24 Sierpnia 1942 ŚWIĘTOŚĆ w cieniu gilotyny - POZNAŃSKA PIĄTKA

Obrazek użytkownika poeta
Historia

U mnie wciąż jeszcze trwa dzień 24 Sierpnia, choć jest już późna noc. Zamierzałem dotknąć wierszem życia Tych Pięciu Poznańskich Chłopaków. Świętych dziś.

Nie udało mi się tego dokonać. Zbyt jeszcze mało wiem o TYM co się stało wtedy. Zbyt jeszcze mało faktów poznałem z Ich życia. Na dziś na tym moim blogu niepoprawnym niech pojawi się film, zwiastun tego co napisać zamierzam, i dokument Tego co stało się w przeszłości.

BÓG TAK CHCIAŁ......

TO Ich są słowa......

Niezbadane są wyroki Boskie. Księga Ksiąg Powiada: BO MOJE DROGI TO NIE DROGI WASZE, A MYŚLI MOJE TO NIE MYŚLI WASZE......

Pozdrawiam Niepoprawnych Przyjaciół

poeta

 

Published on Jul 17, 2017

Pięciu wyjątkowych, młodych mężczyzn, których połączyło nie tylko Salezjańskie Oratorium im. św. Jana Bosko w Poznaniu, ale przede wszystkim miłość do Boga i koszmar wojennych lat związanych z aresztowaniami oraz tułaczką przez miejsca kaźni i tortur.

Zostali oskarżeni o konspiracyjną działalność przeciwko Trzeciej Rzeszy i pojmani przez Gestapo. Następnie przeszli swoją drogę krzyżową znajdując się w kolejnych więzieniach: w Poznaniu, Wronkach, Berlinie, Zwickau a następnie zostali zamordowani w Dreźnie na metaforycznej Golgocie, przez ścięcie gilotyną 24.08.1942 roku.

Wychowankowie tego samego Oratorium, działali w tym samym Konspiracyjnym Ruchu Oporu. Różni pod względem osobowości i emocjonalności, lecz podobni pod względem wiary. To dzięki niej zachowywali pogodę ducha nawet, gdy spotkali się z kolejnymi torturami. Mimo wszystko nie załamali się. Wierzyli, że wszystko, co spotkało ich w niewoli, miało głębszy sens. Sens, który w pełni znany był tylko Bogu. Nie buntowali się, do końca zachowali pogodę ducha i bezwarunkową ufność bożej woli. Ona pozwalała im zachować entuzjazm w listach do bliskich i znajdować siły, by zapewniać rodzinę, że jeszcze wszystko będzie dobrze.

13 czerwca 1999 roku zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II w gronie męczenników polskich.

Scenariusz i Reżyseria: ks. Przemek KAWA Kawecki SDB; zdjęcia: Józef Szymura Wolnica ; Muzyka: BOSCO BANDITS oraz Tomasz Drozdek (T.ETNO, MUMIO)

Category

Travel & Events

License

Standard YouTube License :

 

https://youtu.be/LYP5tI91-18

 

https://youtu.be/DyUnzuzvMVA

https://youtu.be/86EWM1mCOzA

https://youtu.be/TpP3DT88xZE

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)