Joe Chal: - Czy aresztowani w Niemczech Islamiści chcieli wysadzić budynek Ochrony Konstytucji w Berlinie?

Obrazek użytkownika Joe Chal
Świat

Prokuratorzy twierdzą, że zatrzymani w Berlinie i zachodnich Niemczech Islamiści planowali atak w stolicy Niemiec.

"Chodzi o ewentualne planowanie ataku terrorystycznego w Niemczech, konkretnie w Berlinie," powiedział rzecznik Prokuratura Martin Steltner.

Istnieją sprzeczne informacje w niemieckich mediach o tym, co dokładnie było ich celem ataku?

Niektórzy twierdzą, że prawdopodobnie chodziło o Alexanderplatz, kultowe centrum dawnej wschodniej części stolicy.

Berlińskie źródła bezpieczeństwa szemrają, że miejscem ataku miało być popularne miejsce turystyczne „Checkpoint Charlie” co wg mojego tłumaczenia brzmieć powinno po polsku „Graniczny Punkt Karola” czyli miejsce gdzie stał kiedyś słynny mur berliński.

Prokuratorzy nie dokonali oficjalnego komentarza i nie określili co mogło być celem ataku islamistów?.

W czwartek rano policja dokonała nalotu na wiele mieszkań w kilku niemieckich landach, aresztując szereg „islamistów” rzekomo planujących atak terrorystyczny w Niemczech lub gdzieś w innym kraju Europy.

Niezidentyfikowany pracownik służb bezpieczeństwa powiedział, ze przywódcą grupy był 35-letni Algierczyk zatrzymany w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Mężczyzna ten  przeszedł szkolenie wojskowe w Syrii i przebywał w ośrodku dla uchodźców w miejscowości Attendorn.  Jest on również poszukiwany przez władze algierskie, ponieważ podejrzewa się jego o to, że należy do ISIS.

Rzecznik policje poinformował również, że mężczyzna przybył jako azylant do Niemiec jesienią 2015 roku przedostając się do Europy za pośrednictwem tak zwanego szlaku bałkańskiego, który rozpoczyna się w Grecji i przebiega przez Macedonię i Serbię.

W Berlinie, 450 policjantów przeszukiwało cztery apartamenty oraz dwa przedsiębiorstwa, aresztując innego Algierczyka podczas obławy.

Policja przeszukała mieszkania  31-letniego mężczyzny w Berlinie i 26-latka w Hanowerze. Rewizje były również przeprowadzone w ośrodkach i domach dla uchodźców.

Według śledczych wszyscy podejrzani uczestniczyli bezpośrednio walcząc z bronią w ręku w syryjskiej wojnie domowej i byli od kilku tygodni pod obserwacją.

Dopiero po Nowym Roku, kiedy przywódca tej grupy wyjechał z Nadrenii Północnej Westfalii do Berlina, aby tam spotkać się z innymi terrorystami w celu omówienia i zaplanowania atak terrorystycznego, policja zdecydowała się na aresztowania.

Monitoring i inne urządzenia podsłuchu jaki użyła policja w żaden sposób nie wskazują co miało być celem ataku w Niemczech lub gdziekolwiek indziej.

Początkowo myślano, że obiektem ataku będzie budynek Państwowego Urzędu Ochrony Konstytucji (Verfassungsschutz) w którym również urzęduje Senat i wydział niemieckiego wywiadu (wewnętrznego). Dochodzenie policyjne ustaliło związek między 35-letnim Algierczykiem z islamistyczną grupą w Berlinie i Hanowerze.

W czasie rewizji zabezpieczono: komputery, telefony komórkowe, różne szkice i rysunki.

Według ministra spraw wewnętrznych w Berlinie, Franka Henkela, ryzyko ataku islamistów było bardzo realne.

"Mamy wszelkie powody aby twierdzić, że należy zachować czujność i być ostrożnymi", powiedział minister, argumentując konieczność podjęcia zdecydowanych działań, które należy podjąć przeciwko islamskim bojownikom  - zwłaszcza, gdy droga prowadzi do ISIS.

Od czasu ataków terrorystycznych w Paryżu w listopadzie 2015 roku, w których zginęło 130 osób, władze w Niemczech wielokrotnie ostrzegały o ryzyku podobnego zamachu w Niemczech.

W listopadzie międzynarodowy mecz piłki nożnej pomiędzy Niemcami i Holandią został odwołany na kilka godzin przed pierwszym gwizdkiem z powodu bardzo prawdopodobnego zagrożenia.

Świętowanie Sylwestra na ulicach Monachium było również odwołane z podobnych względów.

Rzecznik rządu poinformował media, że w obu przypadkach anulowania były uzasadnione, ponieważ istniało poważne zagrożeniem ataku terrorystycznego.

W artykule tym wykorzystano ogólnie dostępne informacje w internecie jak i źródła własne.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.4 (głosów:7)