Czego nie wie Jonny Daniels

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Przy okazji konfliktu z Izraelem można się dowiedzieć paru ciekawych rzeczy, o których inaczej byśmy się nie dowiedzieli. Bardzo pomocny w wjaśnianiu tych kwestii okazał się Jonny Daniels, który w rozmowie z redakcją "Sieci" przedstawił perspektywę, z jakiej patrzą na te wydarzenia Żydzi.Otóż twierdzi on, że Żydzi nie zaakceptują sytuacji, w której żydowscy kolaboranci są umieszczani na tym samym poziomie co polscy, ponieważ żydowscy chcieli ocalić swoje życie. I to jest główny zarzut wobec wypowiedzi premiera MM. Niezależnie zresztą od zasadności zarzutów wobec kolaborantów żydowskich, którzy działali także z innych pobudek, strona żydowska, jak stwiedza Daniels, nie zaakceptuje mówienia o żydowskich sprawcach, przynajmniej w tym pokoleniu. Wszyscy Żydzi, w optyce izraelskiej, byli ofiarami i tego przekonania, uważa Daniels, nie uda nam się przełamać.

Ale w tym momencie wchodzimy na inny poziom dyskusji. Otóż w przypadku Żydów ratujących w taki sposób swoje życie, mamy do czynienia z sytuacją, że oto jedne ofiary sprawiają, że inne ofiary stają się ofiarami podwójnymi - ofiarami Niemców i ofiarami swoich ziomków Żydów. I co oni z tym faktem teraz zrobią ?

Ale na tym nie koniec dyskusji. Jeśli bowiem Żydzi uznają, że można ratować swoje życie za cenę życia bliźniego, to wprowadzają w ten sposób bardzo ryzykowne standardy.Upada wtedy często powtarzany przez Żydów zarzut pod adresem Polaków, że zbyt mało Żydów Polacy uratowali. A niby dlaczego Polaków miałyby obowiązywać inne standardy, które Żydów nie obowiązują ?

I tu dochodzimy do jeszcze innego poziomu dyskusji, poziomu dla Żydów bardzo niekorzystnego. Otóż Polacy ratowali Żydów kierując się polskimi standardami, obcymi dla Żydów, ryzykując dla nich własne życie. W tym momencie doszliśmy do standardów cywilizacji chrzescijańskiej, bo to w tej cywilizacji obowiązuje wyraźny ideał, który stał się bodźcem do naśladowania - to Chrystus oddał swoje życie za innych. I choć w życiu różnie się Polacy mogli zachować, to jednak ten ideał istnieje i oddziałuje na ludzi. A dowodem było zachowanie ojca  Maksymiliana Kolbe w Auschwitz, który poświęcił swoje życie za życie innego, jak też zachowanie rotmistrza Pileckiego, który ryzykował swoje życie by dostać się do Auschwitz. 

I te dwa modele trzeba ze sobą zestawiac w dyskusji o zagladzie. Wynika z zestawienia tych modeli, że cywilizacja żydowska ma parę lekcji do odrobienia. Warto by porozmawiać z panem Jonnym Danielsem jeszcze raz i omówić te dwa modele etyki. Facet jest inteligentny i wyciągnąłby z tego pewne wnioski.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)

Komentarze

Może by tak odwrócić i zapytać , ilu Żydów ratowało swoich polskich sąsiadów z rąk stalinowskich oprawców tj. :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anatol_Fejgin
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_Krzemie%C5%84
https://pl.wikipedia.org/wiki/Julia_Brystiger
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Berman
https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_R%C3%B3%C5%BCa%C5%84ski

(itd.) ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Dzia%C5%82acze_Komunistycznej_Pa... )

Może ustanowić wyróżnienie wzorowane na tym z Jad Vaszem - sprawiedliwi Żydzi ,co pomagali Polakom w latach 1945-1956 prześladowanym przez sowieckiego najeźcę . Ciekawe ile drzewek możnaby "w tej intencji" posadzić.
Znajdzie się chociaż tyle co w Sodomie i Gomorze razem wziętych ?

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1558905

Dla Żydów najważniejsze jest Prawo , Tora . W żydowskiej mentalności wystąpienie przeciwko jest czymś wyjątkowo piętnowanym . Niemcy w duchu "pozytywizmu prawniczego" ustalili ,że Żydzi nie mają prawa żyć . No cóż możnaby stwierdzić "dura lex sed lex" . Polacy udzielając pomocy występowali przeciwko ówczesnemu "porządkowi" prawnemu. Chrześcijańskie : "czy człowiek jest dla szabasu ,czy szabas dla człowieka" ... Więc także dlatego jest to problem trudny dla Żydów .

Może to jest jakaś klucz do :

"(...) Co więcej, zdajemy sobie sprawę z tego, iż nienawidzą nas oni więcej niż Niemców, że czynią nas odpowiedzialnymi za swoje nieszczęście. Dlaczego, na jakiej podstawie – to pozostanie tajemnicą duszy żydowskiej, niemniej jest faktem nieustannie potwierdzanym (...)"

!!! Słowa napisane w 1942r. !!!
https://pl.wikipedia.org/wiki/Protest_Zofii_Kossak-Szczuckiej

Żyd ratując życie wchodził w konflikt ze swoją "legalistyczną tożsamością" ,a Polak udzielający pomocy był "wspólnikiem" , tego "upadku" . A w takich sytuacjach często występuje tzw. mechanizm "wyparcia ze świadomości" ,czy wręcz agresji wobec dobroczyńcy .

To może tak z perspektywy ... "transcendentnej" czyli : "W życiu są ważniejsze sprawy niż samo życie" ,czy ewangelicznego "Nie obawiajajcie się tych co mogą zabić ciało ,ale tych co zabijają duszę" .
Może ten problem był takim "węzłowym" dla niektórych Żydów . ???

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1558914

istota sprawy jest niezwykle prosta. Nawet nie trzeba fakultetów aby wiedzieć, iż chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze !!!

Grube pieniądze, miliardy dolarów (sami jeszcze nie wiedzą ile) o olbrzymie pieniądze, które pozwolą pomysłodawcom żyć sobie i następnym ich pokoleniom długo i błogo.

Co tu kombinować, gdy już załatwią kasę (jeszcze nic pewnego!), wówczas się okaże, że te ich wszelkie ochy i achy to tylko pic na wodę.

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Apoloniusz

#1558921

Wasze zdrowie!

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

zawiedziony

#1558925

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1558945

Bliźniak? 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

chris

#1558946

książkę piszesz ?

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1558950

Chwilowo przerwa :-))) ... ,w końcu trzeba odrobinę odpocząć...

Kiedyś już napisałem ... , że lubię to Twoje pismo obrazkowe..

... napisałem również...

Pomimo wiele różnic,  

bardzo się różnimy...

Nigdy więc nie dojdziemy do konsensusu..., niestety...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

chris

#1558953

"Nigdy więc nie dojdziemy do konsensusu..., niestety..."

jak mi przykro

puakam

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1558955

Płakam czy płaczę?...

:-))))))

Józek,  bo znowu taki pseudo-ironicznie grzeczny jesteś, 

to powiem - , a nie pierdol... takich smutnych rzeczy... ;-)

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

chris

#1558957

puacze

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1558976

:-))))))))

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

chris

#1558985