Orszak Trzech Króli po raz szósty w Dzierżoniowie

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

Pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich” w sobotę 6 stycznia ulicami 644 miejscowości w kraju i 16 poza granicami Polski przeszły Orszaki Trzech Króli. "Chcemy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu" - tłumaczą hasło przyszłorocznego pochodu jego organizatorzy - Fundacja Orszak Trzech Króli.

„Najbliższy Orszak będzie jedną z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego orszakowy śpiewnik będzie wyjątkowy. Zawiera 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym autorstwa Jacka Kowalskiego, wykładowcy historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, lidera zespołu Monogramista JK, a także autora wielu książek i publikacji. Jest to zaproszenie do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności. W śpiewniku jest umieszczony list prezydenta Andrzeja Dudy z pozdrowieniami dla uczestników orszaku.

"Motywem przewodnim OTK 2018 będzie przypomnienie jego uczestnikom, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich. Scenariusz Orszaku mieści ludzi na najróżniejszym poziomie życia, bogatych i biednych, ludzi o różnych zawodach, władców i poddanych, ludzi wykształconych i prostych, ludzi o różnych charakterach i na różnym etapie drogi do Boga, młodych, osoby w sile wieku i starców. Pokłon, zwieńczenie Orszaku, będzie pokazywał różnorodność wśród ludzi wędrujących do Boga” - czytamy w artykule Łukasza Sianożęckiego w wiara.pl.

Dzierżoniowski Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta już po raz szósty. Poprzedziły go Msze święte, które zostały odprawione o godz. 12.00 we wszystkich dzierżoniowskich parafiach. Po mszy z trzech parafii wyruszyły procesje zdążające do kościoła pw. Maryi Matki Kościoła na czele z królami Afryki, Azji i Europy, dając świadectwo naszej wiary i przywiązania do tradycji chrześcijańskiej. W wypełnionym po brzegi dziećmi, młodzieżą, dorosłymi oraz całymi rodzinami kościele obejrzeliśmy jasełka – widowisko o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób, w wykonaniu młodzieży z Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury pod kierownictwem Agnieszki Chlipały. W jasełkach uczestniczyła również schola z kościoła pw. Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie. Po występie prowadzeni Gwiazdą Betlejemską, wraz z naszymi duszpasterzami udaliśmy się w barwnym korowodzie do Szopki Bożonarodzeniowej, śpiewając wspólnie kolędy i pastorałki. Trzej Królowie po przyjściu do szopki wraz ze swoim orszakiem kolędując, złożyli Dzieciątku dary: złoto, mirrę i kadzidło. W nich pierwotny Kościół widział siebie, świat pogański, całą rodzinę ludzką, wśród której zjawił się Chrystus, a która w swoich przedstawicielach przychodzi z krańców świata złożyć Mu pokłon. Uroczystość zakończył koncert Miejskiej Orkiestry Dętej.

Licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta biorący udział w Orszaku dali świadectwo wiary, modlitwy, apostolstwa i zaangażowania wielu ludzi dobrej woli. I co ważne w tym roku, po raz szósty w takim rozmiarze, w lokalnej przestrzeni medialnej, pojawiła się wyraźna informacja o ewangelizacji, apostolstwie i potrzebie wyrażania wiary przez chrześcijan. Jestem przekonany, że wzorem Mędrców ze wschodu, którzy wrócili do swojej ojczyzny inną drogą odmawiając spełnienia prośby Heroda, również i my potrafimy zmienić swoją drogę życia tak, aby ta przemiana zaowocowała jeszcze większą miłością do Pana Jezusa i pozwoliła mam dostrzec potrzeby naszych bliźnich, którzy są obok nas niejednokrotnie w biedzie, chorobie i cierpieniu. I aby otworzyła nam oczy pozwalając dostrzec, że są moce, siły i ludzie, którzy wbrew działaniom totalnej opozycji destabilizującą Polskę, chcą ocalić naszą Ojczyznę i narodową tożsamość. Święto Objawienia Pańskiego ma przypominać wszystkim, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, że nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od niego, zawsze jest czas, aby go odnaleźć - powiedziała Jolanta Skwarek, rzecznik prasowy Fundacji Orszak Trzech Króli. Tradycyjnie radosnemu świętowaniu uroczystości Objawienia Pańskiego towarzyszą inicjatywy edukacyjne i integracyjne, w tym konkursy dla rodzin i najmłodszych. Szczegółowe informacje o wszystkich konkursach na stronie http://orszak.org/konkursy

Orszak Trzech Króli na trwałe wpisał się w kalendarz uroczystości w naszym mieście. Razem z procesją Drogi Krzyżowej, Bożego Ciała, Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Marszu dla Życia i Rodziny oraz świąt państwowych - tworzy tradycję miasta - dając świadectwo polskości tych ziem.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom i organizatorom Orszaku a szczególnie dzieciom i młodzieży za ich udział i świadectwo wiary. Dziekan dekanatu ks. Zygmunt Kokoszka, skierował szczególne podziękowania pod adresem pana Piotra Pieszczocha głównego organizatora wszystkich sześciu orszaków w Dzierżoniowie oraz pani Agnieszki Chlipale. Stwierdził, że sukces tegorocznego orszaku jest zasługą wszystkich uczestników i zobowiązuje nas do kontynuacji Orszaku Trzech Króli. Uczestnictwo w uroczystości jest świadectwem naszej wiary, jednoczy również mieszkańców Dzierżoniowa - powiedział błogosławiąc zgromadzonych. Zatem spotkajmy się w przyszłym roku.

Kazimierz M. Janeczko

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)

Komentarze

Orszak to bardzo potrzebna i dobra inicjatywa - dzięki Kaziu za przypominanie go...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1555504