Neurobiolog ostrzega przed Niemcami

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Amerykański neurobiolog Michael Gazzaniga serwuje nam mnóstwo ciekawych informacji w swoich opracowaniach na temat mózgu i umysłu. Opisuje m.in. jak amerykański psycholog Stanley Milgram postanowił kiedyś przerowadzić eksperyment mający zmierzyć wpływ autorytetu na zachowanie. W ramach eksperymentu badacz przydzialił badanym uczestnikom role nauczyceli i uczniów. Zadaniem uczniów było wykonywanie określonych zadań, a w przypadku popełnionych błędów mieli być karani przez nauczycieli elektrowstrząsami, za każdym razem silniejszymi. Rolę uczniów odgrywali aktorzy, którzy symulowali doznanie aplikowanych im rzekomo wstrząsów. Milgram oczekiwał na podstawie wcześniej przprowadzonych wywiadów, że wskazania rzekomych elektowstrząsów na panelu sterowniczym osiągną pułap 9, ale w trakcie eksperymentu okazało się, że uczestnicy odgrywający rolę nauczycieli aplikowali ucznim wstrząsy osiągające wartość 20 - 25. 30% badanych aplikowało ucznim wstrząsy maksymalnej wartości. 

Eksperyment powtórzono w różnych rejonach świata i najciekawsze jest to, że aż 85% badanych Niemców gotowych było aplikować najsilniejsze wstrząsy, przy 65% Amerykanów i 40% Australijczyków.Ten ostatni wynik jest o tyle interesujący, że jak już kiedyś pisałem przy innej okazji, trzon społeczeństwa australijskiego stanowią potomkowie byłych więźniów, reprezentujący dość nieposłuszną pulę genową. Uwaga więc na Niemców.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:3)

Komentarze

Bardzo się cieszę, gdy ktoś dociera do wiadomości historycznych. W tych gwałtownie zmieniających się czasach i Gazzaniga i znany eksperyment Milgrama, to już niemalże prehistoria w badaniach człowieka.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1571724

Gazzaniga ma to do siebie, że zbiera wyniki rozmaitych badań neorobiologów czy antropologów ( i nie tylko) i rozpatruje je i reinterpretuje z punktu widzenia najnowszych koncepcji. 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1571751