Były przemysł byłej Polski

Obrazek użytkownika wilre
Gospodarka

MEMENTO

Oczywiście, że likwidują wszystko - tyle, że u nas na Śląsku to oznacza nie tylko biedę i bezrobocie, ale po prostu śmierć całej miejscowości. Tak to urządzili Prusacy i tak to kontynuowała PRL - przemysł ciężki i osiedla robotnicze. Jak przemysł pada, nie pozostaje nic. Tylko bieda, stare sypiące się mieszkania zakładowe i zasiłki na przeżycie.
To wszystko bzdura, nie o żadne oszczędności chodzi - oni wolą płacić odprawy i wcześniejsze emerytury, byle tylko zlikwidować nasz polski przemysł.
]]>ESKA]]>

]]>Czesi kupili polską kopalnię, zwiększyli załogę i kopią węgiel]]>
 

Był sobie polski przemysł

  • Nie ma zakładu, zostały pytania

    Nie ma zakładu, zostały pytania

    Nie ma zakładu, zostały pytania

    Przyczyn upadku Zakładów Radiowych im. Kasprzaka było wiele. Nie wiadomo, czy o jego ostatecznym upadku zdecydowały błędy kierownictwa, nietrafione produkty, brak polityki przemysłowej państwa, czy fakt, że grunty, na których stała fabryka, były bardzo łakomym kąskiem.Wiadomo natomiast, że historia wielu polskich zakładów elektronicznych mogła potoczyć się zupełnie inaczej.

    ]]>Czytaj więcej o: "Nie ma zakładu, zostały pytania"]]>
  • Historia na dwóch kółkach

    Historia na dwóch kółkach

    Historia na dwóch kółkach

    Kiedyś Romet był nie tylko potentatem na rynku krajowym, ale również największym producentem rowerów w Europie. Dzisiaj na miejscu bydgoskiej fabryki powstaje market meblowy, a jej park maszynowy już dawno pocięto palnikami na złom. Marka jednak przetrwała, wciąż produkuje jednoślady i wiedzie jej się coraz lepiej.
     

    ]]>Czytaj więcej o: "Historia na dwóch kółkach"]]>
  • To była perełka wśród polskich zakładów

    To była perełka wśród polskich zakładów

    To była perełka wśród polskich zakładów

    W 2010 roku z okazji 200. rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora wyprodukowana została specjalna, limitowania seria fortepianów opatrzonych logo Calisia. Mało kto jednak wie, że instrumenty powstały w Chinach, bo słynna polska fabryka przestała istnieć 3 lata wcześniej.

    ]]>Czytaj więcej o: "To była perełka wśród polskich zakładów"]]>
  • Państwo aktywne w gospodarce

    Państwo aktywne w gospodarce

    Państwo aktywne w gospodarce

    Aby rozwijać polski przemysł, konieczne jest zaangażowanie państwa w gospodarkę. Stworzenie systemu wspierania krajowych przedsiębiorców podejmujących inwestycje przemysłowe powinno być jednym z filarów polityki gospodarczej rządu.

    ]]>Czytaj więcej o: "Państwo aktywne w gospodarce"]]>
  • Jak odbudować przemysł

    Jak odbudować przemysł

    Jak odbudować przemysł

    Obniżenie podatków, stworzenie systemu finansowania i wspierania inwestycji przemysłowych, promocja ponadzakładowych układów zbiorowych czy reforma systemu kształcenia zawodowego - to najważniejsze propozycje zespołu Komisji Krajowej NSZZ Solidarność ds. rozwoju przemysłu. 

    ]]>Czytaj więcej o: "Jak odbudować przemysł"]]>
  • Liczą się nie tylko zyski

    Liczą się nie tylko zyski

    Liczą się nie tylko zyski

    Dawniej wokół dużych zakładów przemysłowych koncentrowało się życie społeczne całych miast. Dziś firm utożsamiających się z miejscem, w którym działają i starających się robić coś dobrego dla lokalnych społeczności, jest niestety coraz mniej.

    ]]>Czytaj więcej o: "Liczą się nie tylko zyski"]]>
  • Upadek polskiego potentata

    Upadek polskiego potentata

    Upadek polskiego potentata

    Dyrekcja wspólnie z załogą zakładu uznała, że jedynym wyjściem z dramatycznej sytuacji jest utworzenie spółki pracowniczej, która odpłatnie przejęłaby mienie zakładu. Pomysł został jednak odrzucony przez Ministerstwo Skarbu, które argumentowało, że ta ścieżka prywatyzacyjna jest możliwa wyłącznie w przypadku zakładów w dobrej kondycji finansowej. Decyzja ministerstwa dla zakładów w Błoniu była niczym wyrok. 
    ]]>Czytaj więcej o: "Upadek polskiego potentata"]]>
  • Legendarna polska ciężarówka

    Legendarna polska ciężarówka

    Legendarna polska ciężarówka

    Z taśm starachowickiej Fabryki Samochodów Ciężarowych zjechało ponad 630 tys. ciężarówek. Samochody z logo Star można było spotkać w tak odległych zakątkach świata jak Libia czy Birma. W szczytowym okresie zakład zatrudniał wraz z filiami prawie 23 tys. osób.

    ]]>Czytaj więcej o: "Legendarna polska ciężarówka"]]>
  • Zakład upadł, winnych nie ma

    Zakład upadł, winnych nie ma

    Zakład upadł, winnych nie ma

    Przyczepy kempingowe, żaglówki, kajaki, ozdoby choinkowe, młynki do kawy, miksery, a także miny przeciwpancerne, granaty oraz bomby lotnicze - to wszystko produkowały w swojej bogatej historii Zakłady Sprzętu Precyzyjnego w Niewiadowie. Kiedyś fabryka zatrudniała 2,5 tys osób. Od 2011 roku znajduje się w stanie upadłości.

    ]]>Czytaj więcej o: "Zakład upadł, winnych nie ma"]]>
  • Tanią siłą roboczą nie zbudujemy dobrobytu

    Tanią siłą roboczą nie zbudujemy dobrobytu

    Tanią siłą roboczą nie zbudujemy dobrobytu

    Polacy mało zarabiają, niskie wynagrodzenia generują niewielki popyt, co z kolei przekłada się na niskie wpływy budżetowe. W efekcie mamy niewydolne państwo i ubogie społeczeństwo. Aby to się zmieniło, ludzie muszą więcej zarabiać, a te dobrze płatne, stabilne miejsca pracy powinny być tworzone w przemyśle - mówi prof. Jerzy Żyżyński.

    ]]>Czytaj więcej o: "Tanią siłą roboczą nie zbudujemy dobrobytu"]]>
1]]>2]]> ]]>>]]>

]]> SEE]]>

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.6 (11 głosów)

Komentarze

Ja pamiętam, że zmiany przepisów powodowały, że przedsiębiorstwo zaczynało przynosić straty. Pamietam co najmniej 3 tego rodzaju zmiany:

1) Przeszacowanie majatku trwałego i zapasów, tak że przedsiębiorstwa musiały nagle zapłacic za kilka lat wstecz należności wynikające z nowych cen. W znajomej spółdzielni ogrodniczej, drewno dębowe na beczki zamieniono nagle na opałowe, żeby nie uiszczać tych opłat.

2) Gwałtowny wzrost opodatkowania kredytów (nawet o 100% m-cznie np. w styczniu 1990). W socjalizmie prawie wszystkie przedsiębiorstwa korzystały z kredytów obrotowych.

3) Ustawa "popiwkowa". Przedsiębiorstwo, które dało pracownikom podwyzki było karane restrykcyjnym podatkiem.

Francuzi, którzy kupowali jakąś część przedsiębiorstwa śmieli się, że u nich przy pomocy tego rodzaju przepisów upadło by każde przedsiębiorstwo. Opowiadał to znajomy tłumacz.

Młodsi Polacy wiedzą tylko, że nic się nie opłacało, ale nie wiedzą, że było to celowo doprowadzone do zapaści finansowej. Zresztą podobnie wygląda to teraz z kopalniami oraz lasami państwowymi.

Vote up!
8
Vote down!
0
#1459904

-

Wszystkie punkty 10/10

Dzięki za ten wpis. Zbrodni o takim r o z m i a r z e  tragedii  dla Narodu - nie było na tej ziemi n i g d y.
I nie było takiego zastraszenia?/ zaślepienia?  milczącej większości polskojęzycznej.

Krwawa zapłata za to jest pewna. Już trwa.
Godzina ostatecznej zapłaty niewiadoma.

Vote up!
4
Vote down!
0


,,żeby głosić kłamstwo, trzeba całego systemu, żeby głosić prawdę, wystarczy jeden człowiek”.

#1459926

I przerażająca ta obojętna, milcząca większość. Przykładem tej obojętności jest fakt, że ten wpis, jakże istotny i unaoczniający, co dzieje się w Polsce do dnia dzisiejszego, gnije w piwnicy Niepoprawnych.

Vote up!
6
Vote down!
-2

Lotna

 

#1459931

Jestem tu zaledwie od kilku dni, ale stwierdzam, że artykuły pokazujące prawdę o prawdziwych korzeniach sytuacji w Polsce i ogólniej rzecz biorąc na świecie raczej nie są publikowane na stronie głównej. Nazwanie po imieniu środowisk związanych od zawsze z Usraelem skutkuje nie umieszczaniem wpisu w takim miejscu, by więcej czytelników mogło się z nim zapoznać. Również jak zauważyłem, jakakolwiek krytyka świetej krowy czyli Kościoła katolickiego skutkuje dokładnie tym samym.

Vote up!
1
Vote down!
-1

Napierw będą cię ignorować ,później będą się z ciebie śmiać, jeszcze później będą atakować, na końcu dopiero wygrasz.
Mahatma Gandhi (1869-1948)
www.nexxblog.wordpress.com

#1459962