Lublin pamięta o Zbrodni Wołyńskiej – relacja z 1 listopada 2017

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kraj

Krzyż Wołyński w Lublinie, który znajduje się na cmentarzu Wojskowo-Komunalnym przy ulicy Białej od wczesnych godzin porannych był miejscem modlitwy za pomordowanych Rodaków na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich. Wielu Lublinian udając się na mogiły swoich najbliższych stawia sobie jako obowiązek zapalić znicz pamięci pod Krzyżem Wołyńskim.

Bardzo wymownym znakiem było kiedy ojciec trójki dziewczynek w wieku około 5 – 10 lat, tłumaczył im jak Rodacy zostali w sposób okrutny pomordowani tylko dlatego że byli Polakami. Wielu Kresowian również dzieliło się doświadczeniem, jaka tragedia dotknęła ich rodziny na Wołyniu.

Wsłuchiwałem się z wielką uwagą w te relacje, które były skrywane być może w ich sercu od 1943 r. Znaczący jest fakt że wiele młodzieży, harcerzy i środowisk patriotycznych posiada w swoim harmonogramie obowiązek udania się pod Krzyż Wołyński, aby pomodlić się i zapalić znicz.

O godzinie 11 kilkunastu Kresowian odmówiło różaniec za pomordowanych Rodaków i wokół tych płonących zniczy b. przejmująco brzmiał głos – Wieczny odpoczynek racz dać Im Panie. Z każdą godziną wokół krzyża przybywa więcej zniczy i ta wielka łuna ognia jest wymownym znakiem, wołającym do Boga za dusze pomordowanych.

Lublinianie przystając przy Krzyżu opowiadają również obejrzany film Wołyń podsumowując to tak, że człowiek nie jest dzisiaj w stanie, ani pojąć, ani uwierzyć jakich okropności dopuścili się nacjonaliści ukraińscy na Polakach. Padają również słowa wagi politycznej między innymi takie: Ukraińcy mordowali Polaków, aby mogli swobodnie budować dobrobyt swojego narodu, a Polacy obecni na Kresach w tym dziele im przeszkadzali. Stąd rodzi się następne pytanie: to dlaczego dzisiaj nie budują swojego dobrobytu na Ukrainie, a przyjeżdżają i szukają tego dobrobytu w Polsce i na świecie.

Lublinianie zatrzymują się przy Krzyżu, aby chociaż przez chwilę pomodlić się za Rodaków, o których zagładzie kazano milczeć przez 70 lat, o których pamięć wymazano ze wszystkich podręczników szkolnych. Przy Krzyżu była zawsze osoba która się modliła.

Bardzo wzruszające były chwile kiedy rodzice prosili dzieci, aby uczyniły znak krzyża i się pomodliły za pomordowanych. Wielokrotnie powtarzałem że najważniejszą działalnością środowisk kresowych, powinna być praca ukierunkowana na pomnik jako miejsce zadumy, modlitwy, uroczystości i spotkań.

Przez ponad 70 lat trzymano Kresowian za gardło, aby czasami nie wypowiedziano słowo Wołyń. Na prawdziwość tego twierdzenia niech świadczy fakt, że garnięto się oto w tych godzinach do mnie z różnymi informacjami, dotyczącymi Kresów ale i pytaniami.

Wielokrotnie musiałem odpowiadać na pytanie: kiedy w Lublinie stanie Pomnik pomordowanych na Wołyniu i dlaczego ta procedura tak długo trwa?! Kto stawia trudności, kto blokuje tą inicjatywę, dlaczego procedura upamiętnienia Rodaków na polskiej ziemi w naszym mieście, musiała trwać 6 lat.

Dlaczego ta procedura postawienia pomnika tak długo trwała, to miałem argument w tym samym dniu, kilka godzin później. Otóż z wieńca, który złożył podczas uroczystości wmurowania Aktu Erekcyjnego pod pomnik Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, reprezentujący Panią Prezes Rady Ministrów zginęła miedzy godziną 14 -17 szarfa z napisem „Prezes Rady Ministrów Beata Szydło”.

Nie wiadomo kto to zrobił! Tak samo nie wiadomo było, kto utrudniał przy procedurze uzyskania pozwoleń, decyzji, zgód na budowę pomnika.

Krzyż Wołyński znajduje się na cmentarzu Wojskowo-Komunalnym jest bardzo skromny zrobiony z drzewa dębowego o wysokości 1,5 m z napisem Wołyń. Krzyż został poświęcony w dniu ustawienia 1 listopada 2012 r przez ks. prof. dr hab. Piotra Szczura z Kościoła Rektoralnego pw. Wszystkich Świętych ul. Lipowa 16.

W następnych latach Krzyż obłożono kamieniami, aby symbolizował zbiorowy grób pomordowanych Rodaków na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich. Przez pięć lat od ustawienia Krzyża Wołyńskiego ciągle padają argumenty, że to miejsce powinno być bardziej wymowne, bo Kresowianie na to zasługują. Od dwóch lat jest zapewnienie Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej o podjęciu inicjatywy na wykonanie projektu oraz realizację, aby to miejsce przemawiało z godnością o tej ofierze życia Polaków. I oprócz słów wyrażających chęć podjęcia tematu nic się nie dzieje, słowa i jeszcze raz słowa, za którymi nie idzie żadna inicjatywa.

Nikt tematu upamiętnienia Polaków pomordowanych na Wołyniu w Lublinie nie podejmie, oprócz Kresowian i mówię to z całą odpowiedzialnością, bazując na doświadczeniu budowy pomnika.

wieczór. Krzyż Wołyński otoczony wieloma zniczami tworzy jedną łunę ognia i patrząc na powyższe w skupieniu i ciszy wieczoru, jestem przekonany, że modlitwa zanoszona w tym miejscu do Boga Wszechmogącego za wszystkich Męczenników Wołynia i na Kresach Południowo-Wschodnich została wysłuchana.

Zdzisław Koguciuk

 

P.S

Otrzymałem 2 listopada e-maila, tej treści: „Zwracam się z prośbą o zamieszczenie powyższej relacji na stronach internetowych. Z poważaniem Zdzisław Koguciuk” Co też z przyjemnością czynię. Podkreślenia w tekście pochodzą od autora bloga S. T. Roch

 

Zdzisław Koguciuk

20-560 Lublin

tel. 698967884

E-mail: zdzislawko@poczta.onet.pl

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:10)

Komentarze

Panie Zdzisławie Koguciuk z Lublina gorąco dziękujemy za przesłane świadectwo wiary i miłości do Boga i człowieka, do Męczenników Wołynia i Kresów. Oni pod tym lubelskim krzyżem i wieloma innymi miejscami upamiętnień w całym kraju, znajdują modlitwę, ofiarę i żywą pamięć wobec nieludzkiej śmierci, podczas banderowskiego ludobójstwa, a potem wobec nieludzkiego traktowania przez 74 lata, wpierw w ZSRR, a dziś w niepodległej Ukrainie. Niech dobry Bóg wynagródzi tę piękną i tak błogosławioną pracę dla ojczyzny. Gorąco Pana i Kresowian w Lublinie i w okolicach pozdrawiamy. Z Panem Bogiem

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1551774

W wielu miastach i wsiach znajduja sie  krzyze albo obeliski z pamiatkowymi napisami, byc moze nie wszedzie jest napis w sprawie wolynskiej, ale pamiec pozostaje. Po ilisci swiec i lampionow mozna stwierdzic jak zywa jest pamiec o utraconych, straconych czy pozostawionych. Moim nieudolnym cytatem ,mickiewiczowskim zakoncze moj wpis:"Jesli zapomne o nich, Ty Boze zapomnij tez o mnie". Taki napis jest na kamieniu cmentarnym w malym miasteczku na Mazurach.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Gosia

#1551798

Pomordowani oraz ich rodziny przebijają się przez bezduszność przeciwników prawdy o zbrodni. I niebawem doczekają się pełnego zadośćuczynienia tej niebywałej krzywdy. Wcześniej czy później opadną kajdany politycznej poprawności gdyż prawdy nie da się ani zamilczeć, ani zakrzyczeć.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Apoloniusz

#1551811

Do wydrukowania ulotka w pdf i rozdania podczas Marszów Niepodelgóści w całej Polsce!!! i cały artykuł na stronie:
https://akademiapolityczna.wordpress.com/2017/11/05/narod-polski-musi-pr...
NARÓD POLSKI MUSI PRZEJĄĆ WŁADZĘ BEZPOŚREDNIO BO RZĄD I PREZYDENT SOBIE NIE RADZĄ! CZAS JEST WŁAŚCIWY! TRZEBA SIĘ SZYBKO PRZYGOTOWAĆ!
ANALIZA SYTUACJI:

W Polsce wiele się rozmawia na wszelkich forach gospodarczych, spotkaniach, targach, zadając sobie pytania jak uzdrowić polską gospodarkę żeby ona się rozwijała. Niestety prawie nikt nie dotyka sedna sprawy tj. kwesti tworzenia prawa i kwestii tworzenia pieniądza. Jeśli dalej będziemy omijać szerokim łukiem te dwie najważniejsze kwestie, to możemy rozmawiać w nieskończoność tracąc czas i nic z tego dalej nie będzie a polska gospodarka dalej będzie się chylić ku upadkowi a kraj będzie pchany ku biedzie i zniewoleniu!

Podstawowym problemem jest to że W POLSCE RZĄDZI RZĄD ŚWIATOWY A NIE RZĄD POLSKI! Nowy Rząd Światowy używa wojska, prawa i pieniądza do dominacji nad światem. Rządzi on za pomocą swoich agend prawie w każdym kraju na świecie, w tym w Polsce. Agendami NWO w Polsce są: Sejm Senat Prezydent (bo oni tworzą prawo w interesie NWO a nie w interesie Polaków) sądy i prokuratura (okupacyjny aparat zniewolenia Polskiej ludności) wojska NATOowskie (to na wypadek gdybyśmy się zbuntowali) oraz KNF (Krajowy Nadzór Finansowy) NBP (Narodowy Bank Polski) RPP (Rada Polityki Pieniężnej) które zarządzają polskim pieniądzem (złoty) w interesie zagranicznych bankierów i NWO a nie w interesie Polaków.

ROZWIĄZANIE:

1.NARÓD POLSKI MUSI PRZEJĄĆ WŁADZĘ BEZPOŚREDNIO!

PIS na który tak liczyliśmy zawiódł. Żadnych przełomowych i niezbędnych reform ustrojowych, prawnych ani gospodarczych nie przeprowadzono. Otwarło nam się okienko w historii żeby odzyskać w pełni suwerenność a PISowskie rządy tracą cenny czas. Naród polski jeśli poważnie chce realnych zmian na lepsze, to musi przejąć władzę bezpośrednio. Innej drogi nie ma. Jest to możliwe na podstawie Art. 4.Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, według której ‘Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu’, a ten konstytucyjny ‘Naród’, ma prawo sprawować tą władzę bezpośrednio, w każdy zgodny lub nie sprzeczny z prawem sposób – co najmniej przez sprawdzanie: stopnia, jakości, właściwości i skuteczności, wykonania i wykonywania Prawa Rzeczypospolitej Polskiej przez funkcjonariuszy i urzędników publicznych, utrzymywanych przy życiu z środków publicznych konstytucyjnego ‘Narodu’, to jest, z środków pochodzących z naszych podatków. Nastąpił czas najkorzystniejszy do wprowadzania przewidzianych istniejącym prawem zmian, niezbędnych do zabezpieczenia dobrej przyszłości dla nas i pokoleń następnych. Kierować się przy tym należy przestrogą wyrażoną przez prof. Feliksa Konecznego, w jego książce pod nazwą ‘Święci w Dziejach Narodu Polskiego’: ‘Prawo jest dla tych, którzy są dość silni, aby przeciwstawić się bezprawiu, dla słabych bezprawie może łatwo stać się prawem.’

2.MUSIMY WPROWADZIĆ W POLSCE NOWE PRAWO. Obecne prawo TALMUDYCZNE należy wyzerować i wprowadzić w jego miejsce prawo DEKALOGU. Następnie będziemy tworzyć krótkie prawo i sądzić na podstawie precedensu. Obywatele będą tworzyli oddolne Sądy Obywatelskie wybierając spośród siebie sędziów i będą sądzili na podstawie dekalogu. Tym sposobem unieruchomimy obcą agendę okupacyjną rządów NWO w Polsce, jaką są niewątpliwie obecne sądy i prokuratura.

3.MUSIMY WPROWADZIĆ WALUTĘ RÓWNOLEGŁĄ W CAŁEJ POLSCE NIEWYMIENIALNĄ NA ZŁOTY ANI NA INNE WALUTY. Wprowadzenie tej waluty równoległej jest priorytetem bo to pozwoli nam rozwinąć skrzydła gospodarczo. WSZELKIE CUDY GOSPODARCZE KTÓRE MIAŁY MIEJSCE W HISTORII POPARTE BYŁY POTĘŻNYMI ŚRODKAMI FINANSOWYMI. Bez kasy nic się nie da zrobić! Walutę równoległą można by wprowadzić również i teraz bo z tego co mi wiadomo nie ma do tego przeciwskazań prawnych, ale obecne NWO-wskie rządy w Polsce nie są tym zainteresowane. Nie mówiąc już o NBP, KNF, RPP które w interesie Polaków z pewnością nie działają.

W związku z powyższym musimy jako naród bardzo szybko się zebrać. Musimy stworzyć Obywatelskie Centrum Ekseperckie (OCE) które błyskawicznie wypracuje konkretne rozwiązania ustrojowe i gospodarcze dla Polski, przygotuje konkretne ustawy do wdrożenia. Jak tylko będziemy gotowi, władzę przejmie bezpośrednio Naród Polski. Trzeba się spieszyć. Otwarło nam się teraz własnie okienko w historii które musimy natychmiast wykorzystać aby odzyskać pełną suwerenność polityczną i gospodarczą Polski!

Zapraszam wszystkich chętnych ekspertów i specjalistów do włączania się w projekt Obywatelskiego Centrum Eksperckiego którego zalążki już powstają. Piszcie do mnie na adres teresagarland@fidespolska.pl oraz teresagarland1@gmail.com

Dopóki nie zrobimy zbiórki narodowej wśród społeczeństwa Polskiego na OCE , to eksperci będą działali na zasadzie wolontariatu. Na finanse ze źródeł rządowych (działających w interesie NWO) jasne jest że nie możemy liczyć."

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

Niepoprawny antykonformista - IDEA i MYŚL - jedyne co nas łączy w tej wojnie informacyjnej i dzięki nim zwyciężymy.

#1551835

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Wielkie nazwiska uprawdopodobniają największe idiotyzmy, gdyż tłum ma naiwną pewność, że wielcy ludzie bredzić nie mogą. (Zbigniew HERBERT)

#1551862