy, pijany jak świnia jak mu potem wyliczą z całodziennej serii drinków dziennikarze, wsiada z jedną z nich do swojego oldsmobila, samochód – jak Senator zezna potem pod przysięgą – wpada z mostu do wody, Senator wypływa, jego towarzyszka nie.

Amerykanie znają sprawę, ja z Europy dopiero się dołapywałem i w miarę jak się dołapywałem, coraz bardziej zdumiewało mnie, że po Chappaquiddicku, Massachusetts reelektowało Senatora 62% głosów. To znaczy, ja wiedziałem że ludzie w tzw. normalnych czasach są politycznie głupi, ale ja wiedziałem to z Polski i innych europejskich krajów. Ale w Ameryce spodziewałem się czegoś trochę lepszego. Nie można mieć o to do mnie pretensji, od kolebki słyszałem Ameryka, Ameryka, więc naturalnie spodziewałem się czegoś trochę lepszego. A tu nie, Amerykanie, okazuje się, są w normalnych czasach tak samo politycznie głupi jak wszyscy. Ten Ted Kennedy nie zgłosił wypadku przez 9 godzin (trzeźwiał po prostu, bo inaczej kratki) i zrobił to dopiero na wiadomość, że policja odkryła zatopiony samochód, zaś nurek, który wydostał zwłoki kobiety z samochodu, twierdził, wnioskując z ułożenia ciała w samochodzie i wyczuwalnego braku większej ilości luźnej wody kiedy niósł ciało, że kobieta nie utonęła lecz udusiła się z braku tlenu i mogła utrzymywać się przy życiu nawet przez następne dwie godziny wykorzystując pęcherz powietrza. Była do uratowania, gdyby wypadek został zgłoszony niezwłocznie.

Mimo takich poszlak sędziowie nie wydali nakazu autopsji. A senator, który twierdził że nurkował kilka razy bez powodzenia by sprawdzić czy jego towarzyszka jest w samochodzie, szedł potem piechotą ok. 20 minut do posesji gdzie dalej szła zabawa, mijając po drodze kilka zamieszkałych domów, w tym jeden ze światłami w oknach w odległości 150 yardów od miejsca wypadku, plus budynek ochotniczej straży pożarnej z dostępem do alarmu. Znalazłszy się z powrotem na grillu nie poinformowł pozostałych kobiet, że ich przyjaciółka nie żyje lub, gorzej, łapie właśnie ostatnie łyki odtlenionego powietrza w zanurzonym samochodzie, ponieważ – jak wyjaśni później pod przysięgą – nie chciał by pospieszyły one na miejsce wypadku, zaczęły nurkować i same może się potopiły. I za to dostał dwa miesiące w zawieszeniu. To było w roku 1969. Senator nie wystartował w przyszłych wyborach prezydenckich bo bał się ponownego dochodzenia, ale na senatora Amerykanie reelektowali go gładko 62% głosów.

W 1965 Ted Kennedy był jednym z tych, którzy dali twarz 1965 Immigration Act [PDF], początkowi końca Ameryki

Lyndon Johnson, accompanied by Bobby and Teddy Kennedy, signing the 1965 Immigration Act

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.8 (głosów:12)

Komentarze

Witaj!

No to mamy podobne zdanie o Amerykanach. Strasznie naiwni i słabo wykształceni. Lecz w swej prostocie znacznie bardziej prawi i uczciwi.

Prawie dwa lata dokładnie ich obserwowałem będąc oficerem na cruise linerze na Karaibach i Alasce. Co za menażeria!

Zahaczyłem też o twoje Seattle, chociaż lepiej poznałem leżącą na przeciwko Victorię. A to dlatego, że dla wycieczek po Alasce portem macierzystym był Vancouver (jedno z niewielu miast na świecie, gdzie chciałbym mieszkać). Oczywiście dla elektronika Seattle to Mekka.

Jak wiemy, pochodzenie klanu Kennedych było oparte na przestępstwie. I tak to zazwyczaj jest wszędzie, że dzieci nuworyszy są zepsutymi bachorami.

I jeszcze jedno - widzimy, że wszędzie na świecie prawo nie jest równe dla wszystkich.

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1539257

Ocena moralna i prawna czynu - to jedno - ocena polityczno celebrycka, zupełnie coś innego!

W młodości wszystkie kolorowe (!) czasopisma w demoludach rozkoszowały się tym przypadkiem kapitalistycznej zgnilizny i bezprawia. Taki sam przypadek w Gruzji, nie wywołał by nijakich odgłosów w prasie "powiatowej". Nawet gdyby sprawca był zaledwie dalekim kuzynem innego, sławnego, w dodatku już nieżyjącego Gruzina.

Tak oto prasa wyrównuje "niesprawiedliwości społeczne" kapitalizmu (w krajach demokratycznych). W pozostałych krajach, jest zupełnie inaczej ;-). 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

#1539260

Cześć, cieszę się że skomentowałeś, mam coś do rozwinięcia w temacie, postaram się to umieścić pod tą notką... Cheers  TK

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1539261

W reelekcji E. Kennedy’ego zadecydował irlandzki elektorat Bostonu i Massachusetts, plemienność. Nieco wcześniej 60% amerykańskich Irlandczyków-katolików, którzy głosowali poprzednio na republikanina Eisenhowera, zagłosowało na demokratę JFK.

Ważne żeby jak najwięcej inteligentnych Polaków poswięcało dziś czas na dogłębne studiowanie tematów jak niżej  (włącznie z załączonymi w linkach treściami):

jeden

dwa

trzy

cztery

itd.

Kiedy Watykan zrobi się lobby trzecioświatowym, a zrobi, ta wiedza będzie potrzebna.

Za 100 lat Ameryka, gdyby przetrwała w jednym kawałku, będzie jak Brazylia: czwarte czy szóste miejsce w świecie w zaludnieniu i 50 czy 70 w dochodzie narodowym na głowę.
 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1539328

Nie ma na świecie kraju bez "Nadzwyczajnej kasty"

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

zawiedziony

#1539262