Polski koniec historii, w wydaniu Krzysztofa Osiejuka

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Tekst Krzysztofa Osiejuka:

http://osiejuk.salon24.pl/747188,experty-z-filtrem-czyli-byc-jak-ksiadz-...

jest dowodem na wiarę w nieaktualną już tezę Fukuyamy, że nastąpił koniec historii. Oczywiście koniec na miarę naszego kraju. PIS zdobył podobno władzę i powinien zapanować raj. No to ja powiem, o czym wielokrotnie mówiłem wcześniej, że zdobył tylko część władzy ustawodawczej, część władzy wykonawczej i część władzy medialnej, a nie ma żadnego wpływu na władzę sądowniczą, poza TK. Cała reszta poszczególnych rodzajów władzy jest nadal w rękach układu postkomunistycznego. Problem jest w tym, że niektórzy w istnienie układu nie do końca wierzą. Drzewa przesłaniają im las. Ale nie o tym chciałem pisać, a o dalszym ciągu historii.

Otóż oprócz władzy politycznej, jest jeszcze ponadnarodowy system gospodarczo-ustrojowy, a mianowicie system konsumpcjonistyczny obejmujący także Polskę, na który składa się podsystem medialny. System medialny ma dwa aspekty – własnościowo-polityczny, o który zahaczyłem wyżej, a także technologiczno-organizacyjny, który sprawia, że media pracują w trybie 24/7, on-line, z dokładnością co do sekundy. Pół biedy jeśli weźmiemy pod uwagę programy rozrywkowe, gdzie czynnik czasu jest mało istotny, natomiast jeżeli chodzi o programy informacyjne taki tryb pracy jest zabójczy dla informacji, szczególnie jeśli informacja dotyczy kwestii polityczno- społecznych.

W odróżnieniu od trybu medialnego, procesy polityczno-społeczne toczą się w trybie odmiennym, wielomiesięcznym i wieloletnim, czyli rzeczą oczywistą jest, że są to tryby niekompatybilne i że kwestia braku kompatybilności wymaga konstytucyjnej interwencji i uregulowania. Jakby nie było to ta kwestia stała się pretekstem dla “totalnej opozycji” dla zorganizowania parotygodniowego cyrku w Sejmie.

W tej sytuacji zachowujemy się trochę jak w owej sentancji: “Gdy mędrzec wskazuje na księżyc, głupcy patrzą na palec.” Kwestia dziennikarskich kompetencji red.Rachonia z TVPInfo nie jest więc, z tej perspektywy, kwestią zasadniczą.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.5 (głosów:13)

Komentarze

opozycjami i koalicjami - jest wyborca z "nic nie znaczacym" (jak wielu twierdzi) pojedynczym glosem.

Polacy ucza sie dopiero korzystac z tego przywileju (demokratycznego glosowania) - mam nadzieje, ze w koncu sie naucza - i biorac przyklad z "poldemokratycznych" wyborow z  89 r.  beda w wiekszej ilosci chodzic na wybory i glosowac nie na tych, ktorzy obiecuja, ale na tych, ktorzy choc w czesci obietnice spelniaja.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1530328

 Kolego Mikołaju!. Nieraz były dyskusję. Stanie kolego w rozkroku ,a nawet zmarginalizowania pewnych posunięć prawicy, nagle chyba została zachwiana. Tu nie ma bezradności ,jak to cały czas próbuje grać totalna opozycja. Naprawdę Winni staną przed Sądami. Będzie państwo prawa, a miejsce złodziei i bandytów jest na ławach sądowych! Polszewia musi być starta do zera, aby zaistniała praworządność w Polsce!  Pozdrawiam!

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1530341

Przeglądam przedwyborcze reklamy kandydatów na posłów RP i ich przecudowne obietnice i w żadnym nie znajduję informacji że:                                                                                                                                                                                 Będę łamał regulamin sejmu, prawo ( w tym karne), Konstytucję,                                                                                    Będę zachowywał się jak chuligan a nie dyplomata a jako nowicjiusz nie będę uczył się dyplomacji,                                    Nie będę szanował innych posłów, porządku w Sejmie i dobrych obyczajów (gdy Marszałek otwierał 34 posiedzenie część z nich stała d...- plecami do drugiej osoby w RP.) - pozbawić diety na pół roku.

Po dostaniu sie Sejmu, składali przysięgę "Ślubuje uroczyście (...) rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec NARODUm strzec suwerenności Ojczyzny i dobra Obywateli,PRZESTRZEGAC PORZĄDKU PRAWNEGO  RP"  kończąc słowami  "Tak mi dopomóż Bóg."

Czy to co ci BUNTOWNICY napisali na swoich folderach że ich obietnice to jest świadome oszustwo? Nie znalazłem.Niech mi pokaże choć jeden z buntowników że był do narodu szczery i niekrył przed nami wyborcami swoich planów przestępczego zachowania w tak świętym miejscu. Że nie jest politykiem i dyplomatą i nie będzie. Że  jest zwykłym awanturnikiem i to MY świadomie dopuściliśmy go aby kalał to miejsce ale ON o tym napisał i mówił na spotkaniach przedwyborczych.                 Jak dobrze że POKAZALI swoje prawdziwe oblicze. Ale poza odpowiedzialnością za to co zrobili, za koszty, za poświadczenie nieprawdy, za wprowadzenie wyborców  w błąd też powinni odpowiedzieć.Mam nadzieję że oszukani i obserwujący to zachowanie, (pomijam konsekwencje jego dla nas wszystkich) wyborcy będą teraz częściej chodzili do wyborów. Zgadzam sie z MIKOŁAJEM i dodaję że my Polacy lubimy jak nas leją i oszukują. Tyle że takie cyrki sa kosztowne i powinniśmy wszyscy za łatwowierność zapłacić.Dalej, Polak mądrzejszy dopiero po szkodzie. A szkoda.

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

Kolejorz

#1530345

 Witaj! Ufaj ludziom , którzy mają w sercu Polskę, nawet Tutaj...Pozdrawiam!

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1530365

@ ronin. Ufam takim, których poznałem po słowach i po czynach. Nie ufam dwulicowcom, a częśc z nich ujwniła swoje oblicze w Sejmie m.in. zachłonnośc na kasę, stołki, koryto wbrew interesom Polski i Polaków. Reszta tych dwulicowców zajmuje jeszcze stanowiska w sądach, prokuraturach, samorządach, spółdzielniach np. mieszkaniowych.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Kolejorz

#1530394

Witaj

 

Wpadłem tutaj zwabiony nazwiskiem Osiejuka, którgo uważam za szalbierza i kuglarza. Niech mu bedzie.

Zasadniczy wniosek tego, co piszesz, jest taki, że PIS jeszcze nie zdołał przejąć infrastruktury.

A co bys powiedział na takie rozwiązanie? PIS zbuduje własną infrastrukturę, a stara umrze z głodu.

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1530378

Infrastruktura ? W najbardziej ogólnym sensie można mówić o infrastrukturze, w rozumieniu, że są to więzi, różnego poziomu, instytucjonalne i nieformalne między obywatelami.

Problem w tym że trzeba stworzyć infrastrukturę państwową, mającą na celu nie interesy prywatne, grupowe, lecz wspólnotowe, więc najpierw trzeba popracować nad infrastrukturą mentalną, szczególnie poprzez system edukacyjny i wyrobić w ludziach szacunek dla racji stanu.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1530415

przypomina mi slawny rysunek Mleczki: "na prawo most, na lewo most...".

Polska jest jedna - i Polacy (wbrew medialnym przekazom) nie sa tak podzieleni jakby sie wydawalo obserwujac media i politykow. Budowa "swojej" infrastruktury - to usankcjonowanie podzialow - a wiec budujac trzeba stwierdzic, co zrobic z przeciwnikami ( a jest ich zapewne kilka milionow) - rozstrzelac? zeslac na Syberie (Putin pewnie by sie zgodzil)? zamknac w obozach?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-4

mikolaj

#1530433

"Swoja infrastruktura" ?

Trochę mnie zdziwił ten zarzut. bo jest rzeczą oczywistą, iż kultura rozwija się poprzez propagowanie swoich wartości przez różne osoby i różne środowiska swoich modeli kulturowych, a obywatele wybierają, głosując "nogami".

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1530491