Zagłada czyli jak nam zrujnowano kawałek naszej historii

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Obserwując dyskusje na temat relacji polsko-żydowskich w świetle tego co wydarzyło się w trakcie II WŚ dochodzę do wniosku, że nie ma żadnych logicznych, formalnych podstaw by oskarżać Polaków, proszę pamiętać – Po-la-ków, o udział w prześladowaniu Żydów. Powtarzam – nie ma żadnych formalnych podstaw do tego. Można oskarżać jakiegoś Wacława Kowalskiego, Jana Nowaka, ale to już zupełnie inna kwestia. Nie ma też żadnych podstaw by w kontekście Polski mówić cokolwiek o holocauście. Formalnie bowiem kwestia holocaustu w tym kontekście nie istnieje i tu się kryje największa hucpa.

W przypadku wybuchu wojny i konsekwencji wojny można wprawdzie rozróżnić dwa aspekty, ale liczy się głównie jeden, dotyczący relacji między państwami zaangażowanymi w konflikt. Drugi aspekt, dotyczący losu ludności cywilnej jest jedynie pochodną aspektu pierwszego, więc jest formalnie i logicznie, kwestią drugorzędną.

Tak więc wszelkie wydarzenia, wszelkie konsekwencja najazdu Niemiec na Polskę spadają na Niemcy i dotyczy to także losu ludności pochodzenia żydowskiego. Ani państwo polskie, ani żadne instytucje polskie ani nawet żaden obywatel Polski nie odpowiadają za te konsekwencje jako Polacy. Mogą jedynie odpowiadać za swoje kryminalne zachowania prywatnie jako Wacław Kowalski czy Jan Nowak, ale nie jako Polacy, bo ich zachowania są jednoznacznie powiązane z działaniami okupanta. Bo przecież Polskę wymazano z mapy Europy a Polakom odebrano status obywateli polskich, zlikwidowano polskie prawo, zostało im jedynie polskie pochodzenie. A przecież ludzi nie ocenia się w oparciu o pochodzenie, bo inaczej będziemy mieli do czynienia z rasizmem. Tymczasem obecna narracja związana z holocaustem pachnie mi rasizmem. Takie były realne, formalne konsekwencje agresji. I taka jest logika, której należy się trzymać. Jednostka jest bowiem, z jednej strony, członkiem pewnej wspólnoty, a z drugiej, osobą prywatną i trzeba te aspekty umieć rozróżniać, bo zdarzają się okoliczności, kiedy nie występują łącznie.

Tak więc główną ofiarą II WŚ było państwo polskie, które poniosło proporcjonalnie największe straty materialne i ludnościowe i pod każdym innym względem, np kulturalnym, prawnym czy edukacyjnym. Ale straty te zaostały spowodowane agresją, za którą odpowiada agresor i odpowiada od A do Zet. Holocaust więc i zagłada Żydów jest kwestią straszną, ale drugorzędną ze względu formalnego. Pierwotnym, kluczowym momentem była agresja, która przesądza o konsekwencjach.

I nie można sobie tego faktu lekceważyć, bo to skutkuje ideowym zamieszaniem i instrumentalnym traktowaniem ofiar. Królem znaczenia jest kontekst, a ten pokazuje wyraźnie jak usytuowane są wydarzenia związane z zagładą. Mieszanie do tego procesu Polaków jest ewidentnym kłamstwem.

Oceny ludzkich zachowań związanych z zagładą należy traktować z uwzględnieniem kontekstu – w jednym przypadku według kryteriów politycznych, a w drugim według moralnych i kryminalno-prawnych. Ale ich nie wolno mieszać, a tak niestety się dzieje, ze względów czysto propagandowych. Trzeba wiedzieć, które oceny mają charakter priorytetowy i decydujący. Widać w tej kwestii, jak nam podprowadzono kawałek naszej historii, by uczynić z niej obcą i na dodatek skierowaną przeciw nam narrację.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:11)

Komentarze

... trzeba mieć jaja albo ikrę, a PiS ani tego ani tego, tylko pełne portki strachu i bojaźń, bo co powiedzą żydzi???

Wystarczył że żydzi pogrozili swoim koszernym paluszkiem, a PiS-owi od razu zmiękła rura i zaczeli się tłumaczyć jak dzieci, które zrobiły coś nie przyzwoitego.

Zamiast wezwać ambasadora Izraela i wręczyć mu notę persona non grata, za opluwanie i szkalowanie Polski, to oni że strachu się tłumaczą.

Co to za rząd, skoro boi się co powiedzą żydzi???

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-1

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".

#1557914

Żeby uprawiać politykę, trzeba zajmować się szeroką gamą rzeczy, a nie tylko Żydami. Więc trzeba mieć do tego odpowiednie moce przerobowe. Samym gadaniem nic się nie zwojuje.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1
#1557915

Ale o czym tu dywagować? PiS będąc jeszcze w opozycji zapewniał,  że gdy dojdzie do władzy,  to wówczas zmieni " nasz ciasny gorset" odnośnie pomocy obcych wojsk na terenie RP. Fakt, zmienił!  Teraz te wojska będą mogli strzelać do Polaków naszą bronią i naszymi pociskami...brawo !

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4

chris

#1557935

Fakt, nick "zdecydowany amator" doskonale oddaje amatorszczyznę.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1557938

O co Ci chodzi człowieku? Czy my Polacy musimy udowadniać,  że nie jesteśmy wielbłądamwielbłądami,  szczególnie,  gdy " panujacy" Rząd i Prezydent trzymają " sztame " z naszymi... " przyjacielami " lub nie... jak kto woli...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

chris

#1557941

I wśród żydów też są tacy, którzy mówią PRAWDĘ !

https://niezlomni.com/cytat/seweryn-aszkenazy-to-nie-polska-tylko-caly-s...

a PiS dupę w troki !

Zdaje się, że PiS już się nie popisze, i należałoby NAM - NARODOWI POLSKIEMU, dla dobra TEGO NARODU,  powołać COŚ nowego, zorganizować się w KONFEDERACJĘ OBRONY SUWERENNOŚCI, czyli trzeba nam KOS!

Czyli partii, która byłaby rzeczywiście Polska, Nasza, Narodowa i myślałaby TYLKO i WYĄCZNIE! O interesie Polski, i o interesie Polaków, a nie jak dzisiaj jest, takie k....a, nie wiadomo co, gdy jeden z drugim mycki ubiera i świeczki żydom jara, czy d....y im liże, tym i tamtym, z lewa i z prawa, z daleka i z bliska. I należałoby natychmiast ze stołka zwalić tego ciemniaka, co piastować zaczął funkcję ministra spraw zagranicznych i obraża ścierwo paskudnie każdym słowem Naszą Polskę. POdobnie bydlak się zachowuje jak niesławny zdradek......  Gdzieś mam cytaty z tego jego ścieku. Wstrętny jest. Wywalić PAD ! Wywalić MM ! Przywrócić BS i AM, a na Ministra Spraw Zagranicznych powołać natychmiast ! za obecnego ciemniaka Czaputowicza - Panią Magdalenę Ogórek. Byłą Kandydatkę na prezydenta, Która niestety, przegrała z PAD.

(jak i MY wszyscy przegraliśmy, i się zawiedliśmy na tym wydudkanym dudku)

A szkoda !  Bo z pewnością Byłaby Lepsza, no i jest Mądrzejsza.

Czyli konkludując, trzeba nam KOS ! 

Do kaduka !  z PiSem

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1557940

Witam, to jest już POSPRZĄTANE... Naród już wybrał i to bodajże ostatni raz... pzdr.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

chris

#1557942

Posluchajmy:

https://youtu.be/wcX_fXUcHhc 

 

 

 

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1557973

Jakoś nie mogę tego otworzyć,  Czy to chodzi o JACK CELEIB ? pzdr.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

chris

#1557984

Wolisz Pan PO lub Nowosmiesznych od PISu ?

Widzę,że ludzie doświadczają braku cnoty roztropności i cierpliwości i cierpią na zachłanność. Chcę mieć tu, zaraz, natychmiast !!!

Doceń to co masz, a czego sam nie stworzyłeś, bo inni to za Ciebie zrobili.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1557987

Panie Kolego, PiS jest awersem lub rewersem ( jak kto woli) tej samej monety. Odnośnie wyciągania syntezy, to widzę,  że to Pan ma z tym niejakie problemy, bo nie uważam ,że Pan tak na poważnie.Pamiętam bowiem Pana z dawniejszych komentarzy.I proszę mi nie amputować chęci powrotu POpluczyn, Komuchów bądź innych specjalistów, którzy męczyli nas od 89' bo jest to w rzeczy samej chwyt poniżej pasa... Odnośnie meritum, to niedługo mamy Polin, więc jakiekolwiek dywagacje są nie na miejscu... Albo mówimy do rzeczy, albo zajmiemy się propagandą obozu przeciwnego...jaki to obóz ? Wrogowie Polski każdej maści i pod wieloma flagami i PiS do niego należy jak również prezydent z tą ich " Rzeczpospolita Przyjaciół "... pzdr.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

chris

#1557988

Porzuć Pan amatorszczyznę i krainę poderzeń a zajmij się systemową analizą konkretnych zjawisk.

Przeanalizuj Pan naturę systemu spolecznego w Polsce i to jakie reprezentacje polityczne mają elementy struktury sił spolecznych w Polsce.

Przeanalizuj Pan jak tworzył się system postkomunistyczny i jaka była w tym rola demoliberalizmu. I na podstawie takiej analizy proszę dojść do tego kto, jaka partia co lub kogo reprezentuje.

I proszę przeanalizować metody uzyskiwania poparcia społecznego w wyborach.

Bo jak na razie wypichcił Pan kogel-mogel.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1558158

Od ponad 25 lat i w każdej rozmowie z Żydami, Kanadyjczykami, Amerykanami, Anglikami etc., kiedy tylko schodzi ona na tematy historyczne (a najczęściej schodzi) mówię właśnie o tym, że Niemcy hitlerowskie 1 września zaatakowały Polskę, a nie żydów. Cieszę się że Autor tego tekstu też na to wpadł.

Pozdrawiam 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1557947

całkiem podobnie jest z rzezią wołyńską, tylko tam, prócz administracji niemieckiej oraz jednostek odpowiedzialność spada również na organizacje nacjonalistów ukraińskich.

warto też rozwinąć kwestię formalnego obywatelstwa a narodowości, zarówno ofiar jak i zbrodniarzy. to samo tyczy się w przypadku oskarżeń o zbrodnie i kolaborację

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1557950

W związku z upadkiem systemu demoliberalnego, a szczególnie edukacji, jest rzeczą oczywistą, że durniom trzeba tłumaczyć, ale także durniom ze wszelkich opcji. Żeby zaś móc tłumaczyć trzeba samemu posiadać odpowiednią wiedzę, a z tą wiedzą jest, jak widzę, kiepsko.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1557986

to trzeba dodać,  że nie tylko Niemcy są odpowiedzialni, bowiem 17 września 1939 roku również napadł na nas Związek Radziecki i to tak samo jak Niech bez wypowiedzenia wojny... Zetjot, gdy wspominamy o drugiej wojnie światowej , to nie wolno tego faktu pomijać i to w żadnym kontekście...bowiem np.gdyby Rosjanie na nas nie napadli, to wcale nie musieliśmy tej wojny przegrać i wcale nie musiało by być okupacji...i wówczas może nie byłoby kwestii żydowskiej z ich rozstrzeniami

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

chris

#1558037

Ja tu pisuję notki, nie eseje czy książki, a notki mają swoją ograniczoną tematykę i pojemność.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1558160

Dobre Dobre..., ale wystarczy jedno zdanie i zmienia obraz sytuacji."Soczewkowanie" tematu jest czasami niebezpieczne. Pełen obraz zagadnienia oddaje prawdę.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

chris

#1558194