Zwycięski powrót Dziadka Mroza

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Wychodzę z zakupów w markecie na osiedlu obok, podnoszę wzrok do góry, a tam na balkonie na trzecim piętrze majaczy coś czerwonego. No tak, kmiot jakiś wystawił manekin czerwonego krasnala wielkości człowieka na balkon, żebyśmy mogli podziwiać.

Nie wiem czy Państwo pamietają, bo ja jeszcze pamietam, ale władza ludowa z nadania Sowietów usiłowała w peerelu wprowadzić tradycję Dziadka Mroza. Wtedy nie bardzo się jej udało. No a mamy teraz recydywę, Dziadek Mróz, drogą wprawdzie okrężną, wrócił do nas z całą masą swoich klonów, które zawłaszczają i zachwaszczają przestrzeń publiczną.

Zastanawiam się nad mentalnością tego kmiota, który nie tylko, że nie protestuje przeciwko tej nowej-starej świeckiej tradycji, ale jeszcze się nią eksscytuje i chce ją rozpowszechnić. Powiadali kiedyś, że Polacy nie gęsi... . No i okazuje się oto, że jednak albo gęsi, albo nie Polacy.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.9 (głosów:13)

Komentarze

Ale jest i druga strona medalu i ta dobra. Na Polskich ulicach, placach, domach w sklepach widać że zbliżają się święta Bożenarodzeniowe. Choinki światełka, lampiony udekorowane są Polskie ulice, domy, sklepy. Tego nie zobaczysz na ulicach miast z zachodu, tam jest to zabronione.

Wiadomo paru debilów zawsze się znajdzie, daleko nie trzeba szukać. Wczorajszy marsz KOD-omitów z UB, SB, ZOMO, wraz z totalną oPOzycją z PO, Nowoczesną, dobitnie to POkazuje, kto jest kto i komu służy.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".

#1527839

Radość ze Świąt Bożego Narodzenia, choinki , swiatełka, dekoracje -jak najbardziej , ale przecież trzeba dzieci uczyc , że Mikołaj jest tylko 6 grudnia , a podarki pod choinkę przynosi Dzieciatko ,jak zabłysnie na niebie pierwsza Gwiazdka. A tu łazą za przeproszeniem stada ni to Mikołajów , ni to Dziadkow Mrozów  jakby byli podpici i to przed Swietami , w Świeta i po Świetach, a co poniektorzy to pewnie i po Nowym Roku sie pokazą. I co na to  Mamy? Co na to Ojcowie? Tak to zamiast pieknej tradycji w naród Polski wkrada sie "europejskość" pomieszana z "mrozami" ze wschodu.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1527847

Dziadek M miał od początku pod górkę, bo usilował się wepchać na teren od lat zajęty przez Aniołka, Gwiazdkę, czy Gwiazdora, w zależności od regionu. Dużo lepiej radzi sobie podładowany szmalem Santa Claus, który gnębi sam siebie, czyli św. Mikołaja z 6go grudnia. W każdym razie, komercha radzi sobie lepiej od ideologi w czasach dostatku. Trzeba o tym pamiętać organizując kampanie wyborcze! :D

 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1527852

Podtrzymuję twierdzenie, że Dziadek Mróz i ten Czerwony Krasnal to są bracia bliźniacy.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1527867

Niestety "nowocześni" i PO-stepowi rodacy jak papugi małpują lewackich pustaków z zachodu, odrywających Święta Bożego Narodzenia od chrześcijańskich tradycji...

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1527862

Ja z moją rodziną celebrujemy Okres Adwentu, każdą kolejną niedzielę, czytamy o tym, co ważne, wyczekujemy Narodzin Pana Jezusa. Goszczą w naszym domu piękne kalendarze adwentowe, które przypominają naszym pociechom ile jeszcze dni zostało do odwiedzin u Pana Jezuska w stajence. Dla mnie i mojej rodziny czas Świąt, to wspaniała okazja do spotkania z naszymi bliskimi, w domu, przy pięknej i pstrokatej choince pełnej kolorowych lampek, przy suto zastawionym stole, przy cudownie wybrzmiewających kolędach. Dla nas to czas jeszcze piękniejszej miłości i radości. Czas duchowego oczyszczenia się, czas przebaczenia, czas który jest cenny. Jest i Mikołaj( od pokoleń był w moim domu, właśnie 24.12), są i prezenty, ale co za tym idzie, gesty obdarowywania najbliższych - kto nie lubi sprawiać drugiej osobie przyjemności i radości? :-) Nasze dzieci bezgranicznie wierzą w tego pana w czerwonym płaszczu, z czerwoną czapką i białą brodą - piszą i rysują co roku listy - przepiękne, wyjątkowe i niepowtarzalne! Uwielbiam patrzeć na ich wszechogarniające podniecenie, szczęście które im wtedy towarzyszy - dlaczego miałabym to wszystko zepsuć? Tylko dlatego, że ktoś nazwie mnie papugą małpującą lewackich pustawków z zachodu? :-) Nieeee! Proszę mi uwierzyć, takich patriotów jakimi jesteśmy my i nasze ukochane dzieci, które odkąd ledwo zaczęły mówić śpiewają Hymn Polski, znają i rozumieją nasze symbole i co najważniejsze są wychowywani w wierze katolckiej - jest coraz mniej. Tacy ludzie są często wyśmiewani i szykanowani. I to własnie na tym trzeba się skupić. Na wychowaniu prawdziwych i szanujących się Polaków. Myślę, że do wielu rzeczy trzeba mieć trochę dystansu, wyznaczać granice, a wtedy nawet Święty Mikołaj nie straszny!

Pozdrawiam serdecznie wszystkich tegorocznych Mikołajów ;-)

Mała Mi

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

#1527885

inspiracja. Tak jak lemingi/kodowcy patrzą/podpierają się, nawiązują lub udają, że nawiązują do Unii i USA, a nie do Rosji i Putina - nawet gdybyśmy bardzo chcieli, żeby przyznali się do takiej inspiracji:)) -  tak Mikołaj w stylu krasnal wywodzi się raczej z krajów anglosaskich i został przypięczętowany(jako postać w czerwonym stroju) w filmach Disneya.

Nie należy wierzyć wikipedii, ale w sprawach mniej ważnych, w tym dotyczącym tradycji "Mikołaja w czerwonym stroju", raczej nie kłamią: "Obecnie powszechna forma tej postaci wywodzi się z kultury brytyjskiej i amerykańskiej, gdzie jest jedną z atrakcji bożonarodzeniowych"

Nawet - jak czytam - Dziadek Mróz ma pochodzenie zachodnie:

"W Rosji św. Mikołaj był również otoczony kultem jako patron uciśnionych i skrzywdzonych, ale przejętą z zachodu postać rozdającą dzieciom prezenty nazwano Dziadkiem Mrozem (ros. Дед Мороз), ze względu na podobieństwo do bajkowej postaci nazywanej Moroz Krasnyj Nos."

I porównanie - chyba nie widziałem Mikołaja - krasnala w walonkach (no to słabo czasem widać) i uszance:)).

Porównanie ze Świętym Mikołajem

  • Futrzana czapa lub uszanka – nie nosi infuły (właściwie cebulastej mitry, ponieważ święty wywodził się z tradycji kościoła wschodniego) jak św. Mikołaj w wydaniu tradycyjnym ani czapki z pomponem jak zamerykanizowany św. Mikołaj.
  • Jego długi do pięt kożuch może być nie tylko czerwony, ale także błękitny lub srebrny; jest przepasany sznurem, a nie pasem.
  • Podpiera się kosturem, a nie pastorałem (zamerykanizowany św. Mikołaj niczym się nie podpiera).
  • Na nogach ma walonki.
  • Jego broda jest na ogół bardzo długa, podczas gdy broda św. Mikołaja może być krótko przystrzyżona. Włosy są proste.
Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2
#1527876

Oceniamy pewien obraz, jego części skladowe oraz przede wszystkim konotacje zewnętrzne jakie się z tym obrazem wiążą. W efecie, ocena wskazuje na obcość tego wizerunku.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1527929

może amerykancko-disneyowska, tj. skąd przyszła inspiracja dla przerośniętego krasnala? Na co wskazuje większość dowodów lub choćby przesłanek? Co mówi brzytwa Ockhama:)?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1527978

A ten to skąd?:)

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3
#1527878

Import z Neon24.pl

Ruszkiewicz czy Trybek :-))))

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Wielkie nazwiska uprawdopodobniają największe idiotyzmy, gdyż tłum ma naiwną pewność, że wielcy ludzie bredzić nie mogą. (Zbigniew HERBERT)

#1527879