Kontrowersje wokół Muzeum II WŚ ?

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Obejrzałem "Południk" Wildsteina poświęcony Muzeum II WŚ i generalnie mogę stwierdzić, że w ciemno zawsze się z nim zgadzam.

Pomysł Muzeum II Wojny Światowej, jeżeli wziąć nazwę dosłownie można by uznać za objaw megalomanii pomysłodawcy. Wyjaśnienia dyrektora, prof.Machcewicza uzasadniające ten pomysł brzmią jedna rozsądnie, pod pewnymi warunkami, szczególnie gdy mówi on o pokazaniu polskiego wysiłku w kontekście światowym, co by posłużyło jego porównaniu i wyeksponowaniu.

Kontekst jest rzeczą istotną, ale w tym przypadku mamy do czynienia z interesem narodowym, a wiadomo, że w kontekście międzynarodowym występują też interesy obce sprzeczne z naszym, tak więc na kontekst ten trzeba patrzeć bardzo uważnie i w tym wypadku pokazać także tę sprzeczność.

Problem nie dotyczy jednak samego muzeum, sięga on dalej i wiąże się z kontekstem na wiele sposobów. Ważnym czynnikiem jest tu nieobecność polskiej narracji w przestrzeni międzynarodowej z powodu wieloletniej niewoli, co doprowadziło do dominacji narracji obcych, sprzecznych z naszą, a często pełnych faktów fałszujących historię Polski. Tak więc właściwy kształt muzeum wymagałby położenia jeszcze większego akcentu na polski punkt widzenia, z naciskiem na aspekt sprzedania nas przez Zachód w negocjacjach z Sowietami oraz inne aspekty przeciwstawiające nasze zachowania zachowaniom Zachodu.

Dokonałbym też pewnej wizualizacji problematyki z wykorzystaniem gigantycznych murali. Całą ścianę muzeum poświęciłbym na mapę świata z zaznaczonymi jaskrawymi kolorami miejscami, gdzie walczyli Polacy i gdzie musieli potem emigrować z braku wolnego państwa, uciekając przed komunizmem. Do tego dodałbym drugą i trzecią wielką ścianę z mapą II RP i mapą PRL, by zobrazować straty terytorialne i straty ludzkie oraz materialne poniesione w trakcie wojny i po wojnie. Tu bym dołączył wideotekę z filmami na temat walczącej Warszawy, a uzbierało się ich już kilka.

I do tego czwarta ściana pokazująca rok 1989 ( z Sierpniem roku 1980 do spięcia klamrą tego okresu) jako rok zakończenia II WŚ dla Polski.

A na zakończenie muszę dodać, że do racji ministra kultury przekonał mnie ostatecznie rzecznik RPO ze swoim absurdalnym występem.

 
Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.4 (głosów:10)

Komentarze

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Bombowy Szybowi... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Bombowy Szybowiec Antka

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje - Mark Twain

#1523519

Siłom PO-stepu nic co przypomina dzieje Polski nie jest potrzebne...dlatego działają przeciw patriotycznym inicjatywom...ale to już nie działa...

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1523545

 ( z Sierpniem roku 1980 do spięcia klamrą tego okresu) jako rok zakończenia II WŚ dla Polski". To chyba jako szyderstwo?

Jak tak, to jeszcze Bola, jako symbool by trzeba pokazać, no i chyba jako współtwórców "wielkiego kompromisu Polaków", środowisko gw....:

Rozumiem, że propagandowo tak by jakoś trzeba to ująć, ale chyba za duża by to była przesada, by ujmować 89 r. jako "zwycięstwo Polaków":)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1523682