Katowice bez Szewczyka. To gdzie zelować buty?

Obrazek użytkownika maciej1965
Kraj

Od lat mieszkam w Katowicach. Nazwa "plac Szewczyka" dotąd mi nie przeszkadzała. Ot, plac w centrum miasta, dawniej kolosalny przystanek autobusowy przed dworcem PKP, teraz plac obok nowej galerii handlowej z aneksem dworcowym.

Nazwa ta nie przeszkadzała mi jedynie dlatego, że nie wiedziałem, kimże był ów Szewczyk. Nie jestem znawcą i koneserem literatury PRL-u, a szczególnie pisanej przez oficjalnych literatów dla socjalistycznych intelektualistów ze społecznego awansu, więc nazwisko to przebijało się czasem do mojej świadomości na marginesach jakichś artykułów prasowych, zbyt nudnych i nadętych, żeby doczytać do końca. Jednak przy okazji zastosowania ustawy dekomunizacyjnej wyszło dopiero o jakiej klasy człowieka chodziło. Bo był to człowiek wszechstronny. Przed wojną działacz skrajnego ONR-u i zażarty antysemita, po wojnie przeflancował się na zajadłego komunistę. Jego ideowość jak widać wyraźnie opierała się na sile i kierunku aktualnego wiatru historii. Dodatkowo wybitny humanista, czego dowodem jest to, że w młodości oblał maturę z matematyki. Po wojnie brał czynny udział w zwalczaniu duchowieństwa katolickiego, popierając w latach 50-tych represje wobec tegoż. Żołnierzy AK pieszczotliwie nazwał "wrogiem w cywilu, który popełnił najohydniejsze zbrodnie na działaczach komunistycznych". Aktywnie działał w w PPR a potem w PZPR, co zostało docenione w postaci wielokrotnego "wyboru" na posła do sejmu PRL. Jego spuścizny literackiej nie będę oceniał, bo na szczęście w szkole nie musiałem jej analizować, a dziś, po pobieżnym nawet zapoznaniu się z jego życiorysem, żadnych jego "dzieł" nie wezmę do ręki nawet w grubych rękawicach.. 

Po uzyskaniu powyższej wiedzy, stanowczo jestem za zmianą nazwy pl. Szewczyka na jakąkolwiek inną. Wojewoda Śląski właśnie zmienił rozporządzeniem zastępczym nazwę tego placu na Marii i i Lecha Kaczyńskich. Wywołało to protesty, głównie PO i RAŚ. Protesty zaprawdę liczne, bo petycję o pozostawienie komucha i żydożercy w centrum Katowic poparło 5,5 tyś osób, co stanowi 1,8% mieszkańców stalicy Śląska. Oby podobne poparcie zyskali autorzy protestów w najbliższych wyborach samorządowych! Szczególnie dziwię się tu PO, bo jako partia "do bulu" poprawna politycznie, nie powinni popierać patrona, który "Postulował wyeliminowanie Żydów z życia kulturalnego i gospodarczego. Literaturę i prasę żydowską uznawał za jedną z najgroźniejszych broni >żydowskiego państwa eksterytorialnego<". Ale widać nawet żydożerca jest dla nich dobry, byle nie widzieć Lecha Kaczyńskiego w nazwie placu.
Dodatkowo dziwię się władzom Katowic (a i również innych miast), które teraz płaczą, że główne ulice zostały naraz rozporządzeniami zastępczymi wojewodów nazwane imionami ofiar katastrofy smoleńskiej, Żołnierzy Wyklętych czy nawet nazwami neutralnymi politycznie. Przecież sami są sobie winni. Znali ustawę, dostali od IPN listę patronów ulic do wymiany. Ale myśleli, że jak przeczekają, to może nikt się o te zmiany nie upomni. A teraz figa z makiem. Przecież nikt nie zabraniał władzom Katowic zmienić nazwę pl. Szewczyka na np. pl. Szewców, czy Szewski, albo choćby Dworcowy. Stało by się zadość wymogom ustawy, a i Wojewoda nie mógłby zmienić już tej nazwy w oparciu o ustawę dekomunizacyjną. Ja sam, jako katowiczanin, nawet się aż tak przy Kaczyńskim w tym miejscu nie upieram, choć uważam, że powinien znaleźć miejsce na którejś z naszych ulic.

Ale władze miast przechytrzyły. Chcieli zostawić czerwonych patronów ulic, a teraz mają takich, których nie potrafią ścierpieć. Niestety, nieobecni nie mają racji...

Patrz: Niezalezna.pl

          Wikipedia.org - życiorys W.Szewczyka

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.9 (głosów:15)

Komentarze

"Totalni" bronią Szewczyka tak samo zajadle jak Marksa czy Berlinga - przecież "bronią demokracji"...

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1555085

o "złagodzeniu" przepisów w bufecie sejmowym, które początkowo umożliwiały wnoszenie wódki na salę parlamentu Bogdanowi Czeszce i Władysławowi Machejkowi (w butelkach po wodzie sodowej), ale - po interpelacji do laski marszałkowskiej - również posłom z Katowic, na czele z owym szewczykiem ("pijany jak szewc?").

Towarzystwo nie powiem, doborowe! Rozumiem, że totalni oponują przeciwko zmianie nazwy placu!

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1555095

Znam i tą, którą przedstawiłaś. Wszystkie są w notce z Wikipedii, do której podałem odnośnik. Ale nie chciałem zanudzać czytelników. 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

M-)

#1555111

Włodarze wielu miast z województwa śląskiego chcieli coś ugrać politycznie na niewykonaniu Ustawy. Nie żal mi ich teraz. Ale zastanawiam się, czy jest sens iść "na ostro" w przemianowaniach, czy lepiej dawać nazwy neutralne. Przykład nieopodal Katowic - zamiast Ronda Gierka - rondo Zagłębia Dąbrowskiego. 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1555110

Jak pisałem powyżej, nie jestem twardym fanem zmiany nazwy pl. Szewczyka na Marii i Lecha Kaczyńskich. Być może to akurat nie przysporzy zwolenników PiS-owi. Ale z drugiej strony nawet tam gdzie wprowadzono neutralne nazwy, jak choćby Zagłębia Dąbrowskiego zamiast Gierka, znajdują się zatwardziali obrońcy komunistycznych patronów. 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

M-)

#1555113

Jak podaje Niezalezna.pl, władze Bydgoszczy przepchnęły tuż po uprawomocnieniu się zmian nazw ulic dokonanych przez Wojewodę, ponowną zmianę na starych patronów. Tak więc od Lecha Kaczyńskiego i Bernarda Śliwińskiego (powstaniec wielkopolski) za bardziej godne uznali "Plan 6-letni" i "Przodowników pracy". 

Chyba zupełnie ich zamroczyło, bo po pierwsze uchwałę podjęli niezgodnie z procedurą prac rady miejskiej, nie zachowując regulaminowego czasu 7 dni od zgłoszenia uchwały do podjęcia jej przez radę. Po drugie, przywracając jako nowe stare komunistyczne nazwy, złamali ustawę dekomunizacyjną, zakazującą propagowania komunizmu w nazwach ulic. Przecież ustawa ta nie tylko nakazuje zmianę obecnych nazw, ale i zabrania nadawania podobnych. Wydaje mi się, że Wojewoda powinien z tego względu uznać taką uchwałę RM za nieważną z mocy prawa. A dodatkowo skierować do prokuratury doniesienie na jej autorów w związku z propagowaniem ustroju totalitarnego.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

M-)

#1555134

1. Skąd wzięto powyższe informacje o sprowadzaniu do Polski islamistów? (poza blogiem autorki)

2. Jak ten komentarz ma się do tematu mojego wpisu o zmianach nazw ulic? Bo ja nie widzę związku z wątkiem dyskusji.

PS.

Na wypadek, gdyby pojawiła się negatywna ocena komentarza Bon Ton, ja nie wystawiłem ani pozytywnego, ani negatywnego.

Uprzejmie proszę również o nie podejmowanie w tym miejscu powyższego wątku. Co prawda Kato Starszy każde wystąpienie w Senacie kończył tekstem: „A poza tym sądzę, że Kartaginę należy zniszczyć”, ale ja nie poczuwam się z moim blogiem do roli rzymskiego Senatu. Jeśli autorka zamierza poruszyć powyższy temat, to proponuję umieszczenie go w jej blogu na stronie Niepoprawni.pl, gdzie chętnie włączę się do merytorycznej dyskusji.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

M-)

#1555155

Pojawił się też pod moim blogiem ("Koniec świata obszarników"). Nie trudno się domyśleć celu tych działań.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Leopold

#1555164

Jakoś mnie nie dziwi, że ten "komentarz" pojawił się nie tylko pod moim wpisem. Nie sprawdzałem, ale przypuszczałem, że znajdzie się pod prawie wszystkim, co zostało umieszczone w "Redakcja poleca"...

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

M-)

#1555166

choć "przy okazji" też punkt straciłam.

Trolli nie lubię!

Pzdr,

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1555167