Dziś całkowite zaćmienie Księżyca

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Świat

27 lipca w piątek 2018 r. nocne niebo zostanie oświetlone przez pełnię księżyca. W tym dniu możemy spodziewać się jednak nie lada atrakcji: najdłuższego całkowitego zaćmienia księżyca w XXI w.

Faza zaćmienia ma być znakomicie widoczna na terenie całej Polski. Księżyc 27 lipca znajdzie się w pełni, jednak razem z Ziemią i Słońcem utworzy linię, która spowoduje, że satelita Ziemi zostanie zakryty przez cień naszej planety. Zjawisko potrwa długo - 1 godzinę i 43 minuty.

Wszystko rozpocznie się o godz. 20.24, by o godz. 22.21 osiągnąć najgłębszą fazę (Księżyc będzie w środku cienia). O 23.13 rozpocznie się powolne wychodzenia z cienia, a godzinę później Księżyc będzie znajdować się w półcieniu. O godz. 1.28 ponownie zobaczymy pełnię Księżyca... Co ważne, podczas zaćmienia pokażą się zazwyczaj słabo widoczne (świecące) gwiazdy i planety.

Obecnie, pod koniec lipca najbardziej widoczną planetą jest Mars, ale oglądać można również Merkurego, Jowisza, Saturna i Wenus (wieczorem), a po północy Neptuna i Urana. Mars jest obecnie w odległości zaledwie 100 mln kilometrów od Ziemi, a wiec o 1/3 bliżej niż Słońce!

Jednak aby zjawisko zaćmienia księżyca było dobrze widoczne, w tym przy okazji wyraźnie obserwowalne planety, mgławice, planetoidy, a nawet Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, nocne niebo trzeba obserwować tam, gdzie nie ma światła – z dala od lamp ulicznych, miast, osiedli, a nawet wsi.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:8)

Komentarze

Jeżeli chodzi o zaćmienia to wystarczy włączyć TVN albo poczytac blog @miarki
Tam jest kurwa dopiero zaćmienie!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1569333

raz na ponad 100 lat i w kluczowym momencie... chmury

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1569334