"Irańska" rewolucja w Turcji - jak do niej doszło?

Obrazek użytkownika elig
Świat

   Dziś [9.08.2016] odbywają się w . Pałacu Konstantynowskim w Strielnie koło Petersburga rozmowy między prezydentem Turcji Erdoganem i Putinem.  Zostały one na wyrost określone jako "historyczne", mające położyć kres amerykańskiej hegemonii {TUTAJ}.  Warto wspomnieć, iż zaledwie wczoraj Putin rozmawiał z prezydentami Azerbejdżanu i Iranu. Postanowiono o budowie osi Moskwa-Baku-Teheran.  Czyżby Turcja miała do niej dołączyć?  Przebieg rozmów śledzi na Twitterze Wojciech Szewko {TUTAJ}.

 Przedwczoraj w Turcji rozpoczęła się wielka fala demonstracji poparcia dla Erdogana.  Największa z nich, w Stambule, liczyła według tureckich mediów 5 milionów uczestników, według policji 3 miliony, a według zachodnich mediów - ponad milion {TUTAJ}.  Wojciech Szewko porównał ten wiec z manifestacjami hitlerowców w Norymberdze.  Przytoczył też na Twitterze fragmenty wystąpienia Erdogana.  Prezydent Turcji mówil o "niesieniu płomienia islamu", o Saladynie  Stwierdził też, że jakiś dziecko zwierzyło mu się, iż chce zostać męczennikiem.  To wszystko skojarzyło mi się nie z Hitlerem, ale z 1979 rokiem, kiedy to ajatollah Chomeini obalił szacha i wjechał triumfalnie do Iranu.  Panował tam wtedy taki sam nastrój patriotycznego i religijnego uniesienia - jak obecnie w Turcji.

 Jak to było możliwe, że sytuacja w Turcji tak gwałtownie się zmieniła w ciągu niespełna miesiąca?  Przyczyną był niewątpliwie nieudany pucz wojskowy z 15 lipca.  Jakie jednak były jego przyczyny i przebieg?  Wczoraj bloger UPARTY polemizował {TUTAJ} z często powtarzaną tezą, iż to sam Erdogan zorganizował ten przewrót, by umocnić swą władzę.  UPARTY pisze:

 "Najważniejsze w tej chwili dla nas bo fundamentalne dla całego kontynentu są wydarzenia w Turcji. Prawdopodobnie wydarzenia te doprowadzą do istotnej zmiany układu sił w Europie i na całym świecie. (...) Poza tym niewątpliwie samoloty puczystów tankowały amerykańskie paliwo. Twierdzenie, że Amerykanie nie wiedzieli po co jest kompromitujące dla USA. Bo są dwie możliwości. Jedna, że Amerykanie nie wiedzą co się dzieje w wokół ich baz a druga, że jednak wiedzą. Obie są podstawą do wypowiedzenia sojuszu.
  I jeszcze najważniejsze. Przebieg zdarzeń był jakby kalką wydarzeń w Libii, tylko reakcja tłumów była inna. W przeciwieństwie do Libii nikt puczystów nie poparł a wręcz przeciwnie tzw lud był przeciwny wojnie domowej. Najlepiej było to widać w siedzibie telewizji, bodajże CNN.

Ponieważ Turcy, ci zwykli ludzie, widzieli jak zaczynało się zniszczenie krajów arabskich, gdy zobaczyli początek awantury u siebie to od razu się temu przeciwstawili.
  Najwięcej rozsądku wykazali Kurdowie, którzy nie wzniecili od razu rebelii a wręcz przeciwnie poparli prezydenta.
Natomiast prawdą jest jest, że dla NATO Turcja jest krajem kluczowym.
  Moim zdaniem w Turcji zaczęto przygotowywać awanturę taką jak w Egipcie czy w Libii. Chodziło o całkowitą destabilizacje kraju, chodziło o to by stworzyć przestrzeń polityczna do uzależnienia skłóconych ruchów politycznych od sponsoringu elit zachodnich, głównie europejskich. Prawdą jest bowiem, ze UE postanowiła rozwijać się wokół Morza Śródziemnego i chce z niego uczynić swoje morze wewnętrzne.".

 Trudno się z tym nie zgodzić.  Ja sama napisałam w lipcu notkę "Czy Zachód chciał zabić Erdogana?" {TUTAJ}, w której stwierdziłam:

 "W "Newsweeku" ukazał się 24 marca 2016 artykuł "WILL THERE BE A COUP AGAINST ERDOGAN IN TURKEY?" pióra Michaela Rubina.  Warto ten tekst przeczytać.  Autor nie tyle zastanawia się nad możliwością zamachu na Erdogana, ile otwarcie do niego nawołuje.  Wkrótce potem w polityce Erdogana zaszedł znamienny zwrot.  Na początku maja Ahmet Davutoglu, architet porozumienia UE-Turcja w sprawie imigrantów, składa dymisję, a w czerwcu Erdogan przeprasza Rosję za zestrzelenie rosyjskiego myśliwca i dązy do poptawy stosunków z Moskwą.  W przeddzień próby zamachu doradca Putina, Aleksander Dugin składa wizytę w Ankarze."

 Wczoraj znalazłam w sieci materiały, które wyjaśniają wiele kwestii zwiazanych z tym puczem.  Najważniejszy z nich to opracowanie MINA, czyli  Macedonian International News Agency, zatytułowane "Erdogan owes his life to Moscow who prevented US led Coup" {TUTAJ} pióra Gorazda Velkovskiego, opublikowane 19 lipca.  Czytamy w nim:

  "Russia, Iran, Syria.... were all aware of a US led coup in Turkey. For this purpose, official Moscow sent one of Putin's advisors to travel to Ankara. The trip was top secret, no one in Tehran, Damascus or even in Moscow was aware of it, only few select in Putin's inner circle.
  Aleksandar Dugin was the man that was sent to Ankara to warn the Turkish leadership, but also to give them a massive list of people involved in the coup.(...) The Turkish government secretly asked its Courts to issue order for the arrest of 2,000 army, navy and air force officials after it became evident something was brewing. The Courts refused, on top of it, some of the judges involved in the Coup tipped off high ranking generals that the Government was suspicious and hot on their trail.As a result, not fully prepapred for a coup, the coup was started anyways.".

 To tłumaczy przedwszesne rozpoczęcie puczu.  Velkovski wyjaśnia też, czemu samolot Erdogana nie został zestrzelony:

 "First and foremost, the planes that were sent after Erdogan took off from Incirlik Airbase, which is very much controlled by the US-NATO. Second, at no point did the US made an effort to warn the Turkish Government about the coup, yet it has fighter jets taking off from Incirlik, going after Erdogan!
  Indeed, Erdogan's plane was followed by several Turkish planes with an intention to shoot him down. Fettulah Gulen in Pennsylvania, a long time CIA asset was getting ready himself to be installed as the new president.
  What the 'media' are not telling you is that 7 Russian fighter jets and two S400 rocket systems in Northern Syria were tracking down the Turkish jets issuing them a warning if the Russian radar systems picked up any activity from them they would be promptly shot down. This is why the Turkish jets never fired, they had 'company'.".

 Na koniec - sprawa list, na podstawie których Erdogan przeprowadza swe "czystki":

 "Why is Erdogan purging generals, judges... Where did he get this list of people tied with the coup?  Although the Government had suspects on their own, they received a large list from Moscow as well.".  I jeszcze jedna sprawa: "here is no explanation how 42 helicopters went missing from Incirlik air base. This is why the Turkish Government encircled the base with 2,500 cops, cut off power to the entire Airbase, defacto telling the US "we know what you're doing".
  In the end, the coup plotters and their tanks in the streets were defeated by unarmed Turkish citizens.".

 Znalazłam tez serbskie źródło {TUTAJ}, które twierdzi, iż w spisek zamieszany był premier Davutoglu.  To tłumaczyłoby jego szybką dymisję w maju.  Na stronie internetowej "Warszawskiej Gazety" można znaleźć też dane pochodzace z Iranu {TUTAJ}.  Najciekawsze ich fragmenty to:

 "Several Arab media outlets, including Rai Alyoum, quoted diplomatic sources in Ankara as saying that Turkey's National Intelligence Organization, known locally as the MIT, received intel from its Russian counterpart that warned of an impending coup in the Muslim state. (...) The unnamed diplomats said the Russian army in the region had intercepted highly sensitive army exchanges and encoded radio messages showing that the Turkish army was readying to stage a coup against the administration in Ankara.  The exchanges included dispatch of several army choppers to President Erdogan's resort hotel to arrest or kill the president. (...) In order to counter the coup, high ranking officials within the Turkish army gave orders for all air and ground forces around the country to immediately cease operations including military vehicles such as tanks, planes and helicopters.  A report by Al-Jazeera Arabic suggests the coup plotters initiated the operation six hours ahead of time as they had previously planned to launch the coup at 3:00 a.m. local time on July 16.".

 Jak więc widać z tego, pucz nie był jakoś nieudolnie przeprowadzony.  Puczyści przegrali ze służbami Rosji. Spowodowane to było tym, że w przygotowaniach do zamachu brali udział amerykańscy agenci w Turcji.  Śledzili ich Rosjanie, którzy  wcześnie dowiedzieli się o planowanym puczu.  Rosja uznała to za dobrą okazję do przeciągnięcia Erdogana na swoją stronę i zaoferowała mu wsparcie wywiadowcze oraz osłonę przeciwlotniczą.  Wyglada na to, że Putin niewielkim kosztem uzyskał wielki sukces, osłabiając poważnie Zachód i NATO.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:9)

Komentarze

Patrzajcie ludzie! Kto by się spodziewał?! Cóż za przedziwne odwrócenie przymierzy?! Obszczekana Rosja i przygłupawy w oczach zachodu Putin przygruchali sobie, co tu gadać tylko 100-milionową Turcję. A to się nam narobiło! No i co teraz wyśpiewa niesłowny Obama? Przypijam do tego, co obiecał Polakom i jakoś jeszcze nie spełnił, a niewiele już mu czasu ostało. Mają nad czym myśleć w USA! Osobiście polecam mieszkańcom domu wuja Sama zza ocenu diagnozę, wszak przecie szanowanego, a nawet uwielbianego Clina Eastwooda, który w ostatnim tygodniu udzielił cekawego wywiadu. Mówił w nim, że jego czasów dzieciństwa pewnych zachowań  nie nazywało się normalnymi, mówił że ludzie w USA są słabi, że to w zasadzie zbabiałe pokolenia, że ludzie w Ameryce to nadają się obecnie tu i tam do całowania po dupie i dodawał nawet coś o niejakich........ . No cóż... może Erdogan woli trzymać z kimś taki jak Putin..... . A to się narobiło!

Ale zechciejcie zobaczyć i to, jak zniknął z pierwszych stron i ekranów niejaki Palikot, nawet nosa niewyściubi! Środowiska bowiem homoseksulane i lesbijskie to mają do siebie, że przyczajone ostro pracują na zapleczu, a co tam robią, tego już w szczegółach opisywać nie będę, gdyż co niektórzy to i tak już niemal o swojej sypialni piszą i strach tylko pomyśleć, co to będzie dalej. Zechciejcie zobaczyć i to, jak bogate społeczeństwa zachodu, radzą sobie jedynie z uchodźcami, aż strach pomyśleć co będzie, jakby miało przyjść do wojny. Jednak niektórzy już skalkulowali to i owo! Zechciejcie zobaczyć, że nie głupia i zwykle praktyczna Wielka Brytania zwyczajnie dała już z Unii dyla, a bogata Szwajcaria zaraz zrezygnowała z dlaszego akcesu. No a teraz Turcja przypija do Władymira! No cóż jest w ludziach ta naturalna w końcu ciągotka, by trzymać z tym mocnym, no nie?

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1518166

 Witam! Uwidacznia się zorganizowany na wielką skalę plan Sowietów! Zalać Europę islamistami,destabilizując gospodarczo,skłucając kraje UE,a przede wszystkim rozwalić od zewnątrz NATO! Putin ,aby tego dokonać musiał mieć na poczatku kreta w UE. Jak zwykle kretem okazazali się Niemcy pod rządami Merkel.Plan Putasa powoli nabiera rumieńców,co widzimy teraz po ruchach Turcji.Po szczycie NATO,mamy przyspieszony rozwój wydarzeń.Polska wolność znów zagrożona,więc spieszmy się  z realizowaniem postanowień szczytu Warszawskiego NATO i nie tylko! Pozdrawiam!

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-2

ronin

#1518176

za pisanie takich bzdur? Ale musza to być niezłe pieniądze. Bo o ideologię Cie raczej nie posądzam. Chyba że rodem stąd. http://fanatik.ogicom.pl/?p=3936

Zapewne sowietem jest Soros sponsorując rozpierduchy na całym świecie, Oczywiście sowietami są główni bankierzy z Wall Street i City którzy pociągają za sznurki. Oczywiście sowietami również ludzie szkoleni przez sowiecki Goldman Sachcs i oraz Usraelskie tfu sowieckie agencje rządowe. No i oczywiście sowieci doprowadzili do rozpierduchy na Bliskim Wschodzie najeżdżając ze swoja armią Irak i Afagnistan a bombardując dodatkowo Libię. I oczywiście również sowieci stoją za finansowanie ISIS i rebeliantów walczących przeciw prawowitym władzom w Syrii.

Przestań już pisać bo widać że niektórzy biorą to za dobrą monetę.

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-7

Napierw będą cię ignorować ,później będą się z ciebie śmiać, jeszcze później będą atakować, na końcu dopiero wygrasz.
Mahatma Gandhi (1869-1948)
www.nexxblog.wordpress.com

#1518185

PRAWIE NIGDZIE NIE SPOTKASZ ?PRAWDZIWEJ PRZYCZYNY NIENAWISCI!!! "WARTOSCI I DEMOKRACJI ZACHODNIEJ" DO ROSJI ! A SZCZEGOLNOSCI PUTINA!! A JEST NIA !! PLAN ZRDEUKOWANIA 6 MILIJARDOW ZASOBOW LUDZKICH NA MATCE ZIEMI! SLOWEM ! BEZ GENETYCZNIE ZATRUTEJ G M O ROSJI !! PLAN REDUKCJI ZASOBOW LUDZKICH NIE MA SZANS POWODZENIA ! JUZ OD KILKU LAT ROSJA PRZESCIGNELA W PRODUKCJI UPRAW ZBOZ JAK ZYTO,JECZMIEN ,PSZENICA,KASZE WSZELKIE ODMIANY !!PLUS KARTOFLE ITP,ITD TAKIE POTEGI JAK ,KANADA I USA!!.UKRAINA SPICHLERZ EUROPY!! JUZ JEST GENETYCZNIE ZATRUTA! TYLKO JESZCZE ROSJA .. POTEM W KOLEJCE DO SPRYWATYZOWANIA STOJA :IRAN,KOREA POLNOCNA,SYRJA Z AFGANISTANEM KTORE JESZCZE SIE BRONIA PRZED ZACHODNIA "WARTOSCIA !PRYWATYZAJA " I G M O !VENEZUELA I PALESTYNA . TAK WIEC ZOSTALO TYLKO KILKA PANST DO SPRYWATYZOWANIA ABY OBIETNICA YEHOWY DANA MOJRZESZOWI ZREALIZOWALA SIE W PELNI:)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-4

antysemityzm = ksenofob.niepostepowiec,nacjonalista,oszolom:)

#1520935

"MOJRZESZOWI"

a kto to ?

adres,kontakt, e-mail,mobail

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1520941

Jesteś na Niepoprawni.pl 2 lata i 4 miesiące. Zapewne korzystasz także z innych portali, gdzi wypisujesz swoje "mądrości". Dlatego też dziwię się tobie, że nie wiesz o jednej z podstawowych zasad. A mówi ona o tym, że jeśli piszemy cały tekst wielką literą, to wcale nie oznacza podkreślenia ważności naszego tekstu, a po prostu... krzyk!!! 

A czymże to twoi adwersarze zasłużyli sobie, by taki gnój jak ty krzyczał na nich? Z twoich komentatorskich wpisów wiem, że jesteś antyklerykałem, antykatolikiem, a... globalistą... i owszem. Czyli kim jesteś??? - Nikim! Chcesz budować ogólnoświatową wioskę? A pod czyje dyktando? Pod dyktando pejsatych? Zapewniam cię, że daremny twój trud. Tu, na Niepoprawnych nie masz czego szukać ze swymi poglądami, co zapewne już zauważyłeś po ocenach swoich komentarzy. Pisz swoje "mądrości" na Onet.pl. Tamże takie teksty, jakie prezentujesz - zapewne spotkają się z poklaskiem.

 

Satyr

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr

 

#1520949

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika 3671bajtuf został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

#1520946

aa, expert dr. Szewko jest z SLD, to mu hitleroza wybija bo przecież nie porówna do wieców stalinowsko-putinowskich :)

Aż szkoda go wspominać.

U nas mógłby być taki 11.11., też można coś pokazać światu :)

 

nie wiem, czy te źródła wiarygodne, za dużo wiedzą i zbyt sensacyjne to łącznie z przesłaniem, jak to dzielna Rosja uratowała Erdogana. Na pewno i tak kwarte przytoczenia a wiadomo, że Amerykanie byli umoczeni, może jak Hillary przegra, coś się zmieni. Ozjasz pewnie powie, że Turcja zmienia front, nie chcąc amerykańskiej wojny światowej ;)

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1520950