Zgoda na podwojenie ceny energii elektrycznej, to samobójstwo Polski

Obrazek użytkownika Janusz 40
Kraj

WSZYSTKICH posłów i publicystów wypowiadających się na temat szkodliwości CO2 z elektrowni kieruję w trybie KARNYM na egzamin z chemii (poziom szkoły średniej) pod rygorem utraty świadectwa maturalnego (i oczywiście wyższych stopni naukowych). CO2 z elektrowni jest na odległym miejscu pod względem wielkości emisji; o wiele więcej emituje CO2 transport (nie tylko samochodowy, ale przede wszystkim morski – szczególnie zatruwający, także lotniczy), hodowla zwierząt, także całe ludzkie komunalne życie. Warto sobie przeliczyć (stąd ten egzamin z chemii) jak wygląda liczbowo emisja CO2 w wyniku spalania węgla w porównaniu ze spalaniem benzyn i gazu:

C + 2O = CO2; Masy atomowe: 12 + 2x16 = 44; zatem ze 1000 kg. C mamy 3667 kg. CO2

Benzen: 2C6H6 + 15O2 = 12CO2 + 6H2O; 156 + 480 = 528 + 108; zatem z 1000 kg. benzenu mamy 3385 kg. CO2

Metan: CH4 + 2O2 = CO2 + 2H20; 16 + 64 = 44 + 36; zatem z 1000 kg metanu mamy 2750 kg. CO2.

                Oczywiście – dla jasności wywodu przyjąłem do obliczeń czysty węgiel, jako przedstawiciela benzyn – czysty benzen, jako przedstawiciela gazu ziemnego – czysty metan. Rzecz jasna takie w przyrodzie nie występują (ale przyjęte do obliczeń składniki paliw dobrze je reprezentują) - idzie o uświadomienie, że grubą przesadą jest twierdzenie, iż to węgiel jest głównym emitentem CO2 do atmosfery. Istotnie - z jednostki wagowej węgla powstaje najwięcej CO2 ( w stosunku do benzenu – niewiele więcej), ale rzecz w tym, że paliw płynnych i gazowych zużywa się na świecie znacznie więcej niż węgla (w szczególności w Europie).

               Ponadto – sprawność spalania w elektrowniach węglowych jest znacznie wyższa niż w silnikach spalinowych a co za tym idzie – więcej toksycznych składników jest w spalinach z pojazdów niż z elektrowni (np. trującego CO). Kocioł elektrowni węglowej jest urządzeniem o wiele bardziej skomplikowanym i precyzyjnym niż silnik samochodowy, w którym w czasie krótkiego obiegu Carnot'a paliwo nie ma możliwości być w całości spalone. Także dużą role w dbałości o czystość spalin odgrywają elektrofiltry wychwytujące stałe cząstki powstałe podczas spalania węgla w elektrowniach.

               Najwięcej smogu produkują w Polsce indywidualne kotłownie w domkach jednorodzinnych – tam spala się wszystko, co jest palne w imię rzekomej oszczędności. Świadomość społeczna jest niewielka, także całkowita bezkarność takiego postępowania. Być może rządzący boją się utraty głosów wyborczych i dlatego nie są zbyt restrykcyjni. Gdyby w tej mierze był konsensus między wszystkimi politycznymi opcjami – wówczas byłaby szansa na bardzie radykalną politykę w stosunku do trucicieli.

               Pakiet ENERGETYCZNO -klimatyczny (nie mylić z klimatycznym) był wymyślony po to, by zrekompensować pieniądze strukturalne wydawane dla nowych państw w UE. Derogacje, to mydlenie oczu. Zaczyna się spłacanie zobowiązań za karierę Tuska

.

              W walce o ochronę środowiska są jeszcze inne mało wykorzystane dotąd możliwości: Uszczelnianie cieplne budynków, odpowiednia sieć komunikacyjna w miastach preferująca zbiorowe formy przejazdów i błogosławioną dla zdrowia zdrowia komunikację rowerową oraz przy pomocy nowoczesnych quasi hulajnóg. And least, but not last - zmiana przyzwyczajeń żywieniowych (nie mięso, lecz warzywa i owoce).

               Ponadto – należy poważnie zainwestować w badaniach nad paliwem spirytusowym do napędu silników spalinowych. Ta idea ma ponad 100 lat i nigdy nie została zdyskredytowana z przyczyn technicznych i ochrony środowiska, (decydowały zawsze względy ekonomiczne, które się jednak zmieniają). Pozostają jeszcze inne nie wykorzystane możliwości pozyskania energii elektrycznej i cieplnej. Energię elektryczną i cieplną można pozyskiwać z geotermii, z turbin wiatrowych (ale z tych z pionową osią obrotu montowanych na KAŻDYM dachu), z fotovoltaiki.

               Haniebny i skrajnie niesprawiedliwy wobec Polski pakiet ENERGETYCZNO-klimatyczny (nie mylić z klimatycznym) osobiście podpisał niejaki Tusk, którego na nieszczęście dla Polski i Polaków postawiono na czele rządu. Wzrost cen energii elektrycznej o ponad 50 % to WYŁĄCZNA wina wchodzenia w okres wykupywania kretyńskich pozwoleń na emisje CO2 przez elektrownie węglowe.

               O takie pozwolenia nie martwi się cały świat (najwięksi emitenci CO2 - Chiny, Indie, Brazylia, US i jeszcze ze 200 państw świata). Takich pozwoleń nie muszą kupować emitenci CO2 (wielokrotnie emitujący więcej niż polskie elektrownie i to o wiele bardziej zanieczyszczonego CO2) - pojazdy samochodowe, statki morskie i lotnicze, hodowcy zwierząt itd. Pakiet został pomyślany jako rekompensata pieniędzy strukturalnych. Derogacje się skończyły, teraz zapłacimy kilka razy więcej iż cała unijną pomoc finansowa.

              Bardzo dużą cenę wyznaczyła UE za osobistą karierę Tuska - zubożenie całego pokolenia (lub kilka pokoleń Polaków. Wyjściem z tej sytuacji jest jedynie referendum Czy chcemy mieć energię elektryczną 2 razy droższą (a co za tym idzie - odpływ inwestorów na tańsze rynki - całkowity gospodarczy regres) czy w imię wspierania osobistej kariery Tuska godzimy się na wielopokoleniową biedę.

                        NAJWYŻSZY CZAS SPOJRZEĆ PRAWDZIE W OCZY 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:8)

Komentarze

... Ale z tego co pamiętam ze szkoły ,to należałoby do tego się zabrać troszkę "staranniej" . :-)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_opa%C5%82owa#Przyk%C5%82ady

Tzw. wskaźnik emisji ,czyli zdaje się , ilość CO2 powstała podczas spalania ,które dostarcza 1GJ energii cieplnej . Oczywiście można to liczyć "na piechotę" ,wcale nie jest to dużo trudniejsze  niż obliczenia w tej notce .

I jeszcze

https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_conversion_efficiency

"Argument" budować w ten sposób , ile trzeba wytworzyć CO2 do przejechania np. 100km .

W przypadku silnika spalinowego ,to wskaźnik emisji (dla metanu - lepiej przybliża benzynę (w "termochemii") niż benzen ,który niewiele wspólnego tak naprawdę ma z benzyną , poza nazwą (w szkole na chemii ,troszkę lepiej "uważałem" :-))) 55,82 (kgCO2/GJ) * (sprawność zamiany energii chemicznej na mechaniczną w małym silniku ) typowo circa 20% .= (+/-) 10 kgCO2/GJ

Elektrownia węglowa -> przesył -> ogniwo -> silnik elektryczny .

94,13 kgCO2/GJ * (zdecydowanie wyższa sprawność dochodząca 40% na energię elektryczną) * (90%) * (80–90% litowo-jonowa bateria) * 99%(elektryczna -> mechaniczna w dobrym silniku elektrycznym)  = (+/-) TAKŻE 10kgCO2/GJ

Przeskalować GJ-> przejechane kilometry (pomnożyć przez jednakowy czynnik)

Tak jeszcze "starannej" to napewno ktoś już policzył , takie "reinvent the wheel" :-)

Trochę żonglerki liczbami  i gdzie ten "brudny" wungiel ??? :-)

Co prawda ,gdyby ten metan/benzynę spalić w elektrowni i dalej j.w. w przypadku elektrosamochodziku ,to "ekologiczie" byłoby oczywiście "2 razy lepiej" (na prawo zachowania energii/masy ,nie ma siły :-))  . Tylko nie "ekonomicznie" ???

No ale ważniejszy problem ,to czy rzeczywiście i w jakiej skali jest ten "antropogeniczny efekt cieplarniany"

Bo może równie dobrze możnaby "straszyć" katastrofą w wyniku ze zderzenia z asteroidą i "opodatkować" świat "na te okoliczność" ,bo tak przez przypadek się składa ,że cioteczny szwagier jakiegoś globbubka z ONZ-tu ma fabrykę ,która produkuje odpowiednie "przeciwdziałacze i środki ich przenoszenia" .Schemat taki sam  . Może z resztą  zaraz to zrobią ... A jake jest "realne zagrożenie" ??? jakieś pewnie jest , tylko czy środki byłyby "adekwatne" do zagrożenia .

Jak to jest w przypadku "efektu cieplarnianego" to trudno tak definidywnie powiedzieć ,ale jeśli podejrzenia by się potwierdziły ,to zdaje się , "wyczerpywało to znamiona" jakiegoś paragrafu w "w stylu" :"kto podstępem/oszustwem powoduje niegospodarne rozporządzanie mieniem itd." :-) . Globszwindel ... ,o ile to jeszcze jest "świadome" . No ale naukowców jest wielu więc właściwie nie powinniśmy się tym martwić ,o ile mamy zaufanie do tzw. mainstreamu  ,a z tym coraz gorzej . Globalne "słomiane misie " ??? I szukanie marketingowych metod ich sprzedaży ????

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1577024

Oczywiście - całkowita racja. W artykule też pisałem o przewadze sprawności kotła elektrowni nad silnikiem spalinowym. Głównie skupiłem się na fakcie niesprawiedliwego obciążania Polski ze emisję CO2 w sytuacji, gdy inne państwa unijne za większą emisję nie są obciążane, nie mówiąc o światowych rekordzistach w emisji tego gazu.

Zwracam uwagę na skutki podwojenia cen energii elektrycznej dla gospodarki narodowej. Inwestorzy (szczególnie zagraniczni) natychmiast zaczną przenosić swoje inwestycje i rozpoczętą produkcje do państw z tańszą energią elektryczna. Problem już był badany przez "Solidarność" ok 8 lat temu. Taka ucieczka producentów z Polski będzie generowała ubytkiem miejsc pracy  (wtedy był to niebagatelny problem).

4 czy 5 miliardów w roku to koszt do przełknięcia przez zdrową gospodarkę Polski, ale to są tylko szacunki - będą koszty ciągnione nie mówiąc o potrzebie zatrudnienia znowu tysięcy nowych urzędników do wyliczania ile komu dać z budżetu by wystarczyło na zakup tych kretyńskich pozwoleń na emisję CO2 (przy zachowaniu obecnego poziomu ceny energii elektrycznej). Gospodarka oparta na takich sztucznościach nigdy n ie będzie gospodarką zdrową i rzecz jasna doprowadzi to wkrótce do regresu...

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Janusz40

#1577031

... czyli wojna o pokój , po której nie zostanie kamień na kamieniu .

Zdaje się głównie chodzi "obrót masy towarowej" ?glob-administracyjnie stymulowanej/wymuszanej? ,od której są procenty w obsłudze bankowej i podatki . Coraz to nowe "generacje" bardziej "ekologicznich" produktów ,coraz mniej ?celowo? trwałych . To wszystko trzeba wytworzyć , sprzedać ,później zebrać , zutylizować / przetopić . Na każdym etapie tego procesu emisja CO2 .  W wyniku ,"nowy" samochód jest o 5% bardziej "eko" . Obrót tego "kalejdoskopu" wytworzył za to 100000% więcej CO2 niż ten nowy produkt "zaoszczędzi" kiedykolwiek .  Zdaje są takie "ciągnione rachunki CO2" wykazujące absurd obecnego postępowania z CO2-fobicznego punktu widzenia .

Koniec końców pewnie chodzi o "piniądz" i histerię "globalnego oci****nia " .

No ale to już taka skrajna niepoprawność :-) antysystemowość anty- ("elity" finansowe i polityczne ) ,które to przyleciały na ten cały COP24 jumbojetami , po jednym jumbojet-nie na jednego oficjela i sobie "podyskutują" o klimacie ,w klimacie wzajemnego zrozumienia :-) .

Chyba ta nasza alter-dyskusja ... sensowniejsza .

Natomiast rzeczywiście Polska może dostać "po d**e" ,bo energetyka oparta o węgiel zostanie glob-administracyjnie skazana na wymarcie ,a czy ma to "racjonalne" podstawy ... to można mieć conajmniej poważne wątpliwości . Budować elektrownię atomową ,czy gazową i gaz do niej dowozić krio-tankowcem ,to jak na saharę dostarczać piasek z Australii do budowy  betonowo-piaskowego igloo , w kopertach po 50 g "by drone-mail" (myślenie o "bezpieczeństwie" energetczynym mówiąc "kolokwialnie" poszło "się je***ć" )  ,bo rura od Ruskich niezbyt pewna ,oczywiście gaz z wielu kierunków dobrze mieć ,ale gaz jest drogim nośnikiem energii  . Natomiast Uranu w Polszcze chyba niet , bo Sowieto-Ruskie wydobyli ten "surowiec energetyczny" rękami polskich więźniów politycznych i zabrali "doma" . A kupić "na rynku" Uran i elektrownie i las i tartak i psa ,to się "nie kalkuluje" :-) I wcale "nie chodzi" ,by kolejny szczyt alterCOP24 organizować jeszcze bardziej "ekologicznie" tzn. przy kagankach oliwnych i gołębiach pocztowych . :-) Taka propozycja na "draft" na "final statement"  .

???"Sorry taki mamy klimat" ???

 

:-) Może w sumie "ta sama treść co w http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze/bankierzy/

No tylko zbyt rozwlekle i bez poetyckiej elegacji :-) .

"Paradoksalna konkluzja" w skrócie : "w wyniku walki z CO2 wzrośnie zawartość tego gazu w atmosferze" .:-)

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1577047

Prezydent i cały PiS wymięka przed tęczowymi pedałami z Brukseli

wraz z tępym łbem dyrektorka Tuska.

Jak słyszę Judę teraz gdzieś to dostaję gęsiej skórki

,a jeszcze przed laty mu kibicowałem.

Ale szybko mi ta miłość minęła.

A jak słyszę np.ministra energetyki,lub Kowalczyka

to tak jak bym słyszał dosłownie Sawickiego z PSL-u

niczym się w zasadzie nieróżnią,

Chłopki ze wsi.

-—-———

Biedna Polska skacowana,

chora o zziębnięta.

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.

#1577051

Prezydent i cały PiS wymięka przed tęczowymi pedałami z Brukseli

wraz z tępym łbem dyrektorka Tuska.

Jak słyszę Judę teraz gdzieś to dostaję gęsiej skórki

,a jeszcze przed laty mu kibicowałem.

Ale szybko mi ta miłość minęła.

A jak słyszę np.ministra energetyki,lub Kowalczyka

to tak jak bym słyszał dosłownie Sawickiego z PSL-u

niczym się w zasadzie nieróżnią,

Chłopki ze wsi.

-—-———

Biedna Polska skacowana,

chora o zziębnięta.

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.

#1577052

Bo mógłby publicznie obnażać ten cyrk na kółkach

zwany ociepleniem.

No ale większość przecież ma racje i wie więcej

a co tam jednostki?

W TV dno na każdym programie w radiu dno.

Jeszcze w ,,Rozmowach niedokończonych” lub

miedzy północą a 2 w nocy można coś usłyszeć.

No i w necie poczytać,ale trzeba filtrować i wiedzieć gdzie

szukać.

2-3 dni temu w ,,Rozmowach Niedokończonych ostatni

telefonujący słuchacz wypunktował że robią ludzi w wała.

W związku z rzekomym ociepleniem klimatu.

Podał imię nazwisko i wykształcenie chyba fizyk jądrowy

i jakieś jeszcze widać było,że gość miał wiedzę.

No a minister w studio cieniutka wiedza i gadki

o elektrowni atomowej.

Albo Polacy są baranami,albo nas mają za baranów?

Ja do tego pociągu nie wsiadam.

Perydole.!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.

#1577053

Dlaczego nie potroic cene energii? Jedzenie idzie w gore? W Polsce ceny tak jak w Norwegii !!

Wchodzimy do ... Skandynawii :) I tak strajku nie bedzie :)

Starcy dostaja przymusowe szczepionki, bo inaczej ksiadz ich nie wpusci do kosciola :) mlodzi poza krajem Kto ma strajkowac? Ty? I tak strajku nie bedzie :)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1577154