Wojsławice - „ten park jest piękny, wspaniały, jedyny”...

Obrazek użytkownika MoherJ
Kultura

Powakacyjny piknik, który odbył się tradycyjnie na terenie Arboretum w Wojsławicach, był kolejnym spotkaniem członków Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa z przyjaciółmi i sympatykami TMD. W sobotni słoneczny dzień gościliśmy w przepięknym Ogrodzie Wojsławickim, z którym od lat owocnie współpracujemy.
Szczególne walory przyrodnicze tego terenu oraz bogaty rodzimy drzewostan stwarzały dogodne warunki do założenia ogrodu o charakterze romantycznym. Najprawdopodobniej taki właśnie ogród dworski, przekształcony z naturalnego lasu, był dziełem założycieli nowej rezydencji, rodu von Aulock, właścicieli majątku do 1848 r. - czytamy w serwisie informacyjnym Arboretum. Istotny dla dalszej historii parku był 1880 r. Właścicielem 150-hektarowego majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb (1850–1928). Jemu to zawdzięcza park swój obecny charakter. Ten śląski ziemianin, wybitny znawca roślin, z wielkim wyczuciem oraz świetną znajomością miejscowych warunków glebowych i mikroklimatu przystąpił do przebudowy parku. [...] W 1977 r. Komisja Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce nadała parkowi w Wojsławicach rangę Arboretum, a w 1983 r. cały obiekt (blisko 5 hektarów) wpisano do rejestru zabytków kultury. Od 1988 r. Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Od tego momentu datuje się rozwój Arboretum. Powierzchnię Arboretum systematycznie powiększano − w 1990 r. przyłączono 5 hektarów nowych gruntów, w 2005 r. wynosiła już 62 hektary. Arboretum służy nauce oraz tysiącom gości, których przyciąga tu bujna przyroda i największe w Polsce kolekcje: Narodowa Kolekcja Historycznych Odmian Różaneczników (Rhododendron) Rasy Łużyckiej, bukszpanów (Buxus) i największa w Europie kolekcja liliowców (Hemerocallis).
Obserwuję zmiany zachodzące w parku od 1967 roku, kiedy to po raz pierwszy miałem okazję odwiedzić ogród, będący wówczas pod zarządem Miejskiej Rady w Niemczy. Zmiany jakie zaszły w nim przez 50. lat są niesamowite, można powiedzieć, że z ówczesnego zaniedbanego, chylącego się ku upadkowi pegeerowskiego parku, przekształcił się w unikalne Arboretum klasy co najmniej europejskiej, jeżeli nie światowej.
Arboretum w Wojsławicach, będące filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, to wielka atrakcja turystyczna powiatu dzierżoniowskiego, to obiekt z którego możemy być dumni i do zwiedzania którego możemy zapraszać nawet najbardziej wymagających gości. Dla Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa współpraca z tak zacnym i sławnym ogrodem ma głównie walory edukacyjne i prestiżowe, jest również polem do nawiązywania relacji towarzyskich i przyjacielskich. Dlatego 30 września na zaproszenie dyrekcji ogrodu gościliśmy na pikniku integracyjnym w Arboretum. Była to okazja do wspólnego spędzenia czasu na rozmowach, wspomnieniach, śpiewie i tańcach oraz pysznym jedzeniu, jedną z atrakcji był chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Oprawę słowno-muzyczną zapewnili członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Pojana", jednego z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce kultywującym tradycje muzyki i tańca Górali Czadeckich.
Tak się złożyło, że po czterech latach nieobecności w ogrodzie w sobotę miałem okazję zwiedzić Arboretum. Zmiany jakie zastałem wywarły na mnie niesamowite wrażenie. Chciałoby się z radości wykrzyczeć: ten park jest piękny, wspaniały, jedyny…, aż brakuje słów na opisanie jego walorów. Nowość to Georetum będące unikatową atrakcją turystyczno-dydaktyczną. Zgromadzono w nim większość skał i minerałów z przedgórza sudeckiego. Ponad czterysta ton różnej wielkości eksponatów, w ciągu dwóch lat, z różnych stron przedgórza i Kotliny Kłodzkiej przywiózł i opisał prof. Tomasz Nowak. - Dwa kilometry stąd, w Pilawie Górnej, w złożach pegmatytu mamy sto różnych minerałów, w tym jedyny na świecie piławit itrowy - wyjaśnia prof. dr Tomasz Nowak z Uniwersytetu Wrocławskiego. Obiekt naukowy i fantastyczny obiekt dydaktyczny, może tutaj młodzież przychodzić - zachwala botanik z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr Eugeniusz Dubiel.
Dawniej ogród słynął z kwitnących wiosną rododendronów. Dzisiaj Wojsławicka kolekcja obejmuje 8535 różnych gatunków oraz odmian botanicznych i uprawnych (taksonów). Bogata kolekcja kwiatów kwitnących wiosną, latem i jesienią sprawia, że park można zwiedzać bez względu na porę roku. Zapraszamy.

(Ilustracja zdjęciowa w serwisie: http://www.kazik.com.pl/strony/arb17.php)

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.9 (głosów:6)

Komentarze

Ten park jest od lat perełką ziemi niemczańskiej, niestety mało o nim wiadomo, bo włodarze miasta od lat o nim zapominają...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1549525

Zdjęcie zachęca do odwiedzenia. Nie słyszałam wcześniej o tym miejscu, na pewno się wybiorę :) 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1549571

Gorąco polecam gwarantuję przeżycia estetyczne na wysokim poziomie, szczególnie w maju :)

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

#1549572