Msza Święta w intencji Marszałka Piłsudskiego i Prezydenta Wojciechowskiego

Obrazek użytkownika MoherJ
Historia

Mówiąc Polska słyszę w uszach słowa św. Jana Pawła II - „To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna!” - mówił w homilii ks. Edward Dzik. Przypomniał również słowa papieża wygłoszone podczas pielgrzymki w 1997 roku. Patrząc na krzyż na Giewoncie, Jan Paweł II stwierdził: "Ten krzyż tam stoi i trwa. Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk. (…) Umiłowani bracia i siostry, nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie”. Czy dzisiaj my katolicy potrafimy stanąć w obronie krzyża i nauczania Pana Jezusa oraz pracować dla dobra wspólnego w naszej ojczyźnie - pytał ks. Edward i odpowiedział - na to pytanie każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie sam, zanim stanie w dniu ostatecznym przed obliczem Pana Jezusa.

W 82. rocznicę śmierci Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego oraz w 91. rocznicę przewrotu majowego, w pieszyckim kościele pw. Świętego Antoniego została odprawiona, pod przewodnictwem ks. Edwarda Dzika, uroczysta msza św. koncelebrowana w intencji zmarłych - Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego przeciwnika w trakcie wydarzeń majowych 1926 roku - prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Zebrani modlili się również w intencji pojednania Polaków. Wzruszającą, patriotyczno-historyczną homilię, nawiązującą jednocześnie do współczesnych wydarzeń, wygłosił proboszcz parafii ks. Dzik.

W trakcie Mszy Świętej asystę wojskową wystawili żołnierze 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej oraz asystę historyczną - członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58. Pułku Piechoty (4 psw).

Inicjatorami nabożeństwa we wspomnianych intencjach są: Akcja Katolicka przy Parafii Świętego Antoniego w Pieszycach, GRH 58. Pułku Piechoty (4 psw), Stowarzyszenie Gór Sowich „Pasjonat” oraz Obywatelski Ruch Patriotyczny.

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.7 (głosów:4)