Religijni żyją dłużej

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Trafiły mi się jak na zamówienie ciekawe artykuły w mediach.

Parę dni temu zajmowałem się kwestią uzależnień od cybersfery opisywaną przez Manfreda Spitzera i zaraz potem natknąłem się na artykuły poświecone tej kwestii w Gościu Niedzielnym i w "Sieci". Poruszałem też, w innym tekście, kwestię religijności i jej wpływu na życie ludzkie

https://www.salon24.pl/u/zetjot/863578,los-ateisty-zalezy-od-ludzi-wierz...

 i cytowalem największy autorytet w kwestii ewolucji gatunku ludzkiego, prof.Robina Dunbara z Oxfordu. 

" Ludzie religijni - przynajmniej powszechnie - wydają się szczęśliwsi niż niewierzący. Mało tego, istnieją dobre empiryczne dowody potwierdzające to. Ludzie wierzący rzadziej zapadają na choroby fizyczne i psychiczne, ponadto jeśli już zachorują, szybciej odzyskują siły po chorobie lub inwazyjnych metodach leczenia ( takich jak operacja lub chemioterapia)." 

/.../ 

W codziennym pośpiechu nie powinniśmy przeoczyć ważnej roli, jaką religia odgrywa w sprawach ludzkich, przyczyniając się do tworzenia społeczności i umożliwiając sprostanie wyzwaniom, którym musimy stawić czoła. Nawet dziś jej wkład w dobre samopoczucie psychiczne człowieka jest chyba wystarczający, by mieć poważne wątpliwości, czy ludzkość może się bez niej obejść." 

 A tu w kolejnym numerze Gościa Niedzielnego pojawia się, zatytułowany " Religijni żyją dłużej", wywiad z dr hab. Jakubem Pawlikowskim, adiunktem z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który pracując na Harvardzie zajmował się m.in. badanimi religijności. Wywiad opatrzony jest stosownymi mapkami, demonstrującymi wskażniki religijności i długości życia dla poszczególnych województw w Polsce. Między obiema mapkami zachodzą wyraźne zbieżności. Od pewnego czasu badania takie są w USA powszechne, jako że pragmatyczni Amerykanie są niezwykle zainteresowani wpływem religijności na stan zdrowia populacji. Dr Pawlikowski komentuje m.in. badania prowdzone przez Roberta Hummera z Uniwersytetu Teksańskiego. Okazuje się z badań, że różnica w przeżywalnośći sięgać może nawet 7 lat. W Polsce tymczasem pokutują jeszcze pomarksistowskie stereotypy, a na uczelniach kadry z minionej epoki. 

No i w związku z tym mamy problem jako społeczność. Są bowiem w tej społeczności ludzie dążący do wyeliminowania religii z naszego życia. A skoro religia sprzyja zdrowiu, a jej brak zdrowiu szkodzi, to należy ich dążenia uznać za szkodliwe. I pojawia się realny problem rangi społecznej - co zrobić z takimi szkodnikami ? 

Dzieją się ciekawe rzeczy - w Ameryce Trump likwiduje dyskryminację organizacji religijnych w dostępie do państwowych dotacji, w Bawarii lokalny rząd wiesza krzyże w urzędach należących do landu, a na Węgrzech Franiszek beatyfikuje węgierskiego Popiełuszkę zamordowanego przez komunistów w latach 50tych.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)

Komentarze

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Rzeczpospolita nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Zidiociały,
to nie wiesz, że wierzący żyją po śmierci w zaświatach? - A więc żyją dłużej - tyle, że to raczej stan z pogranicza ich psychicznej choroby.
Ano właśnie:
"Ludzie wierzący rzadziej zapadają na choroby fizyczne i psychiczne".

Czyż nie jest idiotyzmem - stanem psychicznej ułomności, wierzyć w gruszki na wierzbie, bo przecież tym w istocie jest religijna obietnica życia po śmierci -?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-6

DK

#1564094

Czy Pan przeczytał i zrozumiał notkę ? Notka jest o badaniach naukowych, NAUKOWYCH.

Pan też doznał, jak niektórzy dysonansu poznawczego ? Temat ten omawiam w kolejnej notce, proszę przeczytać, wszystko jest podane łopatologicznie prawie.

A jeśli dysponuje Pan argumentami, argumentami a nie dobrymi chęciami, obalającymi omawiane tezy, to proszę bardzo, proszę je wymienić.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1564098

Czy zdradzi Pan nam tajemnicę czym można Pana obrazić?  Niektórzy nie lubią być dłużni, więc rozumie Pan, że... 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

chris

#1564102

Rura ci zmięknie tak jak Jaruzelskiemu gdy zdychał i wołał księdza by się wyspowiadać.

I przyjdzie czas na ciebie i będziesz srał ze strachu, kacapski pachołku.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".

#1564106

zostaw to neonowe gówno

nie wart by oddać mocz na ten parchaty żydowski ryj

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

zawiedziony

#1564109

Pański styl i język jest wręcz zniewalający. Łatwo będąc anonimowym trollem tak sobie hasać, prawda? Panu nawet nie można dać po ryju bo pan się wstydzi albo boi przyznać do swojej tożsamości. O panu można spokojnie napisać - "zostaw to Zawiedzone, niepoprawne gówno nie wart by oddać mocz na ten parchaty żydowski ryj".
Jak się pan teraz czuje?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

M.I.Onuckina

#1564560

Tylko dlatego, że sam wierzysz w to, że Go nie ma ?

Jakie masz prawo wyzywać ludzi od chorych psychicznie ? I skąd w tobie taka nienawiść ?

Tatuś służył Stalinowi ?

Skąd się urwałeś, nadęty chamie ?

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1564107

To stary SB-ek z Otwocka.

 Jedna z tych  szmat która pisała list do Putina

Kawał ruja 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

zawiedziony

#1564110

sowiecka onuco puścili cię na przepustkę ?

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

zawiedziony

#1564108

Panowie,

Po co emocjonować się niedouczonym ignorantem ?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1564123