O czym jest "Kler"?

Obrazek użytkownika Leszek Smyrski
Idee

Dla przeciętnego widza film „Kler” opowiada o kościele katolickim i jego zdegenerowanych kadrach. Jeśli popatrzymy tylko na absolutnie najprostszy lingwistyczny poziom opisu, bohaterowie są księżmi katolickimi. Chodzą w sutannach, odprawiają msze, pracują z młodzieżą, zbierają na tacę. Kilkoma kreskami można opisać wszystko. Reżyserowi zarzuca się czasami nadmierny prymitywizm, ale to nie musi być wada.

Teoria systemów posługuje się pojęciami; organizacja, wydarzenie komunikacyjne, środowisko, podwójna kontyngencja itp. Poziom opisu jest na tyle ogólny, że nazwa konkretnej organizacji nie ma specjalnego znaczenia. Im prostszy opis, tym bardziej uniwersalny.

Proponuję Państwu eksperyment myślowy. Oglądając ten film zamieniamy sobie słowa opisujące funkcjonowanie kościoła na podobne, odnoszące się do instytucji prawniczych. Kluczem jest przekonanie o swojej uświęconej pozycji, umiejętność ukrywania niewygodnej prawdy i tworzenie wizerunku, za którego naruszenie grozi wykluczenie.

Od czterech lat mam do czynienia z systemem prawnym, który specjalizuje się w ukrywaniu prawdy. Zapewniam Państwa że są skuteczniejsi niż biskupi i Papież.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:3)