NATO-Kolos na glinianych nogach

Obrazek użytkownika Łukasz Kuk
Świat

Analiza raportu przeprowadzonego przez Rand Corporation nie pozostawia złudzeń.
W przypadku nagłego ataku ze strony Rosji sytuacja na flance wschodniej nie byłaby korzystna dla wojsk sojuszu.

 

Dysproporcja pomimo nakładów na zbrojenia i stacjonowania wojsk NATO jest nadal widoczna podkreślają analitycy.

 

W przypadku konfliktu w ciągu pierwszych tygodni wojska NATO mogą zmobilizować ledwie 32 tys. żołnierzy, podczas gdy Rosja mogłaby skierować w tym samym czasie 78tys. żołnierzy.

 

Do jeszcze większych dysproporcji doszłoby w chwili konfliktu naziemnych systemów broni.

 

                                                    NATO                                                 Rosja

Czołgi                                            129                                                    757

 

Transportery                                  280                                                    1276

opancerzone

 

Samoloty bojowe                          5357                                                   1251

 

Dane ukazują ogromne wieloletnie zaniedbania wschodniej flanki. Jak podkreślają analitycy jest to związane z polityką NATO nastawioną na misje na Bliskim Wschodzie, Afryce i w Afganistanie.

Lata niedofinansowania armii europejskich musiało się przełożyć na kondycje bojową formacji wojskowych.

Przykład potwierdzający raport można zaobserwować u naszych zachodnich sąsiadów.

Bundeswehra boryka się z ogromnymi problemami. Najnowszy raport sporządzony w 2017 przez niemiecki MON ukazuje stagnacje w niemieckiej armii.

Do misji bojowych zdolnych było średnio 13 z 58 helikopterów transportowych NH 90 i 12 z 62 śmigłowców Tiger. Nie lepiej wygląda sytuacja w przypadku samolotów transportowych A 400 M.

Niemiecka armia posiada 15 tego typu samolotów, z czego zdolnych do użycia było trzy, bądź też w przypadku w lotnictwa myśliwskiego w którym na 128 maszyn Eurofighter nadających się do walki pozostało średnio 39. Kryzys dotknął będącą niegdyś chlubą Niemiec broń pancerną. Na 244 czołgi Leopard do walki zdolnych było średnio 105. Marynarka wojenna również nie obroniła się przed wieloletnimi zaniedbaniami. Z 13 fregat Bundesmarine gotowych do działań operacyjnych pozostało 5. Jednakże najgorsza sytuacja ma miejsce w kondycji okrętów podwodnych typu 212 A. Z sześciu będących na wyposażeniu Bundesmarine gotowych do służby w 2017 pozostawał jeden, a i ten okręt pod koniec roku został wycofany.

 

 

Na te wszystkie problemy z funkcjonowaniem tak istotnej dla obronności kraju instytucji jaką niewątpliwie jest wojsko nakładają się braki kadrowe. Armia ma 21 tys. wolnych wakatów z czego szczególnie odczuwa się braki wśród oficerów.

W 2016 powstał pomysł otwarcia Bundeswehry na uchodźców. Wywołało to falę oburzenia. Niemiecki MON złagodził stanowisko deklarując, że imigranci przechodziliby jedynie szkolenie w zawodach cywilnych i nie dostawaliby broni. Wielu ekspertów ds. wojskowości piętnuje ten pomysł podkreślając, że służba wojskowa w dużej mierze opiera się na tożsamości narodowej i historycznej związanej z danym krajem. W przypadku wcielenia do służby imigrantów właśnie brak tożsamości może stanowić największy problem.

Multikulturalizm nie zauważalny podczas pokoju w którym może być traktowany jak zwykły etat,

w przypadku konfliktu sytuacja może ulec zmianie kiedy przyjdzie wybierać między powiązaniami kulturowo-religijnymi a lojalnością wobec armii.

 

https://planetaprzemian.blogspot.com/

 

zródlo dw.com

wikimedia commons Leopard 2 A6

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:3)

Komentarze

Niedawny masakra rosyjskich najemników w Syrii, głównie przy użyciu lotnictwa (i współdziałaniu artylerii,) przypomniała Putinowi i rosyjskim wojskowym po co jest taka przewaga NATO w samolotach. 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1559380

Nie zapominaj miły Janie o rosnącym potencjale rosyjskiej strategii A2/AD (anti-access/area-denial), nazywanej też "strategią blokady dostępu"  odwzorowanej od SZ Chin. Ten potencjał przyprawia natowskich strategów o ból głowy, co potwierdza dowódca amerykańskich sił powietrznych w Europie gen. Frank Gorenc.

Amerykanie zmasakrowali najemników w Syrii po wcześniejszych ustaleniach przez  czerwoną linię. Rosjanie nie przyznali się do najemników i dali amerykanom zielone światło. Mieli w tym swój interes...

Natomiast należy zauważyć, że rosyjska obrona przeciwlotnicza jest "doceniana" przez Pentagon, który przyznaje, że OPL  stanowi większe zagrożenie niż lotnictwo Rosji. Rozbudowywane systemy wyrzutni rakietowych i radarów zamykają dostęp do różnych części Europy, niwelując przewagę konwencjonalną NATO. Jak skuteczne jest to narzędzie, pokazuje wojna w Syrii, w której Rosjanie ustanowili faktyczną strefę zakazu lotów dla samolotów koalicji. 

"W bardzo krótkim czasie Białorusini i Rosjanie mogą połączyć się i zablokować granicę Polski z Litwą, w ten sposób izolując trzech członków NATO od reszty Sojuszu" - stwierdził gen. Ben Hodges 

Rosjanie ćwiczą ten wariant wspólnie  z Białorusią, vide ćwiczenia pk. "Zapad 2013".

PS

Z rosyjskimi systemami OPL poradzić sobie mogą F-22 Raptor wysyłane obecnie  na zasadzie rotacji do Europy oraz F-35, które od 2021 r. bazować będą na stałe w Wielkiej Brytanii. Skutecznym środkiem przełamania rosyjskich stref obronny powietrznej mogą być też bombowce B-21 i B-2. W odwodzie pozostaje możliwość zakłócania działania rosyjskich radarów i wyrzutni rakietowych – a więc walka elektroniczna.

*

Acha...  Izraelskie Siły Powietrzne ogłosiły, że myśliwce F-35I Adir osiągnęły gotowość operacyjną. Tym samym Izrael jest pierwszym zagranicznym użytkownikiem tych maszyn, który oficjalnie ogłosił, że posiadane myśliwce 5. generacji są zdolne do prowadzenia misji bojowych. 

http://www.defence24.pl/izrael-f-35-oficjalnie-w-gotowosci-operacyjnej

Docelowo Izrael planuje zwiększenie ilości Adirów  plus minus do 135 sztuk, które zastąpią flotę ponad 300 F-16.

Pytanie:  Czy stać Izrael na koszta rzędu 200 mln dolarów za samolot, a jeżeli nie to skąd pozyskają brakującą sumę dolców?

https://www.defenseindustrydaily.com/israel-plans-to-buy-over-100-f35s-0...

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

casium

#1559436

Dopóki nie rozbudujemy własnego systemu anty-dostępowego, dopóty będziemy potrzebować jeszcze większej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. 

Pozdrawiam 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1559438

Potwierdzam.

PS

Zapytam sofistycznie?

Czy będą także komornikiem?

*

https://www.blasty.pl/tag/komornik

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

casium

#1559445

No po to są ... mamy doprawdy zasrane szczęście , albo Kahał sowiecki, albo jankeski...

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

chris

#1559447

Ultimatum dla suwerennej Polski?

https://wiadomosci.wp.pl/brutalne-ultimatum-usa-dla-polski-duda-i-morawi...

PS

Do komornika jeden krok…

Za dzień, za miesiąc lub za rok

I znów to jedno masz od świata,

Że z tyłu łata, z przodu łata.

Niech żyje wolność, wolność i swoboda

A resztę swoją każdy sobie doda!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

casium

#1559463

A  wszystko to oczywiście w obronie "arcykapłana" religii holokaustu, czyli niejakiego Grossa i głoszonych przezeń dogmatów!

Nie przeszlibyśmy z żydowskiego gułagu do rezerwatu, gdyby nie dobito korzystnego zarówno dla Rosji, jak i USA interesu.  Nic to przecież nowego od 300 lat - zmieniają się co najwyżej dobijający targu. Tak więc gadanie o tym, że to Jaruzelski sam z siebie - dla dobra Polski - dogadał się z Rockefellerem jest niedorzecznością. Nikt inny niż tego typu kompletny degenerat, jak właśnie Jaruzelski, i otaczająca go zbrodnicza antypolska banda, nie nadawał się do uczynienia z Polski kolonii całkowicie podporządkowanej nowym panom.

Otwartym w takim razie pozostaje pytanie, do czego posuną się nasi nowi panowie, żeby zdusić marzenia zamkniętych w rezerwacie, którzy chcą innego statusu niż kolonia? 

Pozdrawiam    

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1559469