Laureaci nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 2017

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Kultura

Laur SDP 2017

 

Dla ks. Marka Gancarczyka - za uczynienie z „Gościa Niedzielnego” najpoczytniejszego tygodnika w Polsce.

 

Zarząd Główny SDP

 

Konkurs o Nagrody SDP 2017

 

Konkurs o Nagrody SDP 2017 obejmuje teksty prasowe, w tym internetowe, audycje radiowe i programy telewizyjne opublikowane i wyemitowane w okresie od 1 października 2016 do 31 grudnia 2017r.

Do 25. edycji konkursu w niżej wymienionych jedenastu kategoriach nadesłano:

 

Główna Nagroda Wolności Słowa 17 zgłoszeń

Nagroda Watergate 12 zgłoszeń

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego 27 zgłoszeń

Nagroda im. Macieja Łukasiewicza 65 zgłoszeń

Nagroda im. Janusza Kurtyki 64 zgłoszenia

Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego 13 zgłoszeń

Nagroda im. Aleksandra Milskiego 22 zgłoszenia

Nagroda im. Stefana Żeromskiego 106 zgłoszeń

Nagroda im. A. Bocheńskiego 28 zgłoszenia

Nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego 9 zgłoszeń

Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego 10 zgłoszeń

Razem: 373 zgłoszenia

 

publikacje prasowe - 88

programy telewizyjne - 88

audycje radiowe - 123

publikacje internetowe - 52

redakcje - 6 (prac zgłoszonych 22)

 

oraz liczne prace fotograficzne do dwóch kategorii fotograficznych: Nagroda im. Erazma Ciołka i Nagroda im. Eugeniusza Lokajskiego.

 

Laureaci

 

Główna Nagroda Wolności Słowa

za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy,

korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka

ufundowana przez Zarząd Główny SDP

 

Nagroda:

Michał Król i Maciej Grabysa: z cyklu Prześladowani zapomniani – Uwolnić Asię Bibi, TVP 1 oraz Roman Sikoń, Michał Król: Modlitwa o pokój, TV Trwam, EWTN

Wyróżnienie:

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, Katarzyna Michalak: Marmur i dzieci, Polskie Radio Lublin

 

Nagroda Watergate

za dziennikarstwo śledcze:

 

Jury Główne nie przyznało nagrody.

 

4 wyróżnienia:

 

  1. Dorota Kania, Robert Krauz, Anna Zapert: Prawdziwa historia człowieka od reprywatyzacji M.

Mossakowskiego, Telewizja Republika

  1. Marek Pyza, Marcin Wikło: Człowiek Moskwy w Warszawie, Tygodnik „Sieci”
  2. Joanna Pęcherska, Tomasz Patora: Jaja z niespodzianką, TVN Uwaga
  3. Karolina Tomaszewicz: Tajemnica zabójstwa Iwony Cygan, cz. 1 i 2, TVP 1

 

Nagroda Specjalna - Nagroda Pamięci

nagroda w uznaniu odwagi i determinacji w wyjaśnianiu przyczyn śmierci Jarosława Ziętary

 

Nagroda:

Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary

 

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego

za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie

ufundowana przez Polską Agencję Prasową

 

Nagroda:

Witold Repetowicz: Marazm i nadzieja, TVP Info, 12 listopada 2017 oraz Reportaż z Syrii, PAP Serwis Zagraniczny

 

2 wyróżnienia:

  1. Katarzyna Michalak: Seans po nienawiści, Polskie Radio Lublin
  2. Izabela Kozłowska: Postrach rodziców oraz Bo jesteś zmęczona, Tygodnik Solidarność

 

Nagroda im. Macieja Łukasiewicza

za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy

ufundowana przez Narodowe Centrum Kultury

 

Nagroda:

Dagmara Drzazga: z cyklu: Wiersz jest drogą, odc. I „Aleksander Rozenfeld – gramatyka nieobecności”, TVP Katowice

 

2 wyróżnienia:

  1. Ewelina Karpacz-Oboładze: Taśmocioł, Polskie Radio 1

2) Łukasz Adamski: Polska łączy Zachód ze Wschodem, Tygodnik w Sieci

 

 

Nagroda im. Janusza Kurtyki

za publikacje o tematyce historycznej

ufundowana przez IPN

 

Nagroda:

Agnieszka Czyżewska Jacquemet: Na kłopoty Dulęba, Polskie Radio Lublin

2 wyróżnienia:

  1. Michał Muzyczuk, Mikołaj Nowosad: Sławik. Krótki film o człowieczeństwie
  2. Alicja Grembowicz: Arystokrata, Polskie Radio 1

 

 

Nagroda Specjalna

ufundowana przez Dom Pracy Twórczej SDP w Kazimierzu

 

Nagroda:

Magda Grydniewska: Listy z Ravensbruck, Polskie Radio Lublin

 

 

Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

za dziennikarstwo ekonomiczne

ufundowana przez GRUPĘ AZOTY ZAKŁADY AZOTOWE „PUŁAWY” SA

 

Nagroda:

Tomasz Patora: Spłaca nieswoje długi, TVN Uwaga

 

2 wyróżnienia:

  1. Radosław Jankiewicz: Kulisy przetargu na śmigłowce Caracal, TVP 1
  2. Magdalena Zagała: Cyberoko na świat, TVN Uwaga

 

 

Nagroda im. Aleksandra Milskiego

dla redakcji mediów lokalnych

ufundowana przez FAKRO Sp. z o.o.

 

Nagroda:

redakcja BB, redaktor naczelny Dominik Kaczmarczyk

 

3 wyróżnienia:

1) Kalendarz Beskidzki, redaktor naczelny Jan Picheta

2) Portal express.olsztyn.pl, redaktor naczelny Aneta Markowska

3) Lublin. Kultura i społeczeństwo, pismo środowisk twórczych, redaktor naczelny Zbigniew Włodzimierz Fronczek

 

 

Nagroda im. Stefana Żeromskiego

za publikacje o tematyce społecznej

ufundowana przez BP Europa SE Oddział w Polsce

 

Nagroda:

Joanna Sikora: Majka, Polskie Radio Białystok

 

4 wyróżnienia:

  1. Wojciech Królikowski: Okruszki, Obserwator TVP 1 S.A.
  2. Marcin Makowski: 11 listopada przestraszył się antysemityzmu. Teraz odwiedził Kraków, Portal Wirtualna Polska
  3. Urszula Żółtowska-Tomaszewska: Siostra Anioł, Polskie Radio 1
  4. Jolanta Workowska: Krew Narcyza, www.eioba.pl

 

 

Nagroda im. Adolfa Bocheńskiego

za wyróżniające się dokonania dziennikarskie

dla dziennikarzy do 30 roku życia

ufundowana przez Fundację Solidarności Dziennikarskiej

 

Nagroda:

Mateusz Teska: Komisja Michnika, TVP 1

 

Wyróżnienie:

Miłosz Kluba za trzy publikacje: Helenka poszła do nieba, „Gość Niedzielny” - wydanie ogólnopolskie, 5 lutego 2017; Drink w nawie głównej, „Gość Niedzielny”, wydanie lokalne - „Gość Krakowski”, 3 grudnia 2017; Coś zaczęło się dziać w jego oczach…, „Gość Niedzielny”, wydanie lokalne – „Gość Krakowski”

 

 

Nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego

za publikacje o tematyce sportowej

ufundowana przez Totalizator Sportowy Sp. z o.o.

 

Nagroda:

Dariusz Jaroń: Wierni skale. Historia ściśle tajna, Interia.pl

 

Nagroda im. Erazma Ciołka

za fotografię społecznie zaangażowaną

ufundowana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

oraz statuetka ufundowana przez Fundatora Prywatnego

 

Nagroda:

Tadeusz Koniarz: reportaż „Bez końca”, współpracownik Agencji Fotograficznej Reporter Poland

 

Nagroda im. Eugeniusza Lokajskiego

za fotografię o tematyce sportowej

ufundowana przez Totalizator Sportowy Sp. z o.o.

 

Nagroda

Piotr Tracz: reportaż „Kulturysta”, freelancer / Agencja Fotograficzna Reporter Poland

 

 

Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego

Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos” przy SDP

za publikacje o problemach ochrony środowiska

ufundowana przez PGK Termy Uniejów Sp. z o.o.

 

Nagroda:

Marcin Makowski: Czarny śnieg, Tygodnik „Do Rzeczy”

 

3 wyróżnienia:

  1. Krzysztof Glondys: Fetor, Magazyn Ekspresu Reporterów, TVP 2
  2. Kazimierz Netka; Cykl Jak podzielić nasze morze, czyli wyścig po działki na Bałtyku, Netka.gda.pl - gazeta internetowa
  3. Daniel Liszkiewicz: Nie tak wyobrażałam sobie starość, TVN Uwaga

 

 

 

Nominowani do Nagród SDP

 

Nagroda Watergate

za dziennikarstwo śledcze

 

Marek Pyza, Marcin Wikło: Człowiek Moskwy w Warszawie, Tygodnik „Sieci”, listopad 2017

Marek Pyza, Marcin Wikło: Gazowy walkower, Tygodnik „Sieci”, 28 sierpnia 2017

Karolina Tomaszewicz: Tajemnica zabójstwa Iwony Cygan, cz. 1 i 2, TVP 1, 22 lutego i 21 listopada 2017

Joanna Pęcherska: Tomasz Patora: Jaja z niespodzianką, TVN Uwaga, 21-22 czerwca 2017

Aneta Gałaburda: Las na dotlenienie, Polskie Radio Białystok, 6 czerwca 2017

Alina Suworow, Maciej Piotrowski: Wrobieni w kredyty, Wrobieni w kredyty cz.2, TVP 2, 31 stycznia 2017

 

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego

za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie

 

Witold Repetowicz: Marazm i nadzieja, TVP Info, 12 listopada 2017

Witold Repetowicz: Reportaż z Syrii, PAP Serwis Zagraniczny, 10 września 2017

Katarzyna Michalak: Seans po nienawiści, Polskie Radio Lublin, 13 października 2016

Izabela Kozłowska: Postrach rodziców, Tygodnik Solidarność, 29 września 2017

Izabela Kozłowska: Bo jesteś zmęczona, Tygodnik Solidarność, 29 września 2017

Cezary Galek: James Malcolm człowiek, który chce być Polakiem, Radio Zachód, 25 listopada 2016

Roman Sikoń, Michał Król: Modlitwa o pokój, TV Trwam, EWTN, 14 kwietnia 2017

 

 

Nagroda im. Macieja Łukasiewicza

za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy

 

Ewelina Karpacz-Oboładze: Taśmocioł, Polskie Radio 1, 27 grudnia 2016

Wojciech Grochowalski: Polski patriotyzm Artura Rubinsteina, SDP ul. Foksal 3/5 Warszawa, Muzeum Miasta Łodzi ul. Ogrodowa 15 (Rubinstein Piano Festival), 18 maja 2017

Mariusz Kamiński: Wydarzyło się w Moszenkach, Polskie Radio Lublin. 30 stycznia 2017

Magdalena Skawińska: Poszła Karolinka…, Polskie Radio 1, 29 lipca 2017

Łukasz Adamski: Polska łączy Zachód ze Wschodem, Tygodnik w Sieci, 10-17 kwietnia 2017

Marcin Makowski: Czarny śnieg, Tygodnik Do Rzeczy, 31 października-6 listopada 2016

Magdalena Zagała: Cyberoko na świat, TVN Uwaga, 14 września 2017

Dagmara Drzazga: Wiersz jest drogą, odc. I „Aleksander Rosenfeld – gramatyka nieobecności”, TVP Katowice, 8 stycznia 2017

 

 

Nagroda im. Janusza Kurtyki

za publikacje o tematyce historycznej

 

Jerzy Kalina: Bieżeńcy 1915-1922, Belsat TV, 06 października 2017

Alicja Grembowicz: Arystokrata, Polskie Radio 1, 28 marca 2017

Jolanta Rudnik: Janek, Radio Koszalin, 13 grudnia 2016

Magda Grydniewska: Listy z Ravensbruck, Polskie Radio Lublin, 3 kwietnia 2017

Jan Smyk, Anna Sekudewicz: Komisarz Jerzy, Polskie Radio 3, Polskie Radio Białystok, PR Katowice, 13 grudnia 2016

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet: Jestem Rózia, Polskie Radio Lublin, 30 sierpnia 2017

Michał Muzyczuk, Mikołaj Nowosad: Sławik. Krótki film o człowieczeństwie, Pokaz premierowy Klub Marchołt, Katowice, 30 grudnia 2016

Agnieszka Czyżewska Jacquemet: Na kłopoty Dulęba - Polskie Radio Lublin, 29 listopada 2017

 

Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

za dziennikarstwo ekonomiczne

 

Karolina Mózgowiec: Czekolada z pasją i naukowym podejściem, Polskie Radio 24, 20 listopada 2017

Kazimierz Netka; Cykl Jak podzielić nasze morze, czyli wyścig po działki na Bałtyku, Netka.gda.pl - gazeta internetowa, 12 marca 2017

Tomasz Patora: Spłaca nieswoje długi, TVN Uwaga, 28 grudnia 2017

 

Nagroda im. Aleksandra Milskiego

dla redakcji mediów lokalnych

 

redakcja BB Dominik Kaczmarczyk

Kalendarz Beskidzki 2017 Jan Picheta

Portal exprerss.olsztyn.pl Aneta Markowska

 

 

Nagroda im. Stefana Żeromskiego

za publikacje o tematyce społecznej

Monika Meleń: Każda chwila jest dla Ciebie, TVP 2, 7 lutego 2017

Jolanta Workowska: Krew Narcyza, www.eioba.pl, 11 sierpnia 2017

Henryk Dedo, Waldemar Kasperczak: Jak zatrzymać wodospad, Radio Warszawa, 17 października 2017, 21 października 2017

Olga Mickiewicz-Adamowicz: Młodzi, aktywni, radykalni, Polskie Radio 1, 15 stycznia 2017.

Joanna Sikora: Majka, Polskie Radio, Białystok, 2 listopada 2016

Marcin Makowski: 11 listopada przestraszył się antysemityzmu. Teraz odwiedził Kraków, Portal Wirtualna Polska, 6 grudnia 2017

Edyta Krześniak: Dziecko w wiadrze, Uwaga TVN, 22 lutego 2017

Tomasz Patora: Na obcej ulicy, TVN Uwaga, 8 lutego 2017

Daniel Liszkiewicz: Nie tak wyobrażałam sobie starość, TVN Uwaga, 7-8-25 listopada 2016

Izabela Szukalska: Wolni Poeci, TVP Katowice, 23 listopada 2016

Urszula Żółtowska-Tomaszewska: Siostra Anioł, Polskie Radio 1, 21 sierpnia 2017

Mariusz Kamiński: Zbrodnia w zakręconym lesie, Polskie Radio Lublin, 30 października 2017

Katarzyna Pawlina: Niewidzialne, TVP 1, 9 października 2017

 

 

Nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego

za publikacje o tematyce sportowej

 

Jerzy Góra, Jarosław Joszkiewicz: Stadion Śląski – potęga emocji, Polskie Radio Katowice, 1 lipca 2017 - 9 października 2017

Dariusz Jaroń: Wierni skale. Historia ściśle tajna, Interia.pl, 31 października 2016

 

 

Nagroda im. Adolfa Bocheńskiego

za dokonania dziennikarskie dla dziennikarzy do 30 roku życia

 

Miłosz Kluba: Helenka poszła do nieba, Tygodnik „Gość Niedzielny” – wydanie ogólnopolskie, 5 lutego 2017

Miłosz Kluba: Drink w nawie głównej, Tygodnik „Gość Niedzielny”, wydanie lokalne – „Gość Krakowski”, 3 grudnia 2017

Miłosz Kluba: Coś zaczęło się dziać w jego oczach…, Tygodnik „Gość Niedzielny”, wydanie lokalne – „Gość Krakowski”, 6 sierpnia 2017

Jakub Jamrożek, Justyna Janas: Prawdziwa historia chłopaka, który wyrwał się z piekła, Polskie Radio 4, 28 września 2017

Mateusz Teska: Komisja Michnika, TVP 1, 7 czerwca 2017

Michał Król: Prześladowani zapomniani – Uwolnić Asię Bibi, TVP 1, TV Trwam, 2014-2017 [przeniesione do Kategorii Wolności Słowa]

 

 

Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego

Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos” przy SDP

za publikacje o problemach ochrony środowiska

 

Krzysztof Glondys: Fetor, Magazyn Ekspresu Reporterów, TVP 2, 12 września 2017

Beata Hyży-Czołpińska: Leśne przedszkole, TVP 3 Regionalna, 26 lutego 2017

Daniel Liszkiewicz: Lubiński Czernobyl, TVN Uwaga, 14 marca 2017

Marcin Makowski: Czarny śnieg, Tygodnik Do Rzeczy, 31 października - 6 listopada 2016 [przeniesione z kategorii im. M. Łukasiewicza]

 

 

Nagroda im. Erazma Ciołka

za fotografię społecznie zaangażowaną

 

Daniel Frymark: reportaż Nawałnica

Michał Dyjuk: reportaż Exodus Rohingya

Tadeusz Koniarz: reportaż Świat bez koloru, współpracownik Agencji Fotograficznej Reporter Poland, 2017

Bartłomiej Jurecki: reportaż Twardy jak skała. Portrety polskich górali

Tadeusz Koniarz: reportaż Bez końca, współpracownik Agencji Fotograficznej Reporter Poland, 2017

 

Nagroda im. Eugeniusza Lokajskiego

za fotografię o tematyce sportowej

 

Michał Adamowski: zdjęcie Tradycja

Aleksander Majdański: zdjęcie Biegacz

Aleksandra Szmigiel: zdjęcie Zawodnicy

Piotr Tracz: reportaż Kulturysta, freelancer / Agencja Fotograficzna Reporter Poland, 2017

Jacek Turczyk: reportaż Turniej tenisowy niewidomych

 

Jurorzy

Jury Selekcyjne: Elżbieta Binder - przewodnicząca, Janina Jankowska, Wojciech Kwiatek, Jolanta Łopuszyńska-Galińska, Zbigniew Rytel.

Jury Główne: Krzysztof Skowroński - przewodniczący, Przemysław Babiarz, Paweł Badzio, Witold Gadowski, Jerzy Jachowicz, Wanda Nadobnik, Tadeusz Płużański, Tadeusz Woźniak oraz z głosem doradczym: Elżbieta Binder – przewodnicząca Jury Selekcyjnego, dr Władysław Bułhak – ekspert z IPN oraz prof. Rafał Wiśniewski - dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Jury prac fotograficznych: Donat Brykczyński - sekretarz, Agata Ciołek, Jarosław Maciej Goliszewski, Hanna Musiał-Anderman, Czarek Sokołowski, Andrzej Stawiarski.

Więcej informacji o konkursie na portalu: www.sdp.pl

 

Rejestracja uroczystości wręczenia Nagród: http://www.sdp.pl/galeria/102

 

Źródło - Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)