Berecik, czyli jak nosić "elementy" munduru...

Obrazek użytkownika maciej1965
Kraj

Pułkownik Mazguła, piewca kultury w stanie wojennym, dostał wezwanie na Policję. Od razu podniósł się krzyk wśród KOD-ziarzy, iż jest represjonowany za występowanie w mundurze na manifestacjach KOD-u. Sam zainteresowany twierdzi, że on tylko od czasu do czasu nosi "elementy munduru", Jako przykład podał beret. 

W wojsku byłem dawno, ale o ile pamiętam, regulamin mundurowy ściśle określa, jak powinien on wyglądać i w jakiej konfiguracji należy go nosić. Ba, na rozkaz ubierało się konkretne elementy przypisane do pory roku. W związku z tym nie bardzo rozumiem, jak można nosić element tego munduru w oderwaniu od reszty. Jakby ubrał beret z orłem i naszywkami pułkownika do kufajki i gumiaków czy też do kąpielówek, to nie było by to jego sprofanowaniem? Chyba podobnie jest, gdy ubiera go idąc na antypaństwowe manifestacje. I to samo powinno spowodować co najmniej przesłuchanie w charakterze podejrzanego. W wojsku za niekompletny mundur szło się po prostu do paki. 

Z kolei słyszałem o przypadkach w ulubionym przez pułkownika stanie wojennym, kiedy to młodych ludzi, chodzących w moro - czyli elemencie ówczesnego munduru polowego, milicja rozbierała na ulicy, a w razie protestów rozgrzewała plecy pałkami. To też było traktowane jako element munduru (mimo, że chłopcy pozbawiali je dystynkcji) i władza ludowa surowo karała za jego nielegalne noszenie. Oczywiście, jeśli ci sami chłopcy trafiali w kamasze, moro musieli nosić. Ale w komplecie, zgodnie z regulaminami.

Za Niezalezna.pl

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:16)

Komentarze

Dokładnie, tak jak piszesz - rezerwisto ! ;-)))

Należało usunąć, wymienić guziki z orzełkiem, by używać sortów do celów cywilnych.

Należy dodać, że ten pan nosi beret nieregulaminowo (uformowanie na głowie).

Powołać na jednoosobowe ćwiczenia z musztry.

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
0

#1531622

Ten cały "pułkownik" to tylko komunistyczny zupak, oficer sztanowy, zapewne ospowiedzialny za propagande polityczna wśród wojska...dla niego koniec PRL a teraz III RP to tragedia...

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1531640

W internecie furorę robi prześmiewcza trawestacja Ballady o Janku Wiśniewski. Tylko to nie ,,Janek Wiśniewski padł”, ale pułkownik Mazguła…

 

Śpiewa Krystyna Janda…

Chłopcy od Petru i wy Kodowcy 
Dzisiaj strzelali do nas Pisowcy
Dzielnieśmy stali i pyskowali .
Pułkownik Mazguła padł!
Na drzwiach ponieśli go przez Wiertniczą
Naprzeciw Szydłom, Macierewiczom.
Chłopaki z Czerskiej – pomścijcie druha!
Pułkownik Mazguła padł!
Tu kciuk zwichnięty, tam zadrapanie,
Jak długo będą męczyć nas dranie
Krwi się zachciało Jarka bandytom.
Pułkownik Mazguła padł !

Jarosław krwawy, kat niewyżyty,

To on nam zabrał wszystkie profity.

Poczekaj draniu – my cię dostaniem,
Pułkownik Mazguła padł!
Nie płaczcie matki, ni feministki
Redaktor Blumsztajn wiezie nam gwizdki
Za to by nigdy nie musiał rodzić
Pułkownik Mazguła padla!
Banksterzy Petru, członkowie sitwy,
Idźcie do domu nie będzie bitwy
Świat się dowiedział, nic nie powiedział,
Pułkownik Mazguła padł!
Stop ! Stop ! to jeszcze nie koniec
Świat się dowiedział, oczom nie wierzy
O wolną Polskę walczą banksterzy
To za odsetki, za obligacje
Pułkownik Mazguła padł!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

#1531643

Trudni z tymi słowami się nie zgodzić. Ale szkoda, że do tej melodii. Mimo wszystko "Ballada o Janku Wiśniewskim" to klasyk naszej piosenki patriotycznej i taka przeróbka jej nie przystoi.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

M-)

#1531654

Takie coś znalazłem :

Otrzymaliśmy od naszego Czytelnika, Pana Andrzeja Ochała, artykuł na temat pułkownika Adama Mazguły i jego odznaczeń. Okazuje się, że jedno z nich, które dumnie prezentuje na swoim najbardziej znanym zdjęciu, budzi duże kontrowersje…

 

Poniżej fragment artykułu Pana Ochała, byłego żołnierz 2Regimentu Cudzoziemskiego Saperów Górskich 27 Brygady Piechoty Górskiej Wojska Francuskiego:

[Adam] Mazguła zaintrygował mnie fotografią wstawioną na swojego Facebooka. Jest na niej ubrany w mundur Wojska Polskiego oblepiony odznaczeniami. Widać, że obywatel pułkownik lubi błyskotki.

Jedno z tych odznaczeń jest wielce interesujące. To z orłem i niebieską gwiazdą, bardzo ładne. Może nie tyle samo odznaczenie, ile pytanie : skąd się ono na mundurze obywatela Mazguły wzięło. Jest to bowiem odznaczenie… francuskich wojsk górskich! I nie jest to byle świecidełko które dostaje się za pilnowanie zeszytu przy biurku, lecz absolutny top jeśli chodzi o odznaki za staże odbywane w górach. Brevette Qualifie Troupe de Montagne. Czwarty „stopień wtajemniczenia” dla francuskich żołnierzy górskich. Łącznie jakieś 5 miesięcy ostrego zasuwania po górach (rozłożonego na dobrych kilka lat służby!), bynajmniej nie w celach rekreacyjnych.

--------------------------------------

Osobiście, przez 5 lat służby w regimencie górskim Legii Cudzoziemskiej, uważanym za awangardę całej francuskiej Brygady Alpejskiej, udało mi się zdobyć tylko pierwszy stopień. Ale i tak moją odznakę nosiłem z dumą, bo nie rozdawali jej za noszenie pączków do babci…

Skąd zatem to odznaczenie na mundurze obywatela pułkownika KODziarza ? Napisałem do niego z zapytaniem kilka dni temu. Bez odpowiedzi.

Odpowiedzi mogą być dwie.

Wersja pierwsza: obywatel pułkownik Mazguła służył po cichu w Legii Cudzoziemskiej lub w regularnym wojsku francuskim. Wówczas obywatela pułkownika przeproszę i wyrażę żołnierski szacunek. Ale szanse na to są równie duże, jak na to, że ja w poprzednim wcieleniu byłem smokiem wawelskim lub w przyszłości zostanę Prezydentem RP.

Wersja druga jest taka, że obywatel pułkownik KOD-ziarz Mazguła jest zwykłym mitomanem, który tę odznakę dostał w prezencie lub kupił sobie na allegro. Co zarazem pokazuje, jakim człowiekiem jest nowa gwiazda KOD-u. O samym KOD-zie również. Kto był w wojsku, ten wie, jak się nazywa takich, co przypinają do munduru to, co im nie przysługuje. W tej sytuacji napluć na twarz obywatela pułkownika mogą zwłaszcza moi koledzy z regimentu: sierżant K. i sierżant-szef Z. Jedyni znani mi Polacy którzy mają prawo do noszenia tej odznaki. Prawdziwi żołnierze, przy których mitomani w mundurach nie mają prawa nawet stanąć obok.

Andrzej Ochał

Były żołnierz 2 Regimentu Cudzoziemskiego Saperów Górskich 27 Brygady Piechoty Górskiej Wojska Francuskiego

Uczestnik stażu BSM i uprawniony do noszenia odznaki Brevet Skieur Militaire

Całość można przeczytać tutaj:

http://prabuciak.pl/?p=1435

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

#1531646

Jeśli płk Mazguła służył w wojsku francuskim lub Legii Cudzoziemskiej, to oznaczało by, że złamał polskie prawo. Ono zakazuje Polakom służby w obcych armiach. A już na pewno zakzauje tego wojskowym.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

M-)

#1531653

pan Mazguła (w stanie spoczynku) ma lukę w wykształceniu z regulaminu. Pewnie nie tę jedną.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1532046