Paderewski i Świątynia Opatrzności Bożej w dniu 11.11.2016

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  W dniu Święta Niepodległości 11 listopada 2016 postanowiłam złożyć hołd Ignacemu Paderewskiemu.  Nie wiadomo dlaczego, ten wielki muzyk i polityk, jeden z trójki ojców polskiej niepodległości w 1918 roku wciąż pozostaje jakby zapomniany.  Pamiętam jak w 2010 roku byłam jedną z inicjatorek uczczenia go przy okazji Święta Niepodległości.  Napisałam o tym {TUTAJ}:

 "spotkałam panią Żanetę, która wyraziła żal z powodu tego, że nikt nie pamieta o zasługach Ignacego Paderewskiego dla odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.  Postanowiła ona nadrobić ten brak, ufundować wieniec i złożyć go przed pomnikiem Paderewskiego w parku Ujazdowskim 11.11 o godz 13:00.  Zaprosiła mnie do udziału w tym przedsięwzięciu.(...) Najbardziej pasująca do dzisiejszego dnia była jednak wystawa fotografii ukazujących różne momenty z życia Ignacego Paderewskiego [m.in. wjazd do Poznanie w roku 1918, który był sygnałem do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego].  Zorganizowano ją z okazji 150-tych urodzin wielkiego człowieka.
  Poszłam potem do parku Ujazdowskiego.  Pojawiła się tam pani Żaneta z mężem i okazałym wieńcem z biało-czerwonych goździków.  Przyszły następnie jej trzy koleżanki i złożyliśmy ten wieniec.  Okazało się , że był tam już jeden, od Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z szarfami w barwach stolicy, czyli żółto-czerwonymi.".

 W następnym roku, 2011, patronat nad uroczystością przejęły Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza oraz Miedzynarodowe Towarzystwo Muzyczne.  Wtedy:

 "Gdy o 12:00 przyszłam do Parku Ujazdowskiego w Warszawie, gdzie stoi pomnik, było tam już prawie trzydzieści osób.  Potem przyszły następne i w sumie było nas około czterdziestu.  Złożyliśmy piękny wieniec z białych i czerwonych goździków   ,z szarfami na których widniał napis: "Ignacemu Paderewskiemu za niepodległa Polskę - Naród".  Zapaliliśmy świeczki i znicze.  Profesor Stanisław Ryszard Domański z SGH przypomniał słowa Paderewskiego o tym, jak powinno się czcić wielkich Polaków.  Potem profesor Jan Żaryn, prezes SPJN, wygłosił krótka prelekcję, w której wyjaśnił na czym polegały zasługi Paderewskiego dla niepodległości Polski." {TUTAJ}.

 Podobnie bylo w roku 2012 {TUTAJ}.  Potem w zwiazku z "marszem Komorowskiego" uroczystość przeniesiono na godzine 10 i okazało sie, ze jest to dla mnie za wcześnie.  Spóźniałam się na nią.  Teraz jednak, w 2016, przesunięto ją na godz. 13:00 i pojawiłam się w parku Ujazdowskim o właściwym czasie.  Przyszło 25 osób plus trzyosobowa ekipa TVP Historia.  Znów przemawiali profesorowie Jan Żaryn i Stanisław Ryszard Domański.  Ten pierwszy stwierdził, ze Paderewski wykorzystywał swój talent muzyczny dla dobra Polski, a prof. Domanski uważał, że trzeba spopularyzować osiagnięcia Paderewskiego.  Potem złożyliśmy dwa wieńce, jeden od SPJN, a drugi od MTM.  Glos zabrał jeszcze Adam Borowski - i ja.  Powiedziałam o wykładzie Marka Dyżewskiego "Szkic do portretu Ignacego Paderewskiego" zorganizowanym przez Solidarnych 2010 w listopadzie 2014 r. [{TUTAJ}, relacja wideo {TUTAJ], a moje omówienie {TUTAJ}].  Uroczystość trwała do 13:25.

 Pojechałam potem do Wilanowa, by zobaczyć otwartą właśnie Świątynię Opatrzności Bożej.  Ostatnio widziałam ją w Wielką Sobotę roku 2014.  Górna świątynia była jeszcze w stane surowym otwartym, tylko dolny kościół i Panteon Wielkich Polakow były czynne.  Opisałam to {TUTAJ}.  Musze powiedzieć, ze Światynia Opatrzności Bożej spodobała mi sie, zwłaszcza główna nawa, bardzo wysoka i monumentalna.  Wciąż brakuje wystroju wnętrza, poza piekną posadzką i oltarzem z marmuru z marmuru.  Nad oltarzem zwisał krucyfiks, co niewątpliwie jest rozwiązaniem prowizorycznym.  Fasada z szarego kamienia wyglada elegancko.  Problem z miedzianą kopułą polega na tym, że mało z którego miejsca ją widać.  Nie ma placu przed światynią, skąd można by ją zobaczyć w całej okazałości.

 Po powrocie z Wilanowa przejrzałam Internet.  Otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej zostało przyćmione przez imprezy w dniu Święta Niepodległości.  Zdumiał mnie wrogi stosunek internautów do tej świątyni. Ponad 90% komentarzy było jej przeciwnych. W portalu Wawalove.pl [związanym z Wp.pl] zamieszczono {TUTAJ} twitt Rafała Ziemkiewicza

 "Nasze pokolenie nie umie budować kościołów. Znowu wyszła hala dworcowa :(".

 Pod tym wpisem jest 1068 komentarzy, w lwiej części o wymowie antyklerykalnej, zarzucających głównie marnotrawstwo pieniędzy na niepotrzebny obiekt.  Jakoś ci internauci siedzieli cicho, gdy budowano Stadion Narodowy, który kosztował ponad pięć razy więcej.  W portalu Niezalezna.pl {TUTAJ} komentatorzy przyjęli inną linię ataku.  Twierdzili, iż idea budowy Świątyni Opatrzności Bożej była pomysłem masońskim, a jej obecna budowa to triumf masonerii.  W salonie24 znalazłam tylko relację blogerki Ogrodniczki z otwarcia świątyni {TUTAJ} - rozsądną i wyważoną.  Jeśli chodzi o Ziemkiewicza, to widać, że nigdy w tej światyni nie był i dlatego pisze bzdury.  Trudno mi sobie wyobrazić coś mniej przypominającego dworzec, niż wnętrze Światyni Opatrzności Bożej

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)

Komentarze

Potraktowano otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej
może dlatego... http://www.bibula.com/?p=91265
W katolickiej społeczności moze ona budzić odczucia ambiwalentne...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1525513

No właśnie.  Uczepili się tych masonów jak pijany płotu.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

elig

#1525519