Czy są powody do krytyki PIS ?

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

 

Proszę nie liczyć na to, że będę na blogu krytykował PIS. Nie mam do tego, jak na razie, podstaw. Jeśli pojawią się negatywne efekty reform, po paru latach nadarzy się być może okazja. Na razie mamy do czynienia z błędami poprzednich 26 lat tzw. III RP.

 

Chętnie krytykuję PO czy Nowośmieszną, ale nie krytykuję Kukiz '15, z wiadomych powodów. Ci pierwsi reprezentują stare środowiska establishmentu postkomunistycznego, ci drudzy nie. Same PO czy Nowośmieszni to pikuś, ważny jest establishment, który za nimi się ukrywa, ukrywa się za kolejnymi wydmuszkami takimi jak przedtem UW, SLD, PSL a teraz PO i Nowośmieszni.

 

Obiektem krytyki jest system postkomunistyczny stworzony przez środowiska uczestniczące w układzie postkomunistycznym i gdy PIS obali system postkomunistyczny i stworzy system nowy, powstanie okazja do oceny czy system jest włączający i sprawny w obsługiwaniu interesu narodowego i polskiej racji stanu czy też szkodliwy z tych względów, jak w przypadku systemu postkomunistycznego, i wykluczający społecznie. Ale do tego droga daleka, bo jak na razie układ postkomunistyczny sterujący dotąd systemem, stracił tylko część formalnej władzy.

 

Żeby nowy system zaczął działać, trzeba mieć w węzłowych punktach nowotworzonych struktur odpowiednich ludzi, do których ma się zaufanie. Rzeczą naturalną jest, że, jak wszyscy ludzie, skazani są na błędy i naukę w biegu. Ponadto oni też muszą prowadzić rozsądną politykę kadrową, ale ludzie nie mają na czole wypisane, że są kompetentni i uczciwi. Taka wymiana systemu musi trwać lata i dopiero po paru latach będę krytykował PIS, tym bardziej że aktualna krytyka ze strony mainstreamu i “totalnej opozycji” jest zupełnie niewiarygodna. I właśnie niewiarygodność tej opozycyjnej krytyki jest niezwykle szkodliwa, bo skłania wszystkich, w tym także i mnie, do negowania lub lekceważenia zasadności jakiejkolwiek krytyki. I w tym tkwi najpoważniejsza szkodliwość tej “opozycji”.

 

Kolejnym powodem dla którego nie jestem skłonny do pochopnej krytyki PISu, jest powód natury technologicznej - wielokrotnie opisywana przeze mnie niekompatybilność między on-line'owym trybem pracu współczesnych mediów kolidująca z wieloletnim trybem rozwoju procesów polityczno-społecznych i pojawiania się efektów wprowadzanych zmian. Taka krytyka byłaby pozbawiona podstaw logicznych, ale, co gorsza, wprowadzałaby także element szkodliwej ingerencji w te procesy.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.2 (13 głosów)

Komentarze

I juz tutaj nasuwa sie pytanie:

- czy zmianami na lepsze bedzie upodmiotowienie obywatela, zmniejszenie jego obciazenia przez panstwo, pozostawienie jak najwiekszego pola do decyzji obywatela i jak najmniejszego dla ingerencji urzednika (panstwa)?

- czy tez znianami na lepsze bedzie budowa silnego panstwa, wkraczajacego w zycie obywateli, normujacego malo istotne dziedziny zycia, sprawujacego nadzor i "opieke" (w wielu wypadkach niechciana) nad obywatelem?

 

Jezeli uznamy, ze pierwszy model bedzie lepszy dla obywatela - to okazuje sie, ze  "dobra zmiana" w wielu wypadkach powiela rozwiazania modelu drugiego...

postarajmy sie odpowiedziec, dlaczego tak sie dzieje? Ano dlatego, ze popelnia sie dzisiaj blad podstawowy:

"zeby nowy system zaczal dzialac, trzeba miec w wezlowych punktach nowoutworzonych struktur odpowiednich ludzi..."

bo zmiana systemu nie polega na wymianie ludzi, ale na wymianie prawa regulujacego stosunki miedzyludzkie. Jezeli wymienimy np. wojewode nie zmieniajac prawa - to nowy wojewoda dzialajac w takich samych ramach prawnych niewiele sie bedzie roznil od starego (zakladajac, ze obaj sa uczciwymi ludzmi - osobna sprawa - to mianowanie przestepcow i kombinatorow...) - jesli "dolozymy" mu uprawnien - to bedzie jeszcze bardziej ingerowal w zycie obywateli, niz do tej pory...

Dokladanie uprawnien i wzmacnianie roli panstwa w dziedzinach zycia, gdzie panstwo powinno ograniczac swoje wplywy nie przynosi pozytku - a jest wrecz szkodliwe - trudno jest wybrac zloty srodek - ale odnosze wrazenie, ze w partii rzadzacej bierze dzisiaj gore mniemanie, ze obywatele beda najszczesliwsi, gdy panstwo bedzie za nich decydowac w najdrobnieszych sprawach... chociaz mozna tez zauwazyc dzialania w strone przeciwna (jak np. zezwolenie na wycinke drzew na prywatnym terenie) - co jest chwalebne - i swiadczy o nie do konca ustalonej (politycznej)  linii postepowania.

Oby rzadzacy w pore zorientowali sie, ze oprocz zmian na stanowiskach jeszcze istotniejsze sa zmiany przepisow... 

Vote up!
3
Vote down!
0

mikolaj

#1532207

Podstawą rozwoju jest wprowadzenie silnego,, scentralizowanego państwa. Pisżą o tym nawet Acemoglu i Robinson. Takie państwo ma szanse wprowadzić instytucje włączajace, korzystne dla obywateli, ale to wymaga kompetentnych polityków i aktywności wszystkich obywateli. Samo wprowadzenie prawa nic nie da, bo najpierw musi być silne państwo zdolne oprzeć się grupom nacisku i egzekwować normy wobec wszystkich.

Vote up!
6
Vote down!
0
#1532208

Przyklady mozna mnozyc.

Panstwo musi wpierw uporzadkowac "gore", stworzyc jednolity system prawny (zajmujacy co najwyzej 10% objetosci dzisiejszych aktow prawnych). 

Panstwo powinno byc silne w mozliwie jak najmniejszej ilosci dziedzin - ale na pewno w obronnosci, zabezpieczeniu porzadku publicznego, egzekwowaniu prawa ( z tym, ze prawa dobrze stanowionego), w polityce zagranicznej.

W pozostalych dziedzinach zycia panstwo powinno stymulowac, wslkazywac obywatelom kierunki i mozliwosci dzialania (np. w szkolnictwie) - jednak nie powinno zbytnio ingerowac - bo najlepszym wychowawca mlodziezy nie jest panstwo... ale rodzice, najlepsze nawet filmy i programy nic nie beda znaczyc - jesli nie zainteresuja obywateli, panstwo nie powinno nakazywac rolnikowi co ma uprawiac i co hodowac, nie powinno stawiac barier przedsiebiorcom, ktorzy chca w zgodzie z prawem produkowac i zatrudniac obywateli ( a taka bariera sa liczne przepisy utrudniajace dzialalnosc, zbyt duze uprawnienia urzedow i brak odpowiedzialnosci urzednikow i politykow). 

Vote up!
1
Vote down!
0

mikolaj

#1532217

Jak mówię o państwie, to mówię o państwie, a nie o jakichś dodatkowych, pobocznych, przyklejonych do państwa funkcjach i wystarczy.

Vote up!
4
Vote down!
0
#1532219

 Witaj! Daj sobie spokój z tym Panem, bo nie powiem , że kolegą.Ten Pan nadal stoi w rozkroku Kiedyś dyskutowałem, ale szkoda zachodu.. Nie dotarło do tego Pana ,że to już jest naprawdę końcówka postkomuny, że my nie odpuścimy w naprawie kraju! Pozdrawiam!

Vote up!
3
Vote down!
-1

ronin

#1532238

zeby Polakom zylo sie lepiej...

Popieram wiele pomyslow PiS-u - ale przyznam, ze rownie wiele krytykuje - bo moim zdaniem nie sa dobre dla Polski i Polakow. Konstruktywn dyskusja jeszcze nikomu nie zaszkodzila - a slepe popieranie wszystkich idei "wladzy" jako zywo przypomina mi czasy komuny...

Vote up!
1
Vote down!
0

mikolaj

#1532259

 Witaj! Wbrew temu , co przeczy twój respondent, zawsze wg. PISu, obywatel Polski jest podmiotem! Jest najwyższą wartością!

Vote up!
2
Vote down!
0

ronin

#1532257

 w kraju, w ktorym:

- mozna obywatela za "przekrety" podatkowe skazac na 25 lat wiezienia;

- urzednik moze wydac decyzje niezgodna z prawem, ktora ma moc natychmiastowej wykonalnosci, a tryb odwolawczy trwa latami;

- urzedy i sady nie przestrzegaja KPA - a konkretnie terminow rozpatrywania odwolan;

- przedsiebiorca odpowiada za swoje bledy calym majatkiem, urzednik ... w praktyce niczym;

to tylko wierzcholek gory lodowej  prawa, dla ktorego obywatel na pewno nie jest traktowany jak podmiot... niestety.

Vote up!
0
Vote down!
0

mikolaj

#1532260

To albo jakieś nieporozumienie, albo... Krytykujesz PiS za zaszłości, które powoli zmienia? To jakiś brak rozeznania, albo zła wola...

Vote up!
0
Vote down!
0

Stasiek

#1532301

W ciagu pierwszych dwoch tygodni "zalatwil" juz spora czesc swoich obietnic.

Dlaczego w Polsce jest czas na "bicie piany" - a nie ma czasy na sensowne i podstawowe zmiany prawa.

Kary do 25 lat wiezienia dla nieuczciwych przedsiebiorcow udaje sie wprowadzic, zas nieuczciwi urzednicy (moze takich nie ma? przeciez 95% z nich zatrudnila poprzednia ekipa...) ciesza sie pelna bezkarnoscia... 

Vote up!
1
Vote down!
-1

mikolaj

#1532329

 Witam! Jestem świeżo po spotkaniu z gronem posłów kolegów PISu. Główne przesłanie to, że nic nie zatrzyma działań na rzecz Dobrej Zmiany dla Polskiego społeczeństwa. Nie będzie żadnych przystanków w ciągłości naprawy kraju. Trochę  to potrwa, ale na ocenę dziąłań rządu jest trochę za wcześnie. To dopiero początek nadchodzących pozytywnych zmian w kraju. Pozdrawiam!

Vote up!
4
Vote down!
0

ronin

#1532230

Teraz jest właśnie właściwy moment do krytyki Kukiz15- za stanie w rozkroku. Choćby sprawa Komisji Weryfikacyjnej. Są za powołaniem Komisji śledczej, ale przeciw weryfikacyjnej, która jest taką Śledczą, tyle że trochę więcej uprawnień. Nie krytykujesz, więc wytłumacz?

Vote up!
1
Vote down!
0

Stasiek

#1532302

Nie zajmuję się krytyką drobiazgów, które są potrzebne Kukizowi do utrzymania się na scenie politycznej. Bardziej mnie interesuje krytyka systemowa niż rozmaite detale. Krytykować mogę realne efekty zmian, wypowiedzi nie są tak istotne.

Vote up!
0
Vote down!
0
#1532304

Moim zdaniem absolutnie nie ma żadnych powodów, absolutnie :)... sorry Winnetou...:(

Vote up!
0
Vote down!
0
#1532333