Prof. Leszek Balcerowicz na święta

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Kraj

Od  długiego czasu rządy PiS krytykuje prof. Leszek Balcerowicz, którego złośliwie nazwę „geniuszem polskiej ekonomii”. Leszek Balcerowicz na Facebooku zamieszcza nawet trzy napastliwe posty dziennie:

 

Ludzie maja krótką pamięć. Podobno „pamięć polityczna” trwa 7 lat. W tym miejscu postaram się przypomnieć najbardziej zapomniany sukces Leszka Balcerowicza.

 

Schładzanie gospodarki

 

Gdy koalicja Akcji Wyborczej Solidarność i Unii wolności obejmowała w 1997 r. władzę po rządach SLD i PSL, oficjalna stopa bezrobocia wynosiła wówczas nieco ponad 10%. Gdy SLD i PSL obejmowało władzę po rządach prawicy okrągłostołowej – stopa bezrobocia  w 1993 r. wynosiła ponad 16%.

 

Pamiętajmy, że Polska wtedy nie należała do UE, nie było przepływu pracowników i ci wszyscy ludzie musieli pracować w Polsce (ewentualnie przeważnie nielegalnie za granicą). Rządy likwidującej od 1993 r. bezrobocie lewicy (oraz wzrost gospodarczy) się skończyły i znienawidzoną komunę w 1997 r. odsunięto od władzy na rzecz... nadchodzącej katastrofy.

 

Główną działalnością tego „wybitnego ekonomisty” („terapia szokowa” początku transformacji ustrojowej) było schładzanie gospodarki – czytaj: niszczenia polskiej gospodarki. Bezrobocie za czasów rządów tego „geniusza polskiej ekonomii” oficjalnie urosło do 17,5% (grudzień 2001, dwa miesiące po zakończeniu rządów koalicji AWS-UW), ale ponieważ na efekty procesów gospodarczych trzeba czekać, bezrobocie rok później osiągnęło 20%. Oznaczało to tragedię dla wielu rodzin – bankructwa, samobójstwa, wyjazdy na stałe za granicę, biedę, pauperyzację – katastrofę wielu polskich gospodarstw domowych.

 

Należy zaznaczyć, że nieoficjalnie  faktyczne bezrobocie sięgało 27%-30% wśród wszystkich zdolnych do pracy!

 

Źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/bezrobocie-rejestrowane/stopa-bezrobocia-w-latach-1990-2017,4,1.html

 

Gdy AWS i UW w 1997 roku objęły władzę - 31 października 1997 roku Leszek Balcerowicz został wicepremierem i ministrem finansów, którą to funkcje piastował do 8 czerwca 2000 roku, by kilka miesięcy później zostać Prezesem Narodowego Banku Polskiego, czyli wciąż mieć wpływ na emisję pieniądza – temat strategiczny dla gospodarki.

 

Bezrobocie zaczęła spadać, gdy Prawo i Sprawiedliwość obejmowało władzę w 2007 roku, ale jego wysoka stopa utrzymywała się przez cały czas, do stycznia 2007 roku, gdy prezesem NBP był bohater tego artykułu.

 

 

„Gdyby nie szokowa terapia Balcerowicza, a potem schładzanie gospodarki pod koniec lat 90-tych średnia pensja wynosiłaby dziś nie 3,4 tys. zł a 5 tys. zł, a średni PKB na głowę nie 18 tys. dol., a 25 tys. dolarów” - Powiedział 17 grudnia 2009 roku na łamach TVN24BiS nielubiany przez media głównego nurtu (chyba teraz wiadomo dlaczego) Grzegorz Kołodko.

 

http://tvn24bis.pl/wiadomosci-gospodarcze,71/kolodko-gdyby-nie-balcerowicz-zarabialibysmy-wiecej,119167.html

 

To samo powiedział mi przy piwie w sierpniu 2000 roku mój kolega, prywatny przedsiębiorca i perkusista zespołu w którym wówczas grałem. Sytuacja dla zatrudnionych i małych przedsiębiorców robiła się dramatyczna. Utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, biurokracja, wzrastająca liczb przepisów i coraz, coraz to wyższe podatki – wszystko to wpływało na malejącą konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.   

 

„Zdaniem Kołodki, w wyniku planu Balcerowicza "zarżnięto" przemysł, a PGR-y zlikwidowano zamiast skomercjalizować. - Należało liberalizować, ale można tak było to zrobić, by osiągnąć lepsze efekty - podkreślił b. minister finansów. - Osiągnęliśmy wiele, ale można było osiągnąć więcej” – czytamy w dalszej części art. na TVN24BiS .

 

Tak właśnie było. Muszę teraz zmartwić wszystkich lewicowych, centrowych i prawicowych patriotów czytających ten tekst. Ludzie mają krótką pamięć i do wszelkich sukcesów czy opinii podchodzą emocjonalnie (nierozumnie) bądź ideologicznie. Wystarczy 7 lat, by jeden z najgorszych premierów – właśnie z czasów rządów koalicji AWS-UW, prof. Jerzy Buzek – był szanowanym europosłem, autorytetem wrogów tzw. „dobrej zmiany”.

 

W rzeczywistości cały boom gospodarczy z przełomu lat 1989/90 wziął się z „Ustawą Wilczka i Rakowskiego” z 1988 roku, która wprowadzona przez biuro polityczne PZPR, była oparta na Kodeksie handlowym z 1934 roku - jak przypomina ekonomista prof. Witold Kieżun (95 letni profesor wciąż imponuje sprawnością umysłu i jest dla mnie prawdziwym autorytetem – proszę wejść na Jego stronę na Facebooku i poczytać przemyślenia sędziwego profesora).

 

Panie Leszku, dziękujemy!

 

„Dziękujemy” Panie Prof. Leszku B., za sukcesywne niszczenie Polski. I na koniec zapytam, czy Pan wie ile polskich rodzin (miejsc pracy) zniszczył, i ile polskich dzieci przez Pana płakało?

 

Na koniec: ile Pan wysłał pieniędzy biednym i potrzebującym z Syrii i nie tyko? Proszę o dowody, pokwitowania, itd.

 

PS.

Jeśli pomiędzy polskimi patriotami nie zapanuje zgoda, dialog, a tylko będą się czepiać wzajemnie drobnostek i eksponować błahe różnice, Polska nigdy nie wydobędzie się z dna.

 

Wesołych Świąt 2017, ale przede wszystkim szczęśliwego III Tysiąclecia Polsko, a do tego potrzebne jest natchnienie Ducha Świętego!  

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:14)

Komentarze

ze strony:
https://akademiapolityczna.wordpress.com/2017/12/27/pilne-rozsylac-pracu...
"PILNE! ROZSYŁAĆ! PRACUJESZ ZA GROSZE W ZAGRANICZNEJ KORPORACJI?! ŻĄDAJ PODWYŻKI! 3 TYS.ZŁ NETTO TO MINIMUM EGZYZSTENCJALNE!
Jeśli pragniesz szacunku od innych, szanuj siebie samego i swoją godność! Fakty jednak pokazują że Polacy wciąż siebie nie szanują, dając się wykorzystywać pracując za głodowe stawki w zagranicznych korporacjach! Sprawę komplikuje na dodatek niewolnicza mentalność Polaków wbita w narodowe DNA! Czy tłumaczenie słowa „SŁOWIANIE” jako SLAVES czyli niewolnicy już wkrótce całkowicie się potwierdzi? Na to się zanosi! Właśnie władzę nad nami przejęli banksterzy… A Polacy co na to? NIC! W ogóle tego nie zauważyli! Wkrótce w Polsce wprowadzone zostanie NWO…. tego też pewnie Polacy nawet nie zauważą… obudzą się z ręką w nocniku, jak zwykle… kiedy nic się już nie da zrobić….

Teraz jest ostatnia chwila żeby się obudzić i wziąć sprawy w swoje ręce! Czy będzie to moje kolejne wołanie na puszczy?

Kiedyś jeden ekonomista powiedział mi że w Polsce mnimum egzystencjalne powinno wynosić 3 tysiące złotych NETTO czyli NA RĘKĘ!

Tymczasem Polacy biernie pozwalają na to żeby ich wyzyskiwały za grosze zagraniczne korporacje! Może nadszedł czas na upomnienie się o godne płace u zagranicznych ciemiężycieli? Ja myślę że tak! Uważam że jesteśmy we właściwym momencie aby upomnieć się o godne płace i podniesienie minimalnej wysokości płac do 3 tysięcy zł netto, w zagranicznych zakładach korporacyjnych na terenie Polski! Być może trzeba będzie zastrajkować!

Idzie ku wojnie. Uważam że korporacje nie będą teraz przenosić ich produkcji w tak niepewnym czasie do innych państw, gdy Polska jest krajem bezpiecznym! Korporacje muszą więc iść na ustępstwa i dać nam podwyżki jeśli będą chciały dalej funkcjonować i produkować! Zatem do odważnych świat należy! Żądajmy podwyżki płacy minimalnej w wysokości 3 tysięcy złotych netto we wszystkich zakładach w zagranicznych korporacjach na terenie Polski!

Polacy w końcu powinni powstać z kolan! Czy mamy jeszcze na tyle odwagi aby zaryzykować? Czy dalej wolimy być niewolnikami?

W międzyczasie Polski rząd jeśli chce dalej funkcjonować to musi natychmiast zamknąć wschodnie granice dla ekonomicznych imigrantów! Jeśli tego nie zrobi, to trzeba go OBALIĆ! Polacy potrzebują rządu POLSKIEGO a nie BANKSTERSKO-KORPORACYNEGO!

Uważam że nadszedł czas aby w polskie realia gospodarcze wprowadzić trochę godności dla osoby ludzkiej i wprowadzić trochę humanizmu ludzkiego, zamiast upadlać ludzi i wyzyskiwać ich na wszelkie sposoby, tworząc warunki do powstawania na terenie wszystkich gmin w Polsce, zagranicznych zakładów korporacyjnych, których jednym celem jest wyzyskiwanie Polaków!

To że zarobki w Polsce są niskie, to że polski przedsiębiorca nie może znaleźć rąk do pracy, oraz to że bezrobotny w Polsce zostaje pozostawiony sam sobie bez środków do życia, są wynikiem ZDRADY NARODOWEJ, tj.celowych działań rządu wraz z NBP oraz gmin, mających na celu maksymalny wyzysk Polaków w celu zapewnienia prawie bezpłatnej siły roboczej zagranicznym korporacjom należącym do banksterów! Banksteria za pomocą NBP, tak reguluje ilością pieniądza w obiegu w Polsce, aby go było na tyle mało, żeby nie można było podnosić zarobków Polakom bo wtedy oni (banksterzy) straciliby chętnych do pracy za głodowe stawki w ich korporacjach na terenie Polski. Może nadszedł czas żeby coś z tym zrobić? Zacznijmy od gmin! Jeśli Rady gminne chcą uniknąć masowych strajków pracowników pracujących w zagranicznych korporacjach na terenie ich gmin, powinny zażądać od zagranicznych korporacji, podwójnej podwyżki płac dla zatrudninych w zagranicznych korporacjach na ich terenie pracowników! Najniższa pensja powinna wynosić 3 tys.zł netto czyli na rękę!

p.s. Z tego co mi wiadomo to w Niemczech każdemu zarejestrowanemu bezrobotnemu, oraz imigrantowi Urząd Pracy opłaca media (wodę, prąd, gaz itp.). Jak myślicie skąd rząd niemiecki ma kasę żeby tak hojnie traktować niemieckich bezrobotnych i przybyłych do Niemiec Muzułmanów? Duma narodowa Polaków nie pozwala tego przyznać ale …. tak … jestem przekonana że to z naszej niewolniczej pracy w zagranicznych głównie niemieckich korporacjach!

Teresa Garland

Powyższy artykuł jest moja osobista opinią."

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Niepoprawny antykonformista - IDEA i MYŚL - jedyne co nas łączy w tej wojnie informacyjnej i dzięki nim zwyciężymy.

#1555036

nic 3000 zl (wylaczajac sieci handlowe - niestety na niskie zarobki godza sie w nich pracownicy...).

Zachodnie korporacje dzialaja glownie w wielkich miastach - gdzie zarobki sa wyzsze niz przecietne - a te najnizsze (niestety) zarobki na prowincji placa nasi rodzimi, polscy przedsiebiorcy - bo i pracownikom nie chce sie dojezdzac do miast , a i koszty zycia na prowincji nizsze. Tak wiec nie oskarzajmy zachodnich korporacji o cale zlo tego swiata...

Niemcow stac na placenie wysokich zasilkow dla bezrobotnych i  imigrantow - poniewaz przecietny dochod na glowe Niemca jest dzisiaj 3 i pol raza wyzszy, niz przecietny dochod w Polsce ( 42 tys w Niemczech, 12 tys w Polsce), - przy niskim bezrobociu, wiekszej ilosci zatrudnionych (ponad dwa razy wiecej niz w Polsce) i wyzszych podatkach (tak wlasnie: Niemcy placa wyzsze podatki, niz Polacy!!!) - stac ich na placenie wysokich zasilkow.

Rozwiazania dla Polski sa dwa: pracowac i unowoczesniac  produkty lub... podnosic poodatki i "schladzac" tym samym gospodarke (ulubiony sposob Balcerowicza...).Wybor nalezy... do wyborcow...

Nie doszukiwalbym sie "zdrady narodowej" w postepowaniu politykow - oni robia to... co im jest na reke... ale ostateczna decyzja zalezy od pojedynczego wyborcy - albo idzie i glosuje na tych co beda go reprezentowac, albo na tych, ktorzy beda... reprezentowac samych siebie...  zawsze ostateczny glos nalezy do wyborcow - a kto nie wierzy - niech przypomni sobie czasy przed 2016 rokiem - i porowna z dzisiejszymi rzadzacymi - choc nie sa idealni - to staraja sie cos zmienic dla przecietnego Polaka...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

mikolaj

#1555292

Ten partyjny /PZPR a później UW/ "naukowiec powinien za swoje "osiągnięcia" gospodarcze odpowiedzieć jeżeli nie przed Sądem to przynajmniej przed komisją śledczą, którą należałoby powołać.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

To ya.

#1555042

Boże Narodzenie ma wielką moc nawet najgorsze bydle potrafi przemówić Co nie oznacza że mądrze i po ludzku. Osobiście szkoda mi zwierząt karpia nawet ale tego bandziora powinno się ukamienować. Dzięki jego polityce w 2000 roku straciłem pracę po dwóch tygodniach bezrobocia jakbym go spotkał Wołyń to mało.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Zakamarnik

#1555132

Nieudacznik ktory opanowal dobrze oszukiwanie biednych ludzi ,bogatych sie bal ruszyc.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1555177

wykladowca w Wyzszej szkole marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR...

Pomagdalenkowy uklad zrobil z niego "profesora"- ekonomiste - a o jego poziomie moze przekonac sie kazdy czytajac jego wypowiedzi z ostatnich lat... wynika z nich, ze obecny rzad - to sami cudotworcy - robia rzeczy niemozliwe...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1555293

geniusz

 

jest nie tyle geniuszem

tradycyjnej ekonomii

co niedościgłym geniuszem

ekonomicznej sodomii

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1555325

Balcerowicz - jemu tylko o to chodzi, żeby nie popadł w zapomnienie. Szkoda czasu i atłasu.

P.S. Dziękuję Panu Kałwie za artykuł. Zbieram się żeby coś na podobny temat napisać. Zwłaszcza o Wilczku z którym należałem do jednej spółdzielni rzemieślniczej. Pamiętam jak zaczynał.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1555327