Najwyższe drzewo w lesie. Wizyta Merkel w Polsce.

Obrazek użytkownika norwid
Kraj

„Niedobrze jest być najwyższym drzewem w lesie.” - ta stara japońska sentencja z okresu Sengoku najlepiej oddaje obecną sytuację Niemiec w Europie. Właśnie to w mojej ocenie jest powodem wizyty kanclerz Merkel w Polsce dnia 07.02.2017.

Niemcy po 2 Wojnie Światowej miały bardzo złą prasę w całej Europie. Dzięki cechom uniwersalnym takim jak pracowitość, sumienność, praworządność, wysoka kultura techniczna udało się Narodowi Niemieckiemu osiągnąć pozycję europejskiego lidera. To jednak przysparza RFN poważnych problemów. Stare pretensje narodów terroryzowanych przez niemiecką hitlerowską machinę wojenną wracają do życia. Coraz częściej słyszy się tak u Greków jak i Włochów, Hiszpanów, Czechów pomruki niezadowolenia z polityki Berlina.

Rozwiązaniem dla Niemiec jest zacieśnienie współpracy z Polską rządzoną obecnie przez partię Prawo i Sprawiedliwość. Jej prezes Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” stwierdził: „Angela Merkel jest absolutnym numerem jeden w UE i nie jest to zdrowa sytuacja”(1). To zdanie jest równoznaczne z tytułową sentencją japońskich strategów okresu rozbicia dzielnicowego. Dochodzi bowiem do niebezpieczeństwa w którym Niemcy będą konfrontowani z wieloma narodami Europy. Jeśli nawet jednostkowo z każdym oddzielnie silne gospodarczo RFN sobie poradzi o tyle z wszystkimi naraz nie ma najmniejszych szans.

Oprócz niemieckiej gospodarczej omnipotencji w Europie ważne są również czynniki społeczne, kulturowe i religijne. Dlatego też zmiany w polityce USA po zwycięstwie wyborczym Donalda Trumpa oraz całkowite fiasko polityki multi-kulti lewackich elit zachodnich - rekonfigurują układ sił w Europie. Upadła Francja, odpływająca z UE coraz mniejsza Brytania(3), zadłużone kraje PIGS to wielkie problemy dla kanclerz Angeli Merkel(7). Napięcia narodowe wewnątrz kontynentu dla Niemiec oznaczają tylko jedno - koniec prosperity. Pomóc może stabilna politycznie, społecznie i gospodarczo Polska oraz jej bardzo dobre relacje z USA. Co jest nowością w niemieckiej publicystyce na czynnik gospodarczy w relacjach z Polską zwraca uwagę Reinhold Veser na łamach FAZ w słowach „dla niemieckiej gospodarki Polska jest ważniejszym partnerem niż Rosja" .(2)

Drugą ważną sprawą w mojej ocenie jaka skłoniła kanclerz RFN do wizyty w Polsce są jesienne wybory do Bundestagu. Znaczna Polonia niemiecka z pewnością przechyli szalę na rzecz Angeli Merkel. Pomogą w tym słowa Jarosława Kaczyńskiego:

    „Ważne jest to, że pani Merkel jest dla nas najlepszym rozwiązaniem.” (1)

Tym sposobem „Naczelnik” Kaczyński może znacząco przyczynić się do kreacji polityki naszych zachodnich sąsiadów.

Geopolityczna perspektywa wizyty kanclerz Merkel w Polsce.

Za rządów Prawa i Sprawiedliwości jak to słusznie zauważył w jednym z programów publicystycznych TVP-Info Witold Gadowski – Polska odzyskuje niepodległość. Działania tak rządu jak i prezydenta 3RP kalkulowane są na polsko-amerykański sojusz wojskowy jak i stabilizacje relacji polityczno-gospodarczych z naszymi sąsiadami. Polska jest liderem Grupy Wyszehradzkiej, przychylne dla tej inicjatywy politycznej są również inne kraje regionu. Jest to krytyczny czynnik w dalekosiężnych planach polityki niemieckiej, amerykańskiej, rosyjskiej i chińskiej.

Projekt gospodarczy a co za tym idzie również polityczny chińskiego Jedwabnego Szlaku który spina Europę i Azję w jeden organizm gospodarczy stanowi oś sporu o dominację nad światem pomiędzy mocarstwami morskimi USA - Chiny. O ile bowiem Stany Zjednoczone Ameryki dysponują środkami technicznymi do blokady morskiej nitki Jedwabnego Szlaku o tyle na lądową nitkę nie mają bezpośrednio żadnego wpływu. Kluczowymi krajami tranzytowymi tej nitki są Rosja i Polska.

Jeśli Polska wzmocni swoją pozycję w regionie, jeśli uda się jej wprowadzić praworządność na własnym terytorium wówczas istnieje potencjalna możliwość że stanie się dla europejskiego fragmentu Jedwabnego Szlaku głównym hubem transportowym. Płyną z tego olbrzymie korzyści ekonomiczne i polityczne. Świadome tego USA systematycznie przenoszą swoje europejskie oddziały przedsiębiorstw do Polski. Jednocześnie Pan Prezydent Duda zachęca firmy technologiczne z przeludnionego Izraela do inwestycji w naszym kraju. W ciągu kilku lat Polska ma szansę na skok technologiczny i gospodarczy.

Te właśnie czynniki powodują że europejski hegemon – Niemcy muszą się liczyć z polskim partnerem. Jeśli bowiem w interesie USA i Izraela będzie zasadnicze wzmocnienie Polski, a wszystko na to wskazuje to RFN nie tylko utraci swoją pozycję ale i może zostać oskarżona o gospodarczy wyzysk narodów Europy.

Sojusz Polska-USA-Izrael kluczowy dla lądowej nitki Jedwabnego Szlaku re-definiuje niemiecką politykę Mitteleuropy – gospodarek komplementarnych wobec Wielkiej Rzeszy Niemieckiej.

Przypuszczam że obok naprawy UE jest to jeden z głównych politycznych powodów przyjazdu kanclerz Merkel na naukę do Jarosława Kaczyńskiego która odbyła się w hotelu Bristol o godz 18 czasu polskiego. (5)

Po spotkaniu Jarosław Kaczyński powiedział:

- „Rozmowa przebiegała w dobrej atmosferze. Będą dalsze kontakty, (...) myślę, że ta dzisiejsza wizyta pani kanclerz przyniesie dobre rezultaty.”

Posko-niemieckie kwestie sporne.

- Beata Szydło stanowczo skrytykowała projekt Nord Stream 2 (4) ponieważ w mojej ocenie wpisuje się on w politykę hitlerowską Mitteleuropy. Stanowi on narzędzie ekonomicznego nacisku Rosji na Polskę, Ukrainę i Białoruś. Powoduje że decyzje energetyczne dotyczące tych krajów rozstrzygane są w Berlinie i Moskwie.

- Rafał Bartek uczestnik rozmowy mniejszości niemieckiej z kanclerz Merkel powiedział że jednym z tematów rozmowy była kwestia decyzji rządu o powiększeniu miasta Opola kosztem czterech sąsiednich gmin, w których mieszkają skupiska mniejszości niemieckiej. Przeciwnicy tej decyzji oceniali, że zmiana granic administracyjnych odbyła się z naruszeniem polskich i międzynarodowych przepisów prawa o ochronie praw mniejszości narodowych. (6)

Należy zauważyć że sygnalizowane przez stronę Polską uwłaczające traktowanie mniejszości polskiej w Niemczech do dziś nie zostały należycie rozwiązane w RFN. Dopiero za rządów PIS w Polsce zaczęto poważnie traktować piątą kolumnę na Opolszczyźnie. Jest to jakiś przyczynek do należytego rozwiązania kwestii mniejszości polskiej w Niemczech.

Jarosław Kaczyński skasował Donalda Tuska

Na temat rozmowy Kaczyński-Merkel profesor Legutko w odpowiedzi na pytanie: „Czy kanclerz zachęcała prezesa Jarosława Kaczyńskiego, żeby Polska poparła kandydaturę Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej?” stwierdza że stanowisko prezesa PIS jest jednoznaczne – Polska nie poprze tej kandydatury.

Argumentacja była mocna. Prezes Kaczyński mówił że Donald Tusk jest w Polsce postacią kontrowersyjną. Wobec niego toczone są postępowania w których może być jego odpowiedzialność polityczna, prawna i karna. Ponadto oświadczył że Tusk nie wystąpił do rządu 3RP o poparcie jego kandydatury. (8)

Kandydatura Donalda Tuska jest na szali przeciw wysiłkom utrzymania jedności Europy.

„Merkel podejmuje teraz znaczny wysiłek, by utrzymać jedność Europy i ta wizyta właśnie tego dotyczyć będzie, mimo wszystkich różnic” – mówiła Judy Dempsey z biura Carnegie Europe w Berlinie. (7)

Agnieszka Stelmach zauważa na łamach PCH24 że Merkel chce usłyszeć zapewnienie władzy w Warszawie poparcia czterech głównych punktów deklaracji w sprawie przyszłości UE. Mają one być przyjęte w Rzymie w przyszłym miesiącu. Szerokie polsko-niemieckie porozumienie w sprawie jednolitego rynku, bezpieczeństwa i polityki na rzecz zwiększenia zatrudnienia dla młodzieży posiada pewne różnice głownie w odniesieniu do imigracji. (7)

Należy zatem przypuszczać że druga tura przewodniczącego Rady Europejskiej zostanie poświęcona na ołtarzu utrzymania jedności Unii Europejskiej. Jeśli do tego dojdzie jest wysoce prawdopodobne że obecny przewodniczący RE w końcu będzie prezentowany w wiadomościach jako Donald T.

Jeden Donald w polityce wystarczy.

   1) http://wpolityce.pl/polityka/326478-jaroslaw-kaczynski-dla-frankfurter-a...

   2) http://fakty.interia.pl/swiat/news-niemieckie-media-o-wizycie-merkel-w-p...

   3) http://fakty.interia.pl/raporty/raport-brytyjskie-referendum/aktualnosci...

   4) http://fakty.interia.pl/polska/news-angela-merkel-w-polsce-przebieg-wizy...

   5) https://twitter.com/pisorgpl/status/829026287096360961

   6) http://fakty.interia.pl/polska/news-angela-merkel-w-polsce-przebieg-wizy...

    7) „zaniżanie wartości euro za pośrednictwem Europejskiego Banku Centralnego, by ratować strefę euro i transferować środki do słabych rządów.” http://www.pch24.pl/bezprecedensowe-spotkanie-merkel-z-kaczynskim--sojus...

    8) http://wpolityce.pl/polityka/326644-nasz-wywiad-prof-legutko-o-spotkaniu...

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.3 (głosów:7)

Komentarze

za dobrą analizę wizyty Merkel w Polsce, zastanawiam się od kogo te minusy.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1532396

Bardzo dobre określenie o tej piatej kolumnie - w okolicy Opola - coś o tym wiem...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1533097