10 rzeczy które internet zniszczył i 5 których nie.

Obrazek użytkownika Zawiedzony
Kultura

Według niektórych INTERNET jest bezwzględnym zabójcą.

Dokładnie.

Niszczy wszystko od gazet do prywatności i kontaktów towarzyskich. Niektóre zarzuty są bardziej prawdziwe niż inne, ale NET jest z pewnością jednym z  udziałowców w podziale łupów.

 

          

 

Oto dziedziny w których dokonał zniszczeń :

1. Zaufanie do ENCYKLOPEDII.  Gdy zaglądałeś do Encyklopedii miałeś świadomość, że to co tam znajdziesz  jest PRAWDA. Dziś masz Wikipedię.

2.Dyskusje przy "piwku". Kiedyś można było godzinami dyskutować o "wyższości świąt Bożego Narodzenia nad  świętami Wielkiej Nocy. Dziś bierzesz komórkę, Googlujesz i po dyskusji.

3.Stare wspomnienia, stare"miłości". Niezależnie od stanu twojego aktualnego związku stare kontakty pozostają w pamięci.Tylko w ostatnim roku Facebook został uznany winnym 20% rozwodów. A Nasza Klasa? Net wini się także za wzrost zachorowań na choroby przenoszone droga seksualna , ponieważ wiele znajomości nawiązuje sie przez internet.

4.Wzajemne zrozumienie i zdolność porozumienia miedzy ludźmi. Umiejętność konwersacji praktycznie zaginęła. Chamstwo, wyzwiska przekształciły się niejako w formę rozrywki. Całe portale poświęcają się na poniżanie innych na otwartą wojnę z myślącymi inaczej. Są jednak strony gdzie możliwe sa wielostronne dyskusje , a prawidłowo działający admini potrafią ukarać przekraczających zasady.

5.Słuchanie płyt. I to zarówno tych z ebonitu jak i CD należy już niemal do przeszłości. Króluje Apple.

6.Ekspertyza. Kiedyś jeśli chciałeś coś sprawdzić, upewnić się, szukałeś EKSPERTA. Dziś wystarczy zajrzeć na bloga z "odpowiednimi " ekspertami. 52% bloggersów nazywa siebie dziennikarzami gdyż nazwanie się wyłącznie "piszącym" nie daje wystarczającej satysfakcji. A przecież "wiadomo" że każdy dziennikarz to najlepszy "ekspert"  i nie próbuj tego w oczy kwestionować.

7.Tzw Nigeryjska reputacja. Kiedyś Nigeria była niepodległym państwem znanym z eksportu ropy naftowej. Teraz jest znana z fałszywych e-maili szukających naiwniaków do pomocy byłym pracownikom rządowym kraść  miliony dolarów.Nazwa kraju stała się synonimem mailowego scamu.

8.Epistolografia. Uzależnienie SMS-owe powoduje obumieranie poprawnej pisowni . Pospiech wymusza powstawanie SMS-owego żargonu, najlepiej widzianego na Twitterze. Swój udział w językowej nonszalancji mają również blogerzy. (pozdr.)

9.Znakomitości czyli Celebransi (patrz pkt.8). Dawniej osoba dobrze wyglądająca, dobrze ułożona stawała się gwiazdą. Kogo dziś nazywa się "GWIAZDA" : Wojewódzki, Doda, Petru, Schetyna, Kijowski, Owsiak...   Można być marnym artystą, beztalenciem aktorskim ale jeśli masz na Twitterze milion zwolenników jesteś gwiazdą.

10.Sex. Kiedyś było to coś tajemniczego i pociągającego. Dziś aby zobaczyć , jak robią to dwie obce zupełnie osoby wystarczy udać się na byle jaka porno stronkę. bez problemu znajdziesz tam akcje nawet z udziałem tych z # 9 (nomen omen 6x9). Wkrótce masz tego przesyt. Dziś nawet śmierdzące skarpety podobno muszą być i są zwane w reklamach "sexy".

 

PIĘĆ zjawisk które nie zostały zniszczone.

 

1.Nieuzasadniony zachwyt. Jeśli myślisz że  .com (kropka,com) powoduje że ludzie zaczynają myśleć, jesteś w błędzie. Niczym nie uzasadniona wiara  w zwycięstwo nowych technologi przemieniła się w media społeczne  a ostatnio przybrała formę i-Pad ( zmieniającego-życie) Nie jestem pewien że tak i że na lepsze.

2.Wiara w mądrość tłumu (społeczności). Możesz pomyśleć czemu nie. Każdy kto używa choćby Google wie , że najpopularniejsze rzeczy są rzadko dobre. Odnosi się to także do mądrości tłumu. Tłum ludzki nie jest mądrzejszy niż pojedynczy człowiek ale jedynie głośniejszy ( vide zwolennicy PO).

3.Male sklepiki i butiki. Ani Amazon ani e-Bay niezależnie od czynionych wysiłków nie zdołały wyeliminować małych sklepików. Jest to jedno z nielicznych zjawisk jakie ocalało.

4.Złudzenia. Internet pozwala ludziom odnaleźć się po raz drugi. Nawet ktoś kto swoich kolan nie widział już od 10 lat. " maczo w średnim wieku, potrafi swoje marzenia , uczucia i wiarę w swoje możliwości rozpalić do czerwoności  choć może nie do białego (ranka),

5.Syndrom Chuk'a Norris'a. Są ludzie którzy myślą że są jak on czyli ; " tylko Chuck Norris potrafi zabić Chucka Norrisa ale nawet wówczas potrafi się "sklonować" ( odtworzyć)

 

PS. Przepraszam Czytelników za osobiste wtręty , ale taki mam niezniszczalny charakter jak osobniki z pięciu ostatnich punktów.

 

Opublikowano: 11.03.2018 12:47.

Ignacy Baczewski - Polak Mały

ps.

tekst ten zamieszczony jest na portalu Salon 24.
Tu zamieszczam po uzyskaniu osobistej zgody autora.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.1 (głosów:4)