Poseł Michał Dworczyk wśród wyborców w Dzierżoniowie

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

18 października br. poseł Michał Dworczyk, wspólnie z mieszkańcami Dzierżoniowa, uczestniczył we mszy św. odprawionej w parafii pw. Maryi Matki Kościoła w intencji pracowników służby zdrowia, bowiem w tym dniu przypada wspomnienie św. Łukasza, Ewangelisty patrona lekarzy.
Rozpoczynając spotkanie z mieszkańcami poseł Michał Dworczyk, przewodniczący komisji sejmowej ds. łączności z Polakami za granicą, zapoznał zebranych z pracą posła w parlamencie. Przypomniał, że PiS szedł do wyborów z jasnym, odpowiadającym na oczekiwania Polaków programem. Zapewnił, że z całą konsekwencją program będzie realizowany, bez względu na rzucane, przez totalną opozycję, kłody pod nogi. Nie ugniemy się i będziemy wypełniać obietnice wyborcze. Za swoje osiągnięcia uznał nowelizację Karty Polaka polegającą na zmianach, które mają ułatwić osiedlanie się w Polsce posiadaczom Karty Polaka, m.in. poprzez dofinansowanie do wynajęcia mieszkania czy zwolnienie z opłat konsularnych oraz przyjęcie przez Sejm uchwały ustanawiającej 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Wspomniał również o rozbudowie i modernizacji stadionu biathlonowego oraz tras biegowych na Jamrozowej Polanie w Dusznikach Zdroju, powiedział o deklaracji wiceministra sportu Jarosława Stawiarskiego: ministerstwo nie tylko mocno wspiera inwestycję, deklaruje też wsparcie dla obiektu już po jej zakończeniu. Ta inwestycja potrzebna jest nie tylko do przeprowadzenia Mistrzostw Europy w Biathlonie, ale głównie dla rozwoju turystyki w regionie - powiedział poseł.

Poinformował zebranych, że płyną bardzo pozytywne sygnały z Kancelarii Premiera. W otoczeniu Beaty Szydło jest przygotowywana ustawa repatriacyjna, która za cel stawia sobie sprowadzenie do Polski Polaków z Azji, np. z Kazachstanu. To obywatele II RP zesłani na Sybir oraz ich potomkowie, a także osoby o polskich korzeniach, chcące wrócić nad Wisłę. Choć nie ma w naszym prawie ustawy repatriacyjnej - powiedział poseł Michał Dworczyk - proces powrotu Polaków trwa.

Kolejnym, istotnym tematem spotkania były relacje z Ukrainą. W tym temacie Dworczyk podkreślał różnicę w spojrzeniu obu krajów na historię. Mówił o dialogu i próbie porozumienia, a punktem wyjścia do rozmowy o zrozumieniu przeszłości może być film "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. Nie sądzę, że by udało się zamrozić nasze relacje - optymistycznie stwierdził Dworczyk. Wspomniał o uchwale z 22 lipca, Sejm wówczas określił mianem ludobójstwa działania UPA wobec Polaków mieszkających na Kresach. Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) mordowała i wysiedlała Polaków pod koniec II Wojny Światowej. To część dialogu, którą musimy przejść - mówił dalej polityk. To zaniedbania ostatnich dwudziestu lat doprowadziły do tak trudnej sytuacji między Polską a Ukrainą. Myślę, że jak przebrniemy przez tę trudną drogę czeka nas lepszy okres wzajemnych relacji. Chociaż nadal brakuje u Ukraińców woli do dialogu - kończył polityk. Dodając jednocześnie, że narracja historyczna na Ukrainie nie jest wymierzona w Polskę, czy w Polaków.

Poseł odniósł się również do zerwanej umowy na dostawę francuskich śmigłowców. Stwierdził, że negocjacje dotyczące Caracali były prowadzone z dobrą wolą, pod koniec okazało się, że różnice dotyczące offsetu są zbyt duże i rozmowy zakończyły się fiaskiem. Francuzi potraktowali Polskę jak półkolonię, a to jest nie do przyjęcia. Zdumiewający jest fakt, że posłowie PO, Nowoczesnej oraz członkowie KOD w sprawie Caracali, zamiast wspierać interes państwa Polskiego, stali się lobbystami Francji. Taka postawa jest wieloznaczna i niespotykana w cywilizowanych krajach - powiedział.
Dalszy ciąg spotkania to pytania i oświadczenia mieszkańców Dzierżoniowa. Ważne wystąpienie miał pan Piotr Pieszczoch, który poruszył sprawę przyszłych wyborów samorządowych. Stwierdził, że już najwyższa pora aby zająć się przygotowaniem do wyborów, wyłanianiem kandydatów na burmistrzów, wójtów, prezydentów oraz radnych wszystkich szczebli samorządu. Czas upływa a tak naprawdę w tych sprawach nic się nie robi - stwierdził. Poseł zgodził się z diagnozą Piotra, zapowiedział, że już wkrótce przez PiS zostaną podjęte działania mające na celu stworzenie warunków do prawidłowego, dającego nadzieję na zwycięstwo, przygotowania do wyborów samorządowych.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)

Komentarze

Dzięki Kaziku, że przypomniałes to wczorajsze spotkanie...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1522840

"Ale nigdy jeszcze nie widziałem takiej sytuacji, w której grupa posłów, w pełni świadomie, cynicznie i bezwstydnie działa przeciwko państwu polskiemu na rzecz międzynarodowych koncernów. Nawet nie ukrywając, by 13,5 mld złotych zamiast zasilić polski przemysł stało się fundamentem rozwoju innego państwa, nawet jeśli to państwo uważamy za najbliższego sojusznika. To jest rzecz niebywała w historii Polski. Tym bardziej, że mamy do czynienia z recydywą. Ci sami ludzie występowali przeciwko Polsce na rzecz Federacji Rosyjskiej, gdy zginęła polska elita polityczna. Ci sami ludzie występowali przeciwko Polsce na rzecz innych państw, gdy chodziło o to, by imigranci zasiedlali Polskę. Ci sami ludzie występowali za tym, aby polska płaciła kary za to, by chronić bezpieczeństwa narodu - powiedział dzisiaj w Sejmie minister MON Antoni Macierewicz.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

#1522972