Ogólnospołeczna inteligencja.

Obrazek użytkownika Leszek Smyrski
Idee

Pięciowymiarowy model komunikacji oparty o klasyfikację mediów komunikacji dokonaną przez Niklasa Luhmanna i o wzorzec systemu stworzony przez Mariana Mazura i rozwinięty przez Józefa Kosseckiego może posłużyć nam do stworzenia prototypowej organizacji, złożonej z 12 do 28 osób, która będzie rozwiązywać postawione przed nią zadania, dotyczące świata społecznego.

Wiemy współcześnie że mózg człowieka składa się z około 86 miliardów neuronów i stanowi najdoskonalsze narzędzie do poznawania rzeczywistości. Jest jednak ograniczony swoją pojemnością. W neolitycznej grupie pierwotnej, w której liczebność wynosiła 12 – 30 osób, ilość neuronów to od jednego do dwóch bilionów ( po angielsku trylionów). Grupa miała więc potencjał aby pokonywać wszelkie naturalne problemy, jedynym zagrożeniem dla niej mogła się stać tylko inna, doskonalsza ale wrogo nastawiona grupa.

To zagrożenie przybrało realny kształt w trakcie przejścia do systemu społecznego opartego o przymusową pracę i od tamtego czasu świadomość ludzka była świadomością niewolnika albo pana. Ten sposób myślenia ukształtował wszystkie społeczne struktury, te zaś są ograniczeniem dla dowolności kształtowania struktur bardziej wydajnych.

Współcześnie na świecie żyje 7 mld ludzi co daje nam pół tryliarda czyli pięć i dwadzieścia zer (angielskie pół sekstyliona) neuronów mózgowych. Żaden komputer nie wiadomo jak bardzo zaawansowany nie osiągnie takiego potencjału, tym bardziej że krzemowe czy nawet kwantowe maszyny zawsze będą oparte o zerojedynkowe procesy. Ludzie mają możliwość zmiany determinatów przy osiągnięciu punktów dyfurkacyjnych, co pozwala uzyskać nieosiągalną dla maszyn wolność.

Ten filmik pozwala nam spojrzeć na rozwój ludzkości jak na rozwój samoświadomego organizmu.

]]>https://www.youtube.com/watch?time_continue=318&v=khFjdmp9sZk]]>

 

Potencjał ludzkości jest wystarczający do przeprowadzenia przedsięwzięć mających na celu osiedlenie się na innych planetach, także wokół innych gwiazd, w innych galaktykach. Wykorzystany potencjał pozwolił na wysłanie kilku ludzi na księżyc i automatów na inne planety naszego systemu słonecznego. Co więcej, wąska grupa ludzi wykorzystuje bardzo wąską cześć neuronalnego potencjału do rozwoju wiedzy, jednak dużo większa część tego wąskiego potencjału służy do uzyskiwania natychmiastowych nagród, nazywa się to systemem ekonomicznym, którego medium komunikacji jest pieniądz.

Dla osiągnięcia szybkich nagród komunikacja przez medium pieniądza jest kluczowa, niestety zwiększenie potencjału tego medium może być pozytywnie skorelowane ze zwiększeniem potencjału medium władzy, ale negatywnie z natężeniem komunikatów prawdy i miłości. Prowadzi to do fałszowania komunikacji i marnowania potężnych zasobów neuronów.

Współczesne sposoby komunikacji w systemie społecznym są więc niewydolne, aby jednak przywrócić zrównoważoną komunikację, należy wprowadzać ją od poziomu grup pierwotnych, czyli opisanych wcześniej grup neolitycznych opartych głównie o więzi rodzinne i krewniacze, ale również o więzi ideowe oraz intencjonalne.

Prototypowa grupa powinna zastosować model zrównoważonej komunikacji, choć wydaje się być istotnym osłabienie natężenia medium władzy i wyłączenie, przynajmniej przez pewien czas medium pieniądza. Na ile te przewidywania okażą się skuteczne, przekonamy się w praktyce. Idealizm zwykle trzeba korygować i początkowo należy zaczynać od jak najbardziej naturalnego sposobu funkcjonowania. Prawdopodobnie selekcje będą przeprowadzane in statu nascendi, czyli w trakcie powstawania.

Czy będzie to jedno z kolejnych dziwactw, czy ładunek przebijający przejście do wielkich przestrzeni, przekonamy się kiedyś tam. Na razie zaczynamy, w imię Boże.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)