Wybory po duńsku (2)

Obrazek użytkownika katarzyna.tarnawska
Świat

Ostatnie wybory parlamentarne w Danii poprzedzone były, jak zwykle, kampanią wyborczą. Nie łudźmy się - socjaliści wraz z "torebkową Hele" (Helle Thorning-Schmidt, była premier, słynąca z epatowania luksusowymi torebkami) starali się wielce aby pozostać "przy żłobie" i obrzydzić wyborcom opozycję z jej przywódcą - liderem partii Venstre - Larsem Løkke Rasmussenem.

Fakt, iż wybory wygrał blok prawicowy jest przyczyną, że Helle zrezygnowała z przywództwa duńskiej socjaldemokracji i chce opuścić Danię, udając się do Wielkiej Brytanii. Jak twierdzą złośliwi - podatki są tam niższe niż duńskie, a już za czasów tych socjalistycznych rządów Helle miała pewne problemy z wyjaśnieniem swego, niezbyt przejrzystego, sposobu rozliczania osobistego podatku. Podoba mi się jednak ta honorowa rezygnacja Helle. Oby tak u nas...

                          

Nie mniej - do upadku bloku lewicowego (choć jest on nadal bardzo silny, stanowi nieco mniej niż połowę duńskiego elektoratu) walnie przyczyniły się dwie "sprawy": ogromna ilość niedotrzymanych obietnic wyborczych, co w okresie kampanii mocno eksponowała opozycja, oraz afera ze sprzedażą akcjii DONG-u (duńskiej energetyki) przez socjalistycznego ministra finansów, Bjarne Corydona. Jakoś tak nasuwa mi się złośliwość - motylek - modraszek korydon (choć nie udało nam się ustalić jego np. izraelskiej proweniencji). Mimo oporów społecznych - akcje zostały sprzedane "Ameryce", a transakcję przedstawiono jako wielki sukces rządu. Wkrótce okazało się, że akcje sprzedano Goldman Sachsowi, przy okazji dokonując "przekrętu" podatkowego.

O ile poprzednią kampanię Lars Rasmussen przegrał z powodu udowodnionego nadużycia - podróży w lususowych warunkach w sprawach (i za pieniądze) tzw. fundacji humanitarnej, o tyle obecnie "zrewanżował się" socjaldemokratom, którzy w kampanii zwyczajnie kłamali (wyborcze kłamstwa to więc nie tylko nasza, lokalna specjalność). Otóż w swej kampanii Duńska Partia Ludowa (DF Dansk Folkeparti) postulowała zwiększenie budżetu na pomoc socjalną o 0,6% a Dansk radikal parti (RV - Radikale Venstre) - o 0,8%, natomiast liberalna Venstre uważała, że pomoc socjalna otrzymuje z budżetu wystarczająco wysoką dotację, której już zwiększać nie należy, jedynie - utrzymać na poziomie dotychczasowym.

A wówczas socjaldemokraci (Socialdemokraterne - A lub S) w swej kampanii zarzucili opozycji, że ich budżet nie przewiduje świadczeń na pomoc społeczną, a przecież Dania to społeczństwo ludzi starzejących się i osób starszych, niepełnosprawnych.

W dniu poprzedzającym wybory odbyła się dyskusja panelowa wszystkich reprezentantów partii ubiegających się o elekcję.

Helle wystąpiła w ciemnobordowej sukni, która nawiązywała kolorem zarówno do logo partii (czerwona róża) jak też do symboliki całego bloku (kolor czerwony) w odróżnieniu od opozycji (niebieski).

Prowadząca dyskusję dziennikarka (mimo iż podczas kampanii wyraźnie forowano partię rządzącą) kilkakroć zwracała się do Helle, aby ta mówiła o programie swojej partii, a nie skupiała się na krytyce opozycji (coś nam to przypomina).

Otatecznie Helle "eleganckim" rzutem na taśmę pomaszerowała w kierunku Larsa, chcąc na zakończenie "przyjacielsko" uścisnąć mu dłoń. Niestety - "demokracja, to demokracja" - Lars nie przyjął ofiarowanej prawicy.

Ale - po wyborach - jest problem sformowania nowego rządu. I "zaczęły się schody".

Partia Ludowa chce, owszem, zwiększenia wydatków na pomoc społeczną (jak pamiętamy - o 0,6% sumy dotychczasowej), ale jedynie dla "rdzennych" Duńczyków (trochę trudno ich ustalić, bo muzułmanie w drugim pokoleniu to przecież też "rdzenni Duńczycy", a takim pomoc w dotychczasowym wymiarze nie powinna preież przysługiwać - "nie orzą, nie sieją"). Poza tym -  DF - chce zwiększenia budżetu na policję oraz zwiększenia wymagań wobec policji, celem zapewnienia bezpieczeństwa społecznego (z tym postulatem w pełni mogę się zgodzić, ich obecna policja jest chyba gorsza od polskiej). Następnym postulatem jest "uszczelnienie" granic państwa, również przy pomocy policji, aby powstrzymać falę imigrantów, głównie muzułmańskich, skuszonych zwłaszcza wysokimi świadczeniami socjalnymi - za friko (za bycie imigrantem). Ponieważ w tych punktach nie ma zgody między Venstre (V) a DF - główną obecnie partią zwycięską - desygnowany na premiera Lars Rasmussen zwrócił się do królowej o jej zgodę na sformowanie rządu mniejszościowego, z przyobiecanym parlamentarnym poparciem ze strony DF.

Zgodę otrzymał, teraz trwają negocjacje.

Zobaczymy wkrótce.

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.9 (głosów:16)

Komentarze

Sami kłamią jak diabeł pełen wściekłości

Podobieństwa czerwonych , wspólne dla świata

Bo diabeł zachłanny z nimi wszędzie lata

Czas ich przegonić i zabrać zawłaszczone

Niech biorą się do pracy , nie za koronę

Pozdrawiam

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1485780

... na preferowanie imigrantów ponad potrzeby rodzimego społeczeństwa, - ten przegrywa. Tak było przed wiekami w Polsce z Żydami. Później kraje europejskie zbytnio otwierając swe podwoje muzułmanom - mają to, co mają. Dać komuś palec - chwyta całą rękę. A swoją drogą "torebkowej Hele" nie pozwoliłbym na emigrację do GB. Niech kiśnie w tym szambie, które sama stworzyła. "Kiśnie", tzn. niech będzie oceniana i sądzona tak,  jak każdy przeciętny obywatel Danii.

 

Pozdrawiam Cię Katarzyno i proszę o więcej Twoich artykułów,

 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr

 

#1485819

z Polska to wlasnie w Danii panuje kilka razy wieksza wolnosc gospodarcza, kilka razy mniejsza korupcja... i bagatela: Dunczycy maja cztery razy wyzszy dochod narodowy na glowe mieszkanca...

Zapewne - bedac "w srodku" czyli mieszkajac w Danii - widzi sie niedoskonalosci systemu - ale porownujac z Polska - to tak jaby porownywac 20 letnia syrenke z najnowszym, mercedesem... 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

mikolaj

#1485865

sensu wypowiedz Satyra!

To nie Dania została nazwana szambem, to "osiągnięcia" Helle otrzymaly taki "zaszczytny" przymiotnik.

Nie da się ukryć, że sprzedaż 19% akcji DONG-u (o które, równocześnie z Goldmanem, ubiegał się jeden z rodzimych, duńskich funduszy emerytalnych) to  wysoce "szambiasta" transakcja.

I co do korupcji - masz tak zwane nie "updatowane" wiadomości.

Dania BYŁA krajem o znikomej korupcji, dzisiaj - coraz trudniej wciąż tak ją nazywać.

Zgadza się - co do dochodu narodowego na głowę mieszkańca.

Natomiast niezwykle wysokie podatki, które dały socjalistom rozległe możliwości manipulacji (przy równoczesnym "szantażu" społeczeństwa kryzysem gospodarczym) to także część tworzonego przez nich "gie-konteneru" (by nie użyć określenia "szambo").

Helle na przykład doprowadziła do zmniejszenia, nawet całkowitej likwidacji w pewnych szkołach funduszy na utrzymanie "obcojęzycznych" nauczycieli polskich. Nie zmniejszono funduszy dla Muzułmanów.

Helle wystapiła przeciw dofinansowywaniu szkół prywatnych przez Państwo, demonstrując oficjalnie pochwałę szkół państwowych. Po czym okazało się, że własną córkę posyła do szkoły prywatnej (co przy jej i małżonka zarobkach nie stanowi poważnego obciążenia domowego budżetu).

Na szczęście - już ją "zmieciono" i nie mam ochoty być tym szukającym "sz-nurkiem".

KT

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1486015

                         

To ponoć była osobista rozgrywka pomiedzy tymi politykami (na zdjęciu)

 

W tym kraju,( jak czytałem)  to więcej przybyło w ub.roku emigrantów niź się urodziło dzieci. Wśród nowych emigrantów najwiecej jest ponoć Rumunów, a to stwarza problem, wielki problem znany tu na wyspach.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1485833

Dania to kraj demokratyczny z suwerenna władzą. Nie można tamtych wyborów porównywać z III RP, bo tu sitwa łamie prawo gdy widzi,że nie daje rady, albo ordynarnie fałszuje wyniki jak w ostatnuich wyborach samorządowych. Ale dobrze, że prawica wzięła władzę w kolejnym kraju, oby to samo otrzeźwienie dotknęło Szwedów , niszczonych we własnym kraju przez lewackie multi-kulti i falę muzułmańskich "emigrantów".

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1485834

też mocno Danii zaszkodziła. Mają teraz 2% muzułmanów w społeczeństwie (por. http://www.pch24.pl/dunczycy-boja-sie-mieszkac-w-kokkedal--w-miasteczku-rzadza-imigranci-,36174,i.html ) i zaczynają się problemy. Szwedzi mają ich 5%.

A przy okazji - Helle na swej ostatniej, powyborczej "konwencji" partyjnej, opowiadająca (w czarnym, żałobnym kostiumie) o planie swej emigracji do GB - równocześnie robi wszystko, aby "załapać się" na jakiś "stołek" w Brukseli.

I zapewne osiągnie cel - jako że była kontrkandydatką "naszego" na stanowisko "króla Europy".

W Brukseli jest ci przecież socjalistów dostatek

Obecnie - chciałabym wkleić prezentację PP - na temat isalmizmu. Mam nadzieję, że pomoże mi w tym ktoś z Blogerów lub Adminów, bo mimo instrukcji nie potrafię sama, a o tym warto wiedzieć!

Pzdr

  

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1485860

Witam

 

Cieszę się z przegranej socjalistów razem z Panią.

 

Ale bardzo mnie zaskoczyła informacja o sprzedaży DONGu. Parokrotnie wykonywaliśmy dla nich projekty, czy to na M. Północnym, czy przy Grenlandii. Bo oni tez mają całą duńską ropę i gaz.

Komu oni się sprzedali? Może Pani zna szczegóły?

 

Serdecznie pozdrawiam

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1485854

www.dongenergy.com/en

Co dziwniejsze - wsrod akcjonariuszy jakos nie widze funduszy amerykanskich - za to 58% akcji ma rzad Danii.

Nie mysle, zeby dane byly nieaktualne - bo w normalnym kraju za dezinformacje na temat firm gieldowych placi sie slono. 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-3

mikolaj

#1485867

kupił 19% akcji DONG-u.

Płacąc za akcje - oszukał Danię - nie płacąc podatku: zapłata "poszła" przez bank w Luksemburgu - na Kajmany.

I nie sądzę, że o tym będzie w internecie.

A dokąd "poszły" kupione przez Sachsa akcje - to też jest już informacja pozagiełdowa.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1485916