Bunt sędziów przeciw TK? - cóż to może znaczyć?

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  W portalu Forsal.pl {TUTAJ} przeczytałam:

 "Będziemy ignorować wyroki TK wydane w składzie niezgodnym z konstytucją – zapowiadają sędziowie. To reakcja na dopuszczenie do orzekania w trybunale trzech spornych sędziów wybranych w grudniu ub.r. głosami PiS
  Trybunał Konstytucyjny ma nowego prezesa. Zgodnie z wolą prezydenta funkcję tę pełnić będzie Julia Przyłębska, sędzia wybrana głosami PiS. Decyzja głowy państwa została skrytykowana przez część ekspertów, którzy zarzucili rządzącym, że przejmują TK metodą faktów dokonanych. Taka polityka może się jednak okazać przeciwskuteczna. Nawet jeśli TK w obecnym składzie i pod dyktando nowego prezesa będzie taśmowo przyklepywał kolejne rządowe ustawy, na drodze politykom staną sądy powszechne.

– Z ciężkim sercem, ale muszę przyznać, że będę w swojej pracy ignorować te wyroki TK, które zostaną wydane w składzie sprzecznym z konstytucją oraz dotychczasowym orzecznictwem sądu konstytucyjnego – przyznaje Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.
Przedstawiciele środowiska tłumaczą, że nie mogą przejść do porządku dziennego nad tym, że nowa prezes TK dopuściła do orzekania trzech sędziów, których status jest dyskusyjny. Chodzi o Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego oraz Mariusza Muszyńskiego.".

 Na tę groźbę zareagował minister Ziobro, który:

 "powiedział, że sędziom, którzy nie podporządkują się wyrokom wydanym przez obecny skład TK grozi „odpowiedzialność dyscyplinarna i konsekwencje związane z nieprzestrzeganiem przepisów prawa, które jasno mówią, że sądy i poszczególni sędziowie są zobowiązani stosować się do obowiązującego w Polsce prawa”." {TUTAJ}.

 Ministra skrytykowała PO.  Według portalu Interia.pl {TUTAJ}:

 ""Zachowanie prokuratora generalnego jest absolutnie niedopuszczalne - to jest kolejny atak PiS na wszystkie organy i instytucje, które zachowują niezależność" - ocenił Mariusz Witczak (PO) na czwartkowej konferencji prasowej.
  W jego ocenie, w Polsce mamy obecnie do czynienia w kryzysem parlamentarnym. "PiS zamachnął się na demokrację parlamentarną i teraz oczywiście swoje ostrze ataku wymierza w niezawisłe sądy i niezawisłych sędziów" - mówił Witczak. Dodał, że sytuacja ta jest "niezwykle groźna dla naszego państwa i naszych obywateli".". 

 Sami prawnicy nie wiedzą jednak, na czym ma polegać to "ignorowanie"?  W linkowanym powyżej atykule z Forsal.pl znajdujemy dwie sprzeczne opinie:

 "– Sądy mogą stosować bezpośrednio ustawę zasadniczą. Taką możliwość dopuszcza art. 8 konstytucji – mówi prof. Andrzej Zoll, konstytucjonalista z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – To rządzący przerzucili na sądownictwo powszechne ciężar stania na straży konstytucyjnych zasad i wartości – dodaje.
  Ale nie wszyscy są takiego zdania.
– Rolą sędziów sądów powszechnych, jak i zresztą samego trybunału, nie jest ocena prawidłowości wyboru członków TK – mówi dr Marek Dobrowolski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.".

 Moim zdaniem, główny problem leży w czym innym.  Otoż orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego nie jest skierowane do sędziów sądów powszechnych, tylko do ustawodawców.  TK ocenia zgodność ustaw z Konstytucją.  Jeśli dochodzi do wniosku, że jakiś przepis jest z nią sprzeczny - nakazuje ustawodawcy usunięcie tej sprzecznośći, często podając termin, w jakim ma się to odbyć.  Sędziowie sądów powszechnych nie mają tu nic do gadania.  Oni mają obowiązek stosowania poprawionej ustawy.

 Nie wiadomo zresztą, co właściwie mieliby "ignorować"?  Czy ustawy, nad którymi akualnie pracuje TK?, czy zmiany powstałe w przepisach pod wpływem orzeczeń TK, czy może jeszcze coś innego.  Sędziowie sądów powszechnych mają stosować prawo, a nie je tworzyć.  Od tego ostatniego są ustawodawcy.  Ich działalność kontroluje TK.

 Gdy wpiszemy w Google "bunt sędziów" to otrzymujemy wiele wyników z których niektóre pochodzą z 2012 roku, a inne z 2010.  Jakoś te poprzednie "bunty" nie doprowadziły do zmian w orzecznictwie.  Jestem pewna, że i obecny "bunt" skończy się na niczym.

 To jest moja ostatnia notka przed Świętami.  W związku z tym składam Czytelnikom, Komentatorom, Blogerom i Adminom serdeczne życzenia zdrowych, pomyślnych i szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia.
 Odezwę się po Świętach.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:11)

Komentarze

O karach za nie przestrzeganie orzeczenia z TK.

Zobaczymy kto będzie chętny z sędziów, by stracić pracę i statut sędziego i zarobki z tym związane.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".

#1528640

Czas na zmianę pokoleniową i środowiskową w sądach. Sporo młodych ludzi konczy prawo i  nie ma szans na pracę w sądzie. Może wreszcie przyjdzie czas na sędziów. którzy wsadzają do więzień oszustów i prawdziwych złodziei i nie kobietę, która ukradła i zjadła w sklepie 2 cukierki, lub niepełnosprawnego umysłowo za batonik..

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1528642

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

elig

#1528652

wPolityce.pl:

http://wpolityce.pl/polityka/320699-sedziowie-bezprawnie-wzywajacy-do-bo...

 

Wychodzi na to, że buntownicy sędziami są ale prawa ani w ząb nie znają... Jak ich guru Rzepliński co z motyką na słońce się wybrał  sądzić zaprzysiężonych sędziów i prezydenta Dudę. 

Rzeczywiście to kasta nadzwyczajnych ludzi. Nadzwyczajnie tępych i chorobliwie nienawidzących Polski i Polaków.

Wesołych Swiąt - Elig! Dużo zdrowia i uśmiechu niech Ci przyniesie pod choinkę  św.Mikołaj.  :):)

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1528714