Bal Wszystkich Świętych i Plejada Świętych

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

Żeby właściwie ocenić Halloween, trzeba powiedzieć, że na drugim biegunie wiary w Boga nie stoi ateizm, czyli niewiara, ale przesądy, zabobony i gusła. Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko. Halloween to stary przesąd podawany we współczesnej oprawie. W starożytności takie przesądy i gusła miały prymitywny kształt, natomiast w naszych czasach ich oprawa jest inna, bo w ich rozpowszechnianie zaprzęgnięto nowoczesne środki masowego przekazu - mówi w rozmowie z Niezalezna.pl ks. prof. Waldemar Chrostowski.

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką. W ostatnich latach nachalnie promuje się w Polsce zwyczaj Halloween zaczerpnięty z kultury zachodniej, szczególnie hucznie obchodzony w USA. Pozornie Halloween wydaje się niewinnym "świętem" zaspokajającym jedynie potrzeby tajemniczości, czemu sprzyja przebieranie się za czarownicę, wampira, ducha czy diabła, zainteresowanie rzeczami budzącymi grozę, strach, lęk. Jest odpowiednim momentem dla wróżb dotyczących małżeństwa, szczęścia, zdrowia i śmierci. Tego dnia wzywa się na pomoc szatana, dlatego Halloween może stanowić formę wtajemniczenia w świat okultystyczno-demoniczny. Nie ulega żadnej wątpliwości, że wprowadzanie dzieci i młodzieży, a nawet i części dorosłych, w praktyki „Halloween” jest niezgodne z nauką Kościoła. Mówią o tym wyraźnie paragrafy 2126 i 2117 Katechizmu Kościoła Katolickiego. Dlatego Halloween jak najprędzej należy wyeliminować z polskiej kultury. Mamy swoją polską tożsamość oraz chrześcijańską tradycję. Przejmowanie nowinek z Ameryki nie jest nam w ogóle do niczego potrzebne, sieje tylko niepokój i zamęt. Używanie symboliki związanej ze śmiercią i magią, nawet do zabawy, tak naprawdę oswaja społeczeństwo z okultyzmem. Dlatego radością napawają fakty, że coraz więcej parafii organizuje w wigilię Wszystkich Świętych obchody "Holy wins" ("Święty zwycięża") noc świętych, plejady świętych, korowody świętych czy atrakcyjne dla dzieci bale wszystkich świętych, kiedy to wykorzystuje się naturalną skłonność najmłodszych do przebierania się za święte postacie. To promowanie radości, życia, światła i dobroci - cechy katolickich świętych. Często uczestnicy przechodzą przez miasto w procesjach z ich relikwiami, w niektórych parafiach kończą je koncertami i balami.

W dzierżoniowskich w parafiach zorganizowano katolickie obchody uroczystości Wszystkich Świętych. Między innymi w parafii pw. Królowej Różańca Świętego odbył się, w wigilię uroczystości I Bal Wszystkich Świętych. Uczestnicy balu, dzieci i dorośli, przebrali się za swoich ulubionych Świętych. W ten sposób radośnie wyznajemy naszą wiarę w Świętych Obcowanie – mówią organizatorzy balu. Bal jest chrześcijańską alternatywą i naszą odpowiedzią na organizowane wszędzie obchody Halloween – dodają. Bal zakończył się ogłoszeniem zwycięzców konkursu na najpiękniejsze przebranie. Równorzędnymi zwycięzcami zostali: Zosia przebrana za św. Zofię, Amelia przebrana za św. Filomenę oraz najmłodszy uczestnik balu Maciek przebrany za św. Franciszka. Zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody. Wszystkie dzieci zostały wyróżnione za trafnie wybrane i piękne stroje świętych.

Również w parafii pw. Św. Jerzego odbyła się „Plejada Świętych”. Organizatorzy prosili, aby uczestnicy zabrali ze sobą: dobry humor, buty na zmianę, coś słodkiego i przebranie świętego. Plejada rozpoczęła się nabożeństwem różańcowym, następnie zgromadzeni przeszli w radosnym orszaku na dzierżoniowski rynek. Po przejściu przez rynek uczestnicy dotarli do Domu Sióstr Salezjanek gdzie czekały na nich niespodzianki: konkursy z nagrodami, escape room (pokój zagadek), tańce, malowanie twarzy, konkurs na przebranie oraz tworzenie niebiańskiej galerii.

Wyrażam przekonanie, że wkrótce obchody "Holy wins" swoim zasięgiem obejmą parafie w całym kraju i staną się chrześcijańska alternatywą dla Halloween, który nie powinien stać się elementem Polskiej kultury a jedynie ciekawostką folklorystyczną z Ameryki. My katolicy musimy zrobić wszystko, aby „Holy Wins” na trwałe wpisał się w życie naszych parafii i stał się tradycją radosnego świętowania uroczystości Wszystkich Świętych.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)

Komentarze

Ręce same składają się do oklasków! Oby tak się wkrótce stało, oby "Holy wins" objął wszystkie parafie w Polsce!

Serdecznie pozdrawiam    

Vote up!
4
Vote down!
0

jan patmo

#1574512