Noc Kupały

Obrazek użytkownika Zawiedzony
Kultura

 

Noc Kupały z 21.06 na 22.06 to otoczona tajemniczością, ciepła i czarująca noc.

Doskonała do obchodów święta zakochanych.

Swoistym fenomenem w dzisiejszych czasach są coraz częściej organizowane w różnych miastach Polski obchody luźno nawiązujące do owych dawnych rodzimych tradycji. Do najbardziej spektakularnych zaliczyć tu można widowisko na wałach wiślanych pod Wawelem, czyli tzw. Krakowskie Wianki. Podobne obchody w Polsce (najczęściej o charakterze masowych imprez kulturalnych) - wówczas zazwyczaj pod nazwą nocy świętojańskiej - organizowane są również w wigilię św. Jana.

              

Według tradycji, przy okazji rzeczonego spaceru młode dziewczęta i młodzi chłopcy poszukiwali na mokradłach legendarnego kwiatu paproci, wróżącego pomyślny los. O świcie powracali do wciąż płonących ognisk, by przepasawszy się bylicą, trzymając się za dłonie, przeskoczyć przez płomienie. Skok ów kończył obrządek przechodzenia przez wodę i ogień, i w tym jednym dniu w roku swojego czasu stanowił podobnie rytuał zawarcia małżeństwa.

 

 

Noc Kupały (zwaną też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą, ) – słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca. W krajach anglosaskich pod nazwą Midsummer, w germańskich Mittsommerfest. Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić corocznych obchodów pogańskiej Sobótki z wywodzącej się z wierzeń słowiańskich obyczajowości, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwaną też nocą świętojańską, posiadająca wówczas wiele zapożyczeń że święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca.

Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupalnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.

 

Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów ugrofińskich, np. Finów (w Finlandii jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu) i Estończyków. Na Łotwie pod nazwą Līgo jest wolnym od pracy świętem państwowym (23 i 24 czerwca). Również na Litwie dzień 24 czerwca, od 2005 roku, jest wolny od pracy.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.6 (głosów:11)

Komentarze

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2
#1566423

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika ety został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

w logo masz bardziej adekwatny odpowiednik zakłamanego maszkarona.
Czyżbyś nie widział zdjęć paszkwila z Jastrzębiej Góry?
Nie oszukuj ludzi i samego siebie.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3
#1566544

Najpiękniejsze alapolki.

Jeżeli ktoś zaprzeczy, będzie miał ze mną do czynienia.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1566552

do sobkowa:))))))))))) do zapyziałej dziury:))))))))

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2
#1566554

Buon pranzo e poi..!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1566555

zdjęcie w linku jest o niebo bliższe prawdy Józiu

https://goo.gl/images/hQaeWW

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1566561

Jestem trochę nie tenteges - kto to jest ta pierwsza wiedźma? Bo pozostałe rozpoznaję bez problemu.

Pozdro,

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1566563

Organizatorka Marszu Szmat

feministka

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1566565

Dzięki - na przyszłość będę wiedziała.

Serdeczności,

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1566571

i "mondre", tak by powiedział pewien klasyk z Gdańska. No i mamy, to co mamy.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Kolejorz

#1566568

swiencie kupaly zostalo zniszczonych badz sfalszowan przez KK ktory wraz z wrogami napisal nam nowa historie.

Tak ze dzieje Polski zaczynaja sie nagle od chrztu Polski , wszelke zmianki o krolewstwie slowian i naszych wczesnych krolach ,potedze i kulturze wlozono miedzy bajki i tak do dzis jest ta nasza historia traktowana bo poprawnosc musi byc ze Polak sroce z pod ogona wyskoczyl.

Autorze drogi swieto kupaly czy swieto sw.Jana jest tez obchodzone za Atlantykiem i jest to najwazniejsze narodowe  swieto w Quebec i dzien jest wolny od pracy. Sa liczne koncerty oczywiscie wolny wstep,zimne ognie ale tez i wielkie ogniska sa palone w roznych miejscowowsciach gdzie przy muzyce i piwie od najmniejszego do najstarszego sie wszyscy bawia czesto do rana. Dlatego tez pozniej okolo lutego  w tej prowincji  jest najwiecej urodzin .Jednym slowem switeo sie przydaje.

Switeuja tez indjanie np.Huronowie, maja swoje  POW WOW.No ale ci to moze jeszcze kultywuja  stara slowianska tradycje  nie przesiaknieta chrzescijanska religia bo jak opuszczali slowianskie tereny to jeszcze czcilismy paru bogow.Jest bardzo podobne ze wlasnie potomkowie Huronow ze slowianszczyzny zawlekli nasza kulture ,religie poganska i wiedze do Indi gdzie do dzis weda czyli wiedza czy Siwa czyli Ziywa - poganskie bostwo jest czescia ich religi.Nie przez przypadek w zylach kaplanow hinduskich plynie ta sama krew co w naszych zylach i oni uwazaja sie za  hinuska elite.Wjezyku hinduskim jest bardzo duzo slowianskich slow tez i uzywanych obecnie w Polsce.Hiistoria ktora nam wpajano ze pochodzimy wlasnie z terenow Indi zostala obalona choc wciaz tak jak teoria ewolucji jest doktrynalnie wpajana na calym swiecie.

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1566447

Ciągle piszą nam historię po swojemu.
Kukliński też "urodził" się w momencie ucieczki do amerykanów.
Jakim cudem tak "porządny"człowiek i "gorliwy patriota" doszedł do tak wysokich stanowisk w komunistycznej Polsce i jak przebiegała jego "kariera"... cicho sza...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-3
#1566574

Jprd.
Gdyby nie sp.generał Kukliński, to tacy jak ty, dalej pisaliby cyrylicą, ale na dziś to straciliście "odwagę".
Panimaju

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

zawiedziony

#1566598

Dla porządku... "Panimaju" w języku rosyjskim znaczy "zrozumiałem"...
Pozwole sobie wątpić w to, czy ty w ogóle cokolwiek zrozumiałeś. To nie na twoją głowe...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-2
#1566654

Ogólnie pomija się te zwyczaje pogańskie. Pomija się całkowicie aspekt WANDY od kilku lat ( poza chyba Krakowem). Wszak to tylko dziewice miały prawo drzewiej zapuszczać się w bory i lasy z chłopakami, w poszukiwaniu kwiatu paproci, puszczać wianki na wodę , a ona jeszcze do tego nie chciała Niemca. I się rzuciła do falującej wody! Paskuda jedna, a kysz! I chyba dlatego, zupełnie od pewnego czasu nie pisze się się o Wandzie ( o dziewicach nie wspominając!).

z prasłowiańskim Pozdrowieniem

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

yenom

#1566455

to i po co święto. Tak zarządziła łUnia przez nauki gender, filmy porno, luz,"róbta co chceta", aborcję itd, itp.

A Polaczki nadal zachwyceni oświatą za Zachodu.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Kolejorz

#1566560

Czy tutaj jest Polska czy Mongolia gdzie nikt nic nie rozumie?

Żaden ruski jełop, żaden inny ćwok, który lubi od tyłu się skradać i żadna kurwa zwleczona nie będą głosu w polskich sprawach zabierać, bo gówno mają do powiedzenia.

Prymitywy.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#1566543