Historia, o której się nie mówi

Obrazek użytkownika Zawiedzony
Historia

Powieszenie 7-letniego chłopca w Kongo przez Belgów w roku 1908. Chłopiec z Kongo został powieszony za to, że jego ojciec zbyt niewydolnie pracował. Król Belgów, Leopold II stworzył w Kongo prywatne państwo, w którym wymordowano 10- 15 mln ludzi. 

     

 

W Belgii stoją pomniki tego ludobójcy!

             

 ...ale o tym cicho sza w Belgii.

 

          

 

 

Król Belgów, Leopold II Koburg, należy do największych zbrodniarzy XIX i XX wieku. Ale chociaż stworzony przez niego system pochłonął miliony istnień, historia nie wymienia go w jednym szeregu z Hitlerem, Stalinem czy Mao. Gorzka ironia - to, co działo się w sowieckich łagrach, Leopold przetestował w Wolnym Państwie Kongo. Tyle że kilkadziesiąt lat wcześniej 

Bruksela nie ma zamiaru drążyć tego tematu. Oficjalna propaganda całkowicie pomija zbrodnie Wolnego Państwa, a król ponownie zaczął być przedstawiany jako dobrodziej.

Gdy w 1960 Belgowie opuszczali uzyskującą niepodległość kolonię, w oficjalnych przemówieniach wysławiali "geniusz Leopolda II".

 

wikipedia.

FB.

Twitter

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)

Komentarze

 to powieść mówiąca prawdę o "misji kolonializmu" belgijskiego. Zdaje się, że nie miała zbyt dobrej prasy na tzw. Zachodzie. Teraz spadkobiercy tamtych "misjonarzy", te różne guye, chcą uczyć Polskę demokracji. Co za obłuda.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1567208

Holokausty kolonialne. Krwawe bogactwo i rozpad tożsamości Zachodu 

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,10007

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

zawiedziony

#1567209