Wnuk założyciela Arabii Saudyjskiej, władca firm z których produktów na pewno korzystasz, aresztowany za... korupcję

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Świat

Władze Arabii Saudyjskiej zatrzymały pod hasłami walki z korupcją 11 książąt oraz 38 byłych i obecnych ministrów, deputowanych i biznesmenów. Są oni przetrzymywani w hotelach w Rijadzie.

To straszne być więzionym w pięciogwiazdkowym hotelu. Jak oni dadzą radę?

Za wszystkim stoi 32 letni książę Muhammad ibn Salman, następca tronu o głupkowatym wyglądzie,
a wiadomo, jak jest się głupim i niepewnym gościem, który wie, że nie zasługuje na to co posiada, to stosuje się dyskredytujące konkurencję formy przemocy.

Aresztowanie za korupcję w islamskim kraju totalitarnym? Brzmi to cokolwiek zabawnie. Pytanie kogo korumpował Al-Walid ibn Talal, obrzydliwie bogaty ale niesłychanie inteligentny i przedsiębiorczy gość, skoro w Arabii Saudyjskiej król ma władz absolutną, króla? Zwykła walka o władzę pomiędzy kuzynostwem. Korumpował służby specjalne, wojsko, urzędników, po co? No chyba nie dla przyjemności.

Al-Walid ibn Talal zajmuje 50. miejsce w zestawieniu miliarderów Bloomberga, a jego majątek szacowany jest na 19 md dol. Nieszczęśnik posiada:

- akcje Citigroup,

- 5 proc. akcji Apple, dziś wycenianej na 900 mld dol. no cholera, jeśli posiad 5 procent akcji, to wartość akcji technologicznego giganta wynosi 45 mld dolarów. Nie dziwota, że w Ameryce mają kryzys, skoro dziennikarze Bloomberga nie potrafią liczyć procentów. No bo kto ma recenzować idiotyczne posunięcia rządu i instytucji finansowych?

- 5,3 proc. akcji przewozowej firmy Lyft,

- zainwestował 400 mln dol. w chińską platformę e-handlu JD.com,

- ma 5,8 proc. udziałów na świecie w sieci hoteli, AccorHotels, Four Seasons Hotels & Resorts,

-  5 proc. pakiet 21st Century Fox, która z kolei ma udziały w Fox, Fox News, National Geographic i Endemol,

- udziały w saudyjskich przedsiębiorstwach z sektora energetycznego, handlowego czy petrochemicznego,

- od Credit Agriole za 1,5 mld dol. kontrolny pakiet akcji w Banque Saudi Fransi,

- 33 proc. pakiet akcji w Jeddah Economic, firmie, która buduje najwyższy budynek świata,

- linie lotnicze Flynas czy producenta żywności Savola,

- W 2011 r. ten nieszczęśnik kupił za 300 mln dol. 4.9 proc. pakiet akcji Twittera,

Więzień posiada nadziewanego diamentami Mercedesa Benz SL 600 oraz kilka modeli Lamborghini i Ferrari. Lubi latać. Ma wartego 500 mln dolarów Airbusa A380 i Boeing 747 za 200 mln.

Biedak. Kto wie, może o czystkach Arabowie wiedzieli dużo wcześniej, stąd ewakuują się z kraju i budują zamknięte osiedla, jak to dla 7000 Saudyjczyków w Warszawie. Spoko, katolik nie będzie miał tam wstępu. Ale agresywny uchodźca również, bo nie po to ich nie wpuszczają do swojego kraju, aby mieć z nimi cokolwiek wspólnego. A wy, ile macie milionów?

Cholera, facet jeździ samochodem, którego jedno koło jest droższe niż wszystkie samochody, które posiadałem w życiu. Ja też miałem ropę, ale na dziąśle, jak byłem mały....

Tymczasem wielu na zachodzie się boi, że te firmy upadną albo będą miały znaczące trudności. Co mi tam, ja nie korzystam z Twittera.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.3 (głosów:11)

Komentarze

na podstawie wygladu...? Czy naprawde przystoi powaznemu czlowiekowi?

Tym bardziej, ze ibn Salman ukonczyl studia prawnicze , przez wiele lat pracowal "w biznesie", pozniej na krolewskim dworze a dopiero - jak nabral doswiadczenia zaczal pelnic funkcje panstwowe... Jego ojciec - krol Arabii Saudyjskiej ma jeszcze kilku synow - w tym... pierwszego arabskiego astronaute... - wiec gdyby Salman nie nadawal sie - otrzymalby wysokie stanowisko honorowe - bez odpowiedzialnosci.

Jak zapowiedzial (aktualny krol ma 81 lat) nastepca tronu - bedzie wprowadzal w Arabii Saudyjskiej dosc radykalne reformy - odchodzac od modelu panstwa opartego na rygorystycznym islamie - i pewnie ma w zwiazku z tym wielu wrogow... z ktorymi postanowil sie rozliczyc. Nie jest tez wykluczone, ze postanowil ukrocic finansowanie radykalow islamskich przez bogatych saudyjczykow - co mialo i ma miejsce (najlepszy przyklad to Bin Laden).

Dlaczego firmy zachodnie, ktorych udzialowiec jest saudyjskim ksieciem  mialyby upasc - zupelnie nie rozumiem. Nawet w przypadku jego smierci - akcje przejda na kogos z rodziny lub na rzecz skarbu panstwa (krola) - a kazdy moze sprawdzic, ze w zarzadach firm, ktorych akcje brane sa pod uwage - saudyjczycy nie zasiadaja.

Nalezy raczej ze spokojem obserwowac rozwoj sytuacji - bo aktualny nastepca tronu zamiary ma godne poparcia - a co z nich wyniknie - zobaczymy. 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1552021

Czystka na szczycie władzy nie jest zdaje się tak prosta operacja jak opisana wyżej, Arabia za głównego wroga uważa Iran...a dziś poprosiła o pomoc zbrojna Izrael - przypadek...?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1552031

Jeżeli ta pani po prawej stronie jest alegorią korupcji to muszę stwierdzić, że trafiłeś jak kulą w płot.

To coś wygląda zupełnie inaczej, przede wszystkim to  konus, po drugie gębę ma tak  fatalną, że co bardziej wrażliwy na estetykę osobnik mógłby puścić pawia.

Bardzo proszę o zachowanie choćby miniumum realizmu i nie robienie z pokraki jakiejś piękności, bo to kpina w biały dzień.

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1552074