Wysadzono pomnik ofiar w Hucie Pieniackiej.

Obrazek użytkownika Piotr Szelągowski
Idee

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziś w rozmowie tel. z Franciszkiem Bąkowskim (mieszkańcem Huty),

 

...po informacji od kolegi o wysadzeniu pomnika polskich ofiar SS w Hucie Pieniackiej usłyszałem min. jedno znamienne zdanie: "My wiemy z kim mamy do czynienia".

Tak, wiemy: z tymi, którzy w bezpośredni sposób przejmują spuściznę po SS GALIZIEN, UPA i ich zbrodniach.

Niestety, nasze rządy(łącznie z obecnym: nie ustawa - jak chcieliśmy z Wojtkiem Bakunem i innymi posłami klubu Kukiz15, - ale tylko uchwała przegłosowana przez obecny rząd PIS, dodajmy: nie mająca mocy prawnej, o zbrodni Ludobójstwa dokonanej przez nacjonalistów min z OUN i UPA 11 lipca 1943 roku) od 26 lat udają że tematu nie ma, co więcej bratają się z neo-nazistami na Ukrainie ( Zostawmy historię historykom – Duda na Ukrainie ), nic nie mówiąc o haniebnej ustawie gloryfikującej Banderę i UPA uchwalonej w zeszłym roku na Ukrainie jeszcze za rządów Prezydenta Komorowskiego, który klasycznie "schował głowę w piasek", jak to się potocznie mówi.

Od lat

piszę ja i wielu innych o Prawdzie, o tym że tylko poprzez odrzucenie najgorszej z ideologii - nacjonalizmu, nazizmu wywyższanie jednego narodu ponad drugi - możemy uratować przyjaźń sąsiedzką i pokój - tylko poprzez wskazywanie za wzór takich ludzi jak: Sprawiedliwi Ukraińcy i wymuszanie na rządach w Kijowie gloryfikowania dobrego wzorca etyczo-moralnego jakim było ich postępowanie, jedynie może odmienić ten kraj.

Nie budowanie fałszywej i zakłamanej wizji - "bohatera", a tak naprawdę zbrodniarza http://bezprzesady.com/tmkizk-im-juliusza-slowackiego-w-poznaniu/terrory... Bandery , przed wojną przewodzącego terrorystycznej organizacji OUN działającej na terenie II RP i odpowiedzialnej za liczne napady rabunkowe i mordy, który został skazany przez sąd II RP na śmierć, wyrok zmieniono niestety na dożywocie. Jak by się potoczyły losy Polaków na Wołyniu gdyby bardziej zdecydowanie walczono z tą organizacją terrorystyczną i z ludźmi takimi jak Bandera? To co przeżyli nieliczni którzy ocaleli ( Relacje ) nie okazało się być wystarczającą przestrogą dla naszych polityków i prezydentów. Nikt nie protestował też z parlamentu europejskiego, kiedy neo-nazizm na Ukrainie, krzykliwe demonstracje przywiązania do tradycji nazistowskiej i SS, przybierały coraz bardziej na sile.

W zeszłym roku osiągało to już apogeum: Obchody – ale nie zwycięstwa 9 maja… tylko ku czci SS. Niektóre portale podporządkowane obecnym władzom piszą o prowokacji rosyjskiej. Naiwne i w swoim przekazie wręcz groźne. Ponieważ odsuwa świadomość zagrożenia ze strony radykalnych bojówek neo-nazistwoskich, czy osób o takich poglądach już dawno lokujących się u nas w kraju. Nie raz miałem o tym sygnały, o skrajnych nacjonalistach wielbiących SS i Banderę, czy chociażby nawet Ukraińcach, którzy nauczenie przez 25 lat, że to bohater po prostu nie znali innej "prawdy"? Nawet jeżeli byłaby to prawda (o prowokacji rosyjskiej - którą jak sądzę przecież trzeba udowodnić), to portale, które piszą o tym w ten sposób same się pogrążają - bo przecież kto odpowiada za 25 lat rozwoju na Ukrainie myśli neo-nazistowskiej? Rosja??? Nie, za to ponoszą odpowiedzialność kraje sąsiednie i parlament europejski - które tak naprawdę dały Rosji idealną broń do walki z Ukrainą - o czym też wiele razy pisałem. Idealną, ponieważ pamięć o niemieckim faszyzmie, o walkach z UPA, z innymi formacjami SS na terenie Rosji jest ciągle żywa i słusznie zresztą - umiejętnie podsycana. Gorzkie to słowa, niestety, ale za ten stan ponosi winę wielu polityków, w tym też i PIS.

Od lat do nich przychodzę mówiąc o zagrożeniu wskazując dowody - niestety, reakcja jest prawie żadna. Gdyby nie pojawienie się Kukiz15 i moja współpraca z Wojtkiem Bakunem, która zaowocował napisanie projektu ustawy (jeszcze w 2015 roku uzgadnialiśmy te działania, nim w zasadzie został posłem), ze strony środowisk PIS-u nie byłoby działań, ani reakcji. Dopiero kiedy zostali powiadomienia o pracach stworzyli na "prędce" swój projekt ustawy i szybko ogłosili. Jedynym naszym błędem było nie zgłoszenie już gotowego naszego projektu napisanego i wysłanego do Wojtka dokładnie 9 i 10 lutego zeszłego roku. Dlaczego?

Ponieważ uznaliśmy, że to może lepiej ze partia rządząca się za to zabrała w końcu. Że nam nie zależy na tym kto go uchwali, ale że w ogóle powstanie. Jak się myliliśmy. Partia rządząca doprowadziła do powstania uchwały nie ustawy, jeszcze na korytarzach sejmowych usłyszałem z ust posła Dworczyka że to żadna różnica - uchwała czy ustawa. Wykazuje to tylko jego niekompetencję.

Ustawa to akt prawny, uchwała to jednorazowy akt woli posłów. Za aktem prawnym idą konkretne działania prawne. Efekt jest taki, że na Ukrainie mają ustawę gloryfikującą zbrodniarzy, a ścigającą tych którzy podważają to kłamstwo ustawowe, a my nie mamy nic - nie możemy prawnie (z mocy Ustawy o Ludobójstwie dokonanym przez OUN-UPA) ścigać zbrodniarzy. Gdyby powstała ustawa byłoby to tym aktem prawnym zagwarantowane.

Co teraz się stanie? Szykuje się chyba eskalacja, wątpię aby polskie środowiska nacjonalistyczne zostawiły to wydarzenie samemu sobie, można zapewne też spodziewać się znaczącego pogorszenia sytuacji. Moja obawa o przyszłość stale się powiększa, tym bardziej że w zeszłym tygodniu ze strony ukraińskich mniejszości w Polsce pojawiła się prowokacja z "Polskimi Obozami Koncentracyjnymi".

Ktoś dąży do konfrontacji. Co widać wyraźnie. Jeżyk siły przybiera na sile. Niestety nasi politycy nie bronią nas przed konsekwencjami.

Nie potrafią? Nie...chcą?

(http://bezprzesady.com/aktualnosci/zacznie-sie-teraz-eskalacja-wysadzono-pomnik-w-hucie-pieniackiej)

Informacje o zniszczeniu pomnika: wp.pl

wpolityce.pl

radiomaryja.pl

wyborcza.pl

 

(screen: http://www.prawy.pl/)

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)

Komentarze

Serwus Piotrze. Dzięki wielkie za zaangażowanie, za czas, za pamięć, za miłość jaką masz do Kresów i tego wszystkiego co Kresy stanowiło, budowało, a co wciąż trwa w nowych pokoleniach. Ode mnie piąteczka! Na Rusi nigdy nie brakowało ludzi światłych, a przy tym b. przebiegłych. Rusini świadomi swoich niebotycznych braków w bogactwie, militariach, sztuce wojennej, kulturze, handlu, prawie i w wielu jeszcze innych dziedzinach, sprytnie obserwowali Lachów i co mogli to naprędce kopiowali, naturalnie wzajemne kontakty zaowocowały i pewną wymianą obupólną i tak w polskim języku znalazły się takie słowa, jak: kutia, kołacz, barszcz ukraiński i wiele innych. Pewnie każdy coś by ciekawego dorzucił.

Niestety za tymi przysmakami podniebienia, ukrywały się b. często b. podejżliwe i przebiegłe osobowości. Historia dostrcza tu masę dowodów na podłość Rusinów, którzy naiwnych Lachów w sposobnej chwili, rezali jak popadło i jak Ukraina długa i szeroka. I dziś jest podobnie! Ukraińcy, w każdym razie b. wielu z Nich b. przebiegle podmaszczają się wszędzie i każdemu, jeśli tylko mogą cosik ugrać, czy wyszarpać, lecz za tym nie idzie najczęściej żadna stałość i nie można z nimi założyć nic pewnego. Co ciekawe nie tylko o tym przypuszczam, ale mam niemal co do tego pewność. Naturalnie bywają i tam ludzie dobrzy i szczerzy, bo nie ma narodów całkowicie jednolitych, niemniej jednak w moim przekonaniu w sprycie, to Ukraińcy przodują.

Dlaczego zatem tam kiepsko im się układa na przestrzeni wieków, ano po temu że są zwyczajnie zawistni i szybko dają się prowokować. Pozbawieni zaś wyrżniętych elit b. szybko naginają się do bata, gdyż ogarnia ich zniechęcenie. I tak ciułają swoją bidę przez wieki! Jak zatem w takim razie są w stanie pogrywać na nosie dzielnym i dość dobrze wykształconym Lachom, ano po temu, że przebiegle nastawiają różne środowiska polskie, przeciwko sobie. Układają się akurat z tymi, którzy gotowi są dać im więcej na ten moment i na tę chwilę, bo już za momencik ich nie ma, już są w drodze, już są gdzieś indziej. I tak wkoło Macieju! Ukraińcy b. umiejętnie wygrywają polską pazerność, indywidualizm wpływowych jednostek, a przede wszystkim naszą skłonność narodową do waśni, czyli zwyczajnie naszą kłótliwość. Co ważne niemal zawsze działają zakulisowo i z dystansem, tak by pozostać niezauważonym przez głównych graczy, to my mamy się sami pozabijać, oni mają po nas tylko pozbierać, lub co najwyżej z wielką ochotą, tak przy okazji zwykle dorżnąć!

Pozdrawiam Piotrze

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1530093

Dodałem fragment Twojego komentarza Sławomirze pod materiałem na bezprzesady.com: http://bezprzesady.com/aktualnosci/zacznie-sie-teraz-eskalacja-wysadzono-pomnik-w-hucie-pieniackiej/  

Dlaczego? Żeby jak najwięcej osób poznało Twoje słowa. Po prostu.
Mimo wszystko MUSIMY PAMIĘTAĆ - o tych którzy mimo tego wszystkiego co napisałeś - nie chcieli być nimi... nie chcieli być TAKIMI - Musimy o tym pamiętać. TO o wiele trudniejsze niż pamięć nienawiści - pamięć miłości. Pozdrawiam Ciebie serdecznie.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1530528

To bardzo wazne pytanie kim naprawde sa Ukraincy (i Rusini) i jak powstal ten narod. Malo kto wie bo w szkolach nie ucza. Otoz do czasu najazdu skandynawskich Rusow ze Szwecji na ziemie naddnieprzanskich Slowian nie bylo wielkich roznic miedzy mieszkancami Polabia, Mazowsza czy srodkowego NadDnieprza. Co wiecej gorne dorzecze Dniepru zamieszkiwali lechiccy Radymicze a dorzecze gornej Oki, Donu i Wolgi lechiccy Wiatycze.

Najazd Rusow wszystko zmienil. W ciagu stulecia opanowali obszary od Nowogrodu (Gardariki) gdzie zalozyli swe panstwo posuwajac sie wzdluz Dniepru az do jego ujscia. Kijow stal sie ich druga stolica. Glownym zajeciem byly wyprawy rabunkowe do Bizancjum oraz podbijanie panstw slowianskich. Rusowie zeslawizowali sie w ciagu kilku pokolen i stad szlachta ruska to glownie zeslawizowani Skandynawowie.

Najwiekszy problem Rusowie mieli z podbijaniem plemion lechickich mieszkajacych na Wolyniu (wspolczesna ruska nazwa, kiedys nazywal sie inaczej), Malopolski Wschodniej i Podola. Prowadzono tam masowa exterminacjie i przesiedlanie Lechitow do ruskich majatkow Rusow a czesc Ledzian wysiedlono nad rzeke Ros. Reszty rusinizacji dokonalo przyjecie chrztu od Grekow i przyjecie jako jezyka cerkwi jezyka ruskiego. Na tych rdzennie lechickich/polskich ziemiach zalozono tez ruskie panstwa pozniej znane jako Rus Halicko-Wlodzimierska. Herbem Rurykowiczow i ich panstw byl tryzub, symbol znacznie starszy i nie skandynawski ale przez Rurykowiczow przyjety.

Dalesze dzieje to najazdy mongolskie, wykopanie Mongolow przez Litwinow oraz Unia Polsko-Litewska. Systematyczne najazdy tatarskie i od czasu do czasu tureckie systematycznie wyludnialy stepy, ruscy uchodzcy ze stepow masowo osiedlali sie na Wolyniu, Zachodnim Podolu i Malopolsce Wschodniej bo bylo bezpieczniej. Na Ukraine natomiast wedrowali polscy chlopi - uciekinierzy, wolni osadnicy albo osadnicy przesiedlani przez polska szlachte ktora uzyskala nadania na Ukrainie. Na wschodzie czesto osadnikami byli Rosjanie. Na Sicz natomiast ciagneli bandyci wszelkiej masci oraz ludzie rzadni lupow wsrod ktorych nie braklo i herbowych znad Wisly.

To, ze nacjonalizm ukrainski narodzil sie wsrod Rusinow osiadlych na ziemiach lechickich nie powinno nikogo dziwic tak jak nie dziwi antypolskosc Niemcow osiadlych na ziemiach Polabian, Luzyczan, Pomorzan, Wielkopolan i Slazakow. Agresor zawsze jest pelen nienawisci do podbitych bo dopoki istnieja moga sie ocknac i wygonic wsparci jakims wiatrem zmian. Nad Dnieprem natomiast a szczegolnie za Dnieprem wielkiej wrogosci do Polakow nie bylo albo wogole nie bylo.

Inny problem Ukraincow jest taki, ze ich rycerstwo i szlachta orginalnie skandynawska z czasem sie spolonizowala tak jak szlachta litewska osiadla na Ukrainie. Mieszczanstwo bylo zydowskie i troche polskie. Rozbiory przyniosly rusyfikacje i stad Ukraincy to w wiekszosci potomkowie chlopow bez warstwy wielopokoleniowej inteligencji.   

pozdrawiam,

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Vik

#1530137

To tylko dla uzupełnienia: ww.kresy.pl/kresopedia,historia,miedzywojnie?zobacz/czy-kazdy-rusin-byl-ukraincem-przemowienie-sejmowa-posla-mychaila-baczynskiego-z-1931-roku

Pozdrawiam

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1530160

Dzięki za ten cenny komentarz. To prawda. Jendak to wcale nie znaczy, że nie są to bez wyjątku źli ludzie. Ktoś chce z nich robić złych ludzi. BEZ WYJĄTKU - wtłaczajac im na siłę miłośc do zbrodniarzy BANDERY i jemu podobnych. Po prostu komuś to jest na rękę.

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1530529