Gdzie jest polonez ? Gdzie jest solenizant ?

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Dobiega końca rok 2018 z setną rocznicą odzyskania niepodległości, więc czas na podsumwania. Wiele rzeczy się zdarzyło, ale chciałbym wskazać na jeden istotny brak. Były symbole polityczne takie jak hymn, flaga i orzeł biały pojawiające się przy każdej niemal uroczystości, ale gdzie podział się czysto kulturowy znak polskości jakim jest polonez ? Trzeba ten symbol przywrócić, żeby przeciętnemu Polakowi przestał się kojarzyć z kultowym, pożal się Boże, produktem FSO.

Przynajmniej dwa razy w roku, w maju i listopadzie, wszelkie oficjalne uroczystości państwowe powinny rozpoczynać się odtańczeniem przez głowę państwa i Pierwszą Damę oraz resztę VIPów poloneza na placu Piłsudskiego. Odtańczonego z duszą, nie z kijem i w tradycyjnych strojach. Polacy nie gęsi i swoje symbole mają. Symbole polityczne są ważne, ale muszą występować w połączeniu z symbolami kulturowej tożsamości. Dlatego proszę czytelników tego tekstu o wszczęcie kampanii na rzecz tej propozycji. 

Ale jest też, z okazji kalendarza, jeszcze jeden wątek do rozważenia. Zbliżają się święta, ale zamiast nastroju świątecznego media rozpętują szał komercyjny, szał zakupów, prezentów, spotkań, koncertów i życzeń, lecz mimo tego szumu najwyraźniej czegoś też jeszcze tu brakuje. Gdzieś się zapodział główny bohater tego święta, solenizant obchodzący kolejną, 2018nastą rocznicę urodzin. Gdzie jestsolenizant ? Widać, że w systemie jest awaria.Precz z komercją, trzeba przywrócić świętu jego właściwy klimat.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)

Komentarze

Wydaje mi się,że jubilat a nie solenizant.

Pozdrawiam serdecznie i życzę Wesołych, Spokojnych Świąt.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Piter1

#1577410

Jestem  ZA.

Wspanialy polski taniec. Mnie go tez brakuje na rozpoczecie  Nowego Roku.

Bylam bardzo wzruszona gdy wlasnie w Wilnie Polacy razem z Litwinami wlasnie polonezem uczcili 100- lecie odzyslania niepodleglosci na glownym placu tego miasta.

Najpopularniejszy polski polonez "Pozegnanie Ojczyzny"  zostal napisany przez Oginskiego, mojego krajana z rejonu Oszmianszczyzny, powiatu lezacego miedzy Grodnem a Wilnem. Przypomina o ziemiach utraconych, przypomina takze  o dawnej polskiej swietnosci i chwale.

Nie wiem czy wszystkim wiadomo, ze polonez byl kiedys ( chyba w XVIII wieku ) najpopularniejszym tancem Europy i tanczony byl na wszystkich szanujacych sie dworach.

Pozdrawiam serdecznie

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Gosia

#1577428

Poloneza zastąpią Hava Nagila?

Chanukowe świece już są standardem!

PS

Tak piękny aż łzy kryształem skrzą...

https://www.youtube.com/watch?v=4mWm-3iehwI

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

casium

#1577430

Skoro wszyscy są za, to proponuję lobbować u posłów, żeby już w maju to się mogło odbyć.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1577581