Pikiety w obronie Polaków w Niemczech

Obrazek użytkownika LOS_Polski
Kraj

Liga Obrony Suwerenności od wielu lat walczy o prawa naszych rodaków poza granicami Polski. W dniach 26-27 marca przed placówkami dyplomatycznymi RFN w Gdańsku i Opolu odbyły się pikiety w obronie praw Polaków mieszkających w Niemczech. Data przedsięwzięcia związana jest z 75. rocznicą podpisania przez Hermana Goeringa dekretu, odbierającego Polakom mieszkającym na terenie III Rzeszy status mniejszości narodowej. Pomimo formalnego odżegnywania się od czasów hitlerowskich, dokument ten obowiązuje u naszych zachodnich sąsiadów po dzień dzisiejszy.

Pikieta w Gdańsku rozpoczęła się o godz. 15.00 odczytaniem przez kol. Rafała Żaka  Oświadczenia w sprawie odrzucenia przez niemiecki rząd wniosku o nadanie Polakom mieszkającym w Niemczech statusu mniejszości narodowej, oraz wygłoszeniem przemówienia, w którym poruszona została kwestia dyskryminacji Polaków mieszkających w Niemczech. Wystosowane przez Ligę Obrony Suwerenności oświadczenie, wrzucone zostało do skrzynki pocztowej konsulatu, ponieważ jego pracownicy, jak zwykle, odmówili przyjęcia dokumentu. W zgromadzeniu uczestniczyło około 20 osób.

 

Pikieta w Opolu rozpoczęła się o godz. 12.00. W imieniu LOS, głos zabrał kol. Edward Popyk. Tak samo jak w Gdańsku, pracownikom konsulatu przekazane zostało stosowne oświadczenie. W pikiecie wzięło udział kilkanaście osób, obecni byli również przedstawiciele mediów.

 

Temat zrównania praw mniejszości polskiej w RFN do poziomu przywilejów, na jakie mogą liczyć Niemcy w Polsce, nie po raz pierwszy podnoszony jest przez LOS. Podobne demonstracje miały miejsce w 2013 i 2014 roku, gdzie działacze naszej organizacji podnieśli również problem germanizacji polskich dzieci przez niemieckie urzędy ds. młodzieży – Jugendamty. Jawna asymetria w relacjach polsko-niemieckich w kwestii mniejszości narodowych zamieszkujących oba kraje jest zatrważająca. Sytuacja Niemców w Polsce oraz posiadane przez nich przywileje nie przekładają się w żaden sposób na los Polaków zamieszkujących terytorium RFN. Polskie władze nie dostrzegają jednak problemu i bagatelizują sprawę, po raz kolejny przyjmując wobec naszych zachodnich sąsiadów pozycję służalczą. Bez nagłośnienia problemu i reakcji szerokich mas społecznych nie ma co liczyć na istotne zmiany w tej materii. Dlatego Liga Obrony Suwerenności apeluje do wszystkich, którym bliska jest przyszłość naszego narodu do wsparcia naszej inicjatywy.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:10)

Komentarze

Pikiety powinny odbyć się również przed polskim MSZ, to również brak działań ze strony ministerstwa i rządu RP skutkuje takim stanem prawnym.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Stasiek

#1468089

Pełna zgoda. Niestosowanie względem mniejszości narodowych, mieszkających w Polsce tak zwanej Zasady Wzajemności, zgodnie z którą państwa przyznają sobie nawzajem lub swym obywatelom takie same prawa i przywileje, prowadzi do tego, że Polacy przebywający lub mieszkający stale za granicą stają się obywatelami drugiej kategorii. Szczególnie widoczne to jest w Niemczech i na Litwie, także na Ukrainie i w USA (wizy). Najwyższy czas aby to zmienić. Ale czy ludzie z pookrągłostołowych partii są w stanie cokolwiek zmienić? Wątpię. Przez 25 lat istnienia III RP nikt nie potrafił nic z tym zrobić.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Grzest

#1468112

Skuteczniej chyba będzie pod niemiecka ambasadą.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

rumjal

#1468220