Zmiana premiera

Obrazek użytkownika Traczew
Kraj

Przed momentem pani Mazurek przekazała oficjalną informację o przykrym fakcie. Na posiedzeniu Komitaetu Politycznego PiS, premier Beata Szydło złożyła dymisję, którą przyjęto. A więc dwuletni okres premierowania Beaty Szydło dobiegł końca, a zastąpi ją Mateusz Morawiecki.

Przyznać trzeba, że na coś takiego się od dwóch trzech tygodni zanosiło. Były przecieki od anonimowych PiSowców, niejasne wypowiedzi liderów itd. Dziś wyjaśniło się wszystko. Beata odchodzi, będzie Mateusz. 

Jak tę sprawę widzę? Odejście premier Szydło nastąpiło w momencie najgorszym z możliwych. Przede wszystkim, przed południem rząd Szydło obronił się w parlamencie, bo PiS votum nieufności PO odrzucił, ale w parę godzin później pani premier złożyła dymisje na forum partyjnym. Teraz POwcy będą się przechwalać, że rząd Szydło obalili, gdyż kierownictwo PiS MUSIAŁO UZNAĆ SŁUSZNOŚĆ oskarżeń PO pod adresem rządu Szydło sformułowanych dziś rano i zmusili ją do dymiesji. Taka będzie narracja. Zapewne poza elektoratem PO nikt tego nie kupi, ale huczek w tej sprawie będzie. Po drugie. Dymisja Szydło nastąpiła po 6 tygodniach grilowania rządu i pani premier przez własny obóz pod hasłami rekonstrukcji rządu. Pisałem już o tym, nie będę się powtarzał, ale podkreslić trzeba że było to widowisko uwłaczające pani premier. Po trzecie. Premier Szydło ma dużą popularność - wystarczy zerknąć na media społecznościowe, gdzie jest dość powszechnie chwalona. Jest więc pewnym ryzykiem odsuwać popularną PBS. Po czwarte. Używa się argumentu, że nowy rząd musi zadbać o wizerunek Polski w świecie itd. Na spór Polski z UE i de facto z Berlinem wpływa przede wszystkim konflikt Brukseli z Sejmem, a nie z rządem (w sprawie TK, czy sądów). No i na koniec - rząd ma sukcesy co jest dość powszechnie doceniane i teraz zmiana Pani Premier? Cóż, zobaczymy jak to zostanie odebrane. 

Nie chcę dywagować i poszukiwać realnych przyczyn tej dymisji. Bo, że to co usłyszeliśmy od Mazurek, to takie ble ble. Trudno wskazać na realne przyczyny. A może Szydło zaczęła coraz wyraźniej wyrastać ponad ludzi "z zakonu PC"? Tych Suskich (ps. Wazelina), Lipińskich, Kurskich, Błaszczaków, Tchórzewskich, Zielińskich. To możliwe i to może być prawdziwy powód dymisji PBS.

Jakim premierem będzie Mateusz Morawiecki? Zobaczymy dopiero, czy jednak znajdą się sposoby na ocieplenie Jego wizerunku? Wizerunku PBS nie trzeba było ocieplać. PMM trzeba będzie. A swoją drogą potraktowano elektorat PiSu jak "mięso armatnie". Nieładnie.

Na koniec pozwolę sobie wyraźić oburzenie z treści wystąpień Scheta czy Trzaskowskiego podczas dyskusji nad votum. Tylu bzdur nie słyszałem dawno.

 

 

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.4 (głosów:11)